
Справа № 815/3793/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Кравченка М.М.;
за участі:
секретаря судового засідання - Свириди Х.С.;
представника позивача - Бовраш О.В. (довіреність від 09.01.2016 року);
представника відповідача - Костіної В.Д. (довіреність від 20.10.2015 року),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкових повідомлень-рішень від 04.05.2016 року № 0000184200 та № 0000194200, -
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС в якому просив суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 04.05.2016 року № 0000184200 та № 0000194200.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.
11.04.2016 року співробітник Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС провів документальну позапланову невиїзну перевірку Державного підприємства «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» з питань несвоєчасності сплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за 4 квартал 2015 року.
За результатами цієї перевірки 15.04.2016 року Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС склала акт № 53/28-08-42/01125689/2, яким встановлені порушення позивачем п.50.1 ст.50, п.54.1 ст.54, п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України.
На підставі цього акту перевірки від 15.04.2016 року № 53/28-08-42/01125689/2 Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС прийняла податкові повідомлення-рішення:
- від 04.05.2016 року № 0000184200, яким позивачеві за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України на 28,10 календарних дні накладено штраф у розмірі 10 % - 2006,36 грн.;
- від 04.05.2016 року № 0000194200, яким позивачеві за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України на 41,40 календарних дні накладено штраф у розмірі 20 % - 3812,06 грн.
Позивач не погоджується з податковими повідомленнями-рішеннями відповідача від 04.05.2016 року № 0000184200 та № 0000194200 та вважає, що вони належать до скасування.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та заперечував проти його задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» зареєстроване та перебуває на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС як платник податків з 19.08.1993 року за № 0726.
На підставі наказу від 08.04.2016 року № 181, 11.04.2016 року співробітник Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС провів документальну позапланову невиїзну перевірку Державного підприємства «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» з питань несвоєчасності сплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за 4 квартал 2015 року.
За результатами цієї перевірки 15.04.2016 року Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС склала акт № 53/28-08-42/01125689/2 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ДП «Білгород-Дністровський морський торговельний порт», код за ЄДРПОУ 01125689 з питань несвоєчасності сплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за IV квартал 2015 року».
В акті перевірки встановлені наступні порушення з боку позивача: п.50.1 ст.50, п.54.1 ст.54, п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України.
За наслідками перевірки Державного підприємства «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» на підставі акту перевірки від 15.04.2016 року № 53/28-08-42/01125689/2 Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС прийняла податкові повідомлення-рішення:
- від 04.05.2016 року № 0000184200, яким позивачеві за порушення п.50.1 ст.50, п.54.1 ст.54, п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України, саме строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України на 28,10 календарних дні накладено штраф на підставі п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у розмірі 10 % - 2006,36 грн.;
- від 04.05.2016 року № 0000194200, яким позивачеві за порушення п.50.1 ст.50, п.54.1 ст.54, п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України, а саме строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України на 41,40 календарних дні накладено штраф на підставі п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у розмірі 20 % - 3812,06 грн.
13.05.2016 року Державне підприємство «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» подало до Центрального офісу з обслуговування великих платників Міжрегіонального головного управління ДФС скаргу на податкові повідомлення-рішення від 04.05.2016 року № 0000184200 та № 0000194200.
21.07.2016 року Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби прийняв рішення № 15776/10/28-10-10-4-33, яким залишив без змін податкові повідомлення-рішення від 04.05.2016 року № 0000184200 та № 0000194200 Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС, а скаргу Державного підприємства «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» без задоволення.
Суд вважає, що вказані висновки про наявність зазначених порушень податкового законодавства позивачем є необґрунтованими.
Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.
Законом України від 28.12.2014 року № 71-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» внесено зміни до Податкового кодексу України, якими окремі платежі трансформовано у рентну плату (далі - Плату).
Відповідно до п.257.1 ст.257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
До затвердження нової форми податкової декларації з Плати Державною фіскальною службою України рекомендовано платникам рентної плати залежно від об'єкта оподаткування звітувати за формою, затвердженою наказом ДПА України від 24.12.2010 року № 1018 «Про затвердження форми Податкового розрахунку збору за користування радіочастотним ресурсом України». Форма № 1018 передбачає базовий податковий (звітний) період - календарний місяць.
Наказ Міністерства фінансів України від 17.08.2015 року № 719, яким затверджена нова форма Податкової декларації з рентної плати набрав чинності 29.09.2015 року.
Тобто, дана форма використовується для складання звітності за IV квартал 2015 року та наступні звітні періоди, у тому числі і для самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності за попередні звітні і податкові) періоди.
Згідно з п.п.16.1.3., 16.1.4. п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
09.02.2016 року Державне підприємство «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» подало до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС засобами електронного зв'язку податкову декларацію з рентної плати за 4 квартал 2015 року, що підтверджується квитанцією № 2 від 09.02.2016 року, відповідно до якої задекларувало податкове зобов'язання з рентної плати за звітний період за користування радіочастотним ресурсом України у розмірі 30095,26 грн.
Згідно з п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку; б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку. Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
31.03.2016 року Державне підприємство «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» подало до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС засобами електронного зв'язку відповідно до ст.50 Податкового кодексу України з урахуванням строків, визначених ст.102 Податкового кодексу України, уточнюючу податкову декларацію з рентної плати за 4 квартал 2015 року, що підтверджується квитанцією № 2 від 31.03.2016 року, відповідно до якої задекларувало податкове зобов'язання з рентної плати за звітний період за користування радіочастотним ресурсом України у розмірі 30095,26 грн. та розмір авансових внесків (графа 6) у першому, другому та третьому місяцях податкового (звітного) кварталу у розмірі 10031,76 грн., які фактично сплачені до бюджету до закінчення граничного терміну надання податкової декларації, що підтверджується платіжними дорученнями № 584 від 27.10.2015 року на суму 10031,76 грн., № 651 від 23.11.2015 року на суму 10031,76 грн., № 736 від 21.12.2015 року на суму 10938,84 грн.
Відповідно до п.257.4 ст.257 Податкового кодексу України у податковому (звітному) періоді платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, платники рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та платники рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України сплачують авансові внески з рентної плати у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа). Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов'язань з рентної плати, визначеної у податковій декларації за попередній податковий (звітний) період.
Згідно з п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Відповідно до п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Суд встановив, що Державне підприємство «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» сплатило грошові кошти до граничного терміну подання податкової декларації, але сплачені авансові внески не відобразило в податковій декларації. Тобто, суд вважає, що в діях платника податку відсутня протиправність, яка свідчить про податкове правопорушення, що посягає на важливі для держави суспільні відносини, оскільки технічна помилка при заповненні податкової декларації не спростовує факту сплати авансових платежів у визначений чинним законодавством термін.
Також, в акті перевірки позивача відповідач зазначив, що в автоматичному режимі в картці платника розрахована штрафна санкція у розмірі 5818,42 грн. за період з 29.02.2016 року по 31.03.2016 року.
Згідно з п.3 Розділу 1 Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого Наказом Міністерства доходів та зборів України від 05.12.2013 року № 765, інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи територіальних органів Міндоходів за функціональними напрямами роботи.
Відповідно до п.9 Розділу 1 вказаного Порядку використання в інформаційній системі спеціального кодування всіх операцій з обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску забезпечує на робочих місцях посадових осіб територіальних органів Міндоходів автоматизоване ведення інтегрованої картки платника та підтримання в актуальному стані інформаційної системи, яка дає змогу формувати звітність, довідкову інформацію тощо.
При цьому, оскільки в автоматичному режимі в картці платника розрахована штрафна санкція, то це не є підставою для винесення (прийняття) податкових повідомлень-рішень в зв'язку з відсутністю порушення строків сплати суми грошового зобов'язання.
Також, суд встановив, що оскільки у Державного підприємства «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» відсутнє заниження податкового зобов'язання, відсутня сума недоплати, відсутнє додатне зобов'язання, а тому показники уточнюючої податкової декларації зазначені вірно.
Тобто, суд вважає, що позивач не порушував податкове законодавство.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час розгляду справи відповідач не надав доказів, які б спростовували встановлені вище факти.
Таким чином, враховуючи викладене вище, суд встановив, що відповідач всупереч нормам Податкового кодексу України безпідставно прийняв податкові повідомлення-рішення від 04.05.2016 року № 0000184200 та № 0000194200.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 7, 8, 9, 11, 27, 69-72, 86, 94, 122, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС від 04.05.2016 року № 0000184200 та № 0000194200.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі міжрегіонального головного управління ДФС (код ЄДРПОУ 39722244) на користь Державного підприємства «Білгород-Дністровський морський торговельний порт» (код ЄДРПОУ 01125689) суму сплаченого судового збору в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст.185, 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.254 КАС України.
Повний текст постанови складений 07 жовтня 2016 року.
Суддя М.М. Кравченко