Постанова № 61861850, 07.10.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2016
Номер справи
815/4541/16
Номер документу
61861850
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/4541/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2016 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОСІНДІКАТ» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 26 252, 17 грн. та пені у розмірі 1 825, 07 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОСІНДІКАТ» на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 26 252, 17 грн. та пеню у розмірі 1 825, 07 грн

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у відповідності до нормативу місць призначених для працевлаштування інвалідів відповідач повинен був створити 3 робочі місця в 2015 році, проте створив лише 2, у зв'язку з чим до ТОВ «АГРОСІНДІКАТ» застосовано адміністративно-господарські санкції в розмірі 26 252, 17 грн. та внаслідок несплати у встановлений законом строк вказаних санкцій, нараховано пеню за 139 днів затримки в розмірі 1 825, 07 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила задовольнити позов.

Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечував, надав до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні адміністративного позову Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в обгрунтування зазначив, що фактично підприємство не виконало норматив на 1 особу, але ТОВ «АГРОСІНДІКАТ» вчинялись дії задля можливості працевлаштування інвалідів відповідно до квот встановлених чинним законодавством, а саме – щомісяця впродовж року працівниками ТОВ «АГРОСІНДІКАТ» робились телефоні повідомлення до Іллічівського міського центру зайнятості Одеської області про наявність вакантних робочих місць для людей з інвалідністю та пропонували у разі наявності на обліку зазначених осіб запропонувати працевлаштування в ТОВ «АГРОСІНДІКАТ».

Крім того, впродовж звітного року ТОВ «АГРОСІНДІКАТ» направлялися до Центру зайнятості звіти про наявність вакансій на підприємстві, та у наданих звітах зазначено про наявність вакансій, на яких інваліди можуть працювати на постійній основі. Тому, ТОВ «АГРОСІНДІКАТ» було вжито всіх передбачених законодавством заходів для забезпечення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, а тому Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів неправомірно застосовано штрафні санкції.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивач відповідно до Положення про Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом бюджетної установи - Фонду соціального захисту інвалідів. Одним із покладених на відділення Фонду завдань є збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Згідно приписів ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (надалі - Закон № 875-ХІІ, Закон), підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Згідно з частиною 3 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

При цьому, відповідно до пункту 3.2.5 Інструкції середньооблікова чисельність працівників за період з початку року (в тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової чисельності працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно та діленням одержаної суми на кількість місяців 12 (тобто місяців).

Окрім того, відповідно до п. 3.4. Інструкції щодо заповнення форми №10-ПІ поштова-річна Звіт про зайнятість та працевлаштуванняінвалідів, затвердженою Наказом Мінпраці України 10.02.2007 року № 42 данні щодо середньооблікової кількості штатних працівників, облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02), та кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображається в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно обчислюється в бік збільшення).

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Механізм нарахування пені встановлено Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політикиУкраїни від 15.05.2007 року за № 223.

Судом встановлено, що відповідачем до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2015 рік форми № 10-ПІ, в якому зокрема зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) - 69, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) - 3, кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на місцях, створених відповідно до вимог ст.19 «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 3 (а.с. 7).

На підставі даних звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було складено розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2015 звітний рік в розмірі 26 252, 17 грн., яку відповідач повинен був сплатити (а.с. 9).

У зв’язку з несплатою відповідачем суми адміністративно-господарських санкцій в розмірі 26 252, 17 грн., позивачем було нараховано ТОВ «АГРОСІНДІКАТ» пеню виходячи з 120 % річних облікової ставки Національного банку України, у розмірі 1 825, 07 грн.

Судом встановлено, що ТОВ «АГРОСІНДІКАТ» подавало до Іллічівського міського центру зайнятост звіти про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів по формі 3-ПН, які надані до суду з відміткою про їх отримання у відповідному територіальному органі Державної служби зайнятості. (а.с. 30-31, 34)

При цьому, Чорноморським міським центром зайнятості листом від 22.09.2016 року № 463/01-14 повідомлено, що ТОВ «АГРОСІНДІКАТ» (код ЄДРПОУ 36769908) у 2015 році надав звіт за формою 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», в якому були зазначені 6 вакансій для осіб з обмеженою працездатністю. У продовж 2015 року на ТОВ «АГРОСІНДІКАТ» було направлено на працевлаштування 1 особу, після видачі направлення безробітний до центру зайнятості більше не звертався. Факт працевлаштування не підтверджено. (а.с. 41)

Так, суд погоджується з доводами позивача про те, що норматив по працевлаштуванню відповідачем в повному обсязі не виконано, однак, враховуючи те, що відповідачем вживались передбачені діючим законодавством заходи для працевлаштування інвалідів, а саме подавались до Іллічівського міського центру зайнятості звіти про наявність вакансій за формою 3 – ПН, працевлаштування особи, якій встановлено інвалідність за направленням центру зайнятості додатково свідчить про направлення дій відповідача на виконання встановленого законодавством обов’язку щодо виконання нормативу працевлаштування інвалідів. Доказів того, що підприємство відмовляло у працевлаштуванні інвалідів за направленням центру зайнятості позивачем до суду не надано.

Отже, на підставі вищенаведеного, суд дійшов до висновку, що обов’язок підприємства по створенню робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов’язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування, та оскільки відповідачем вжито всі передбачені чинним законодавством заходи по забезпеченню працевлаштування інвалідів, на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами на підприємство необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, та за відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватись.

Дана правова позиція викладена у постановах Верховного суду України від 20.06.2012 року (справа № 21-60а11) та від 31.01.2011 (справа № 21-60а10).

Також, така позиція узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, яка викладена в ухвалі ВАСУ від 08.07.2015 року у справі № К/800/30545/15.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд дійшов до висновку, що позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОСІНДІКАТ» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 26 252, 17 грн. та пені у розмірі 1 825, 07 грн. є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Відмовити у задоволенні позову Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОСІНДІКАТ» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 26 252, 17 грн. та пені у розмірі 1 825, 07 грн.– в повному обсязі.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Суддя О.А. Левчук