
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"04" жовтня 2016 р. Справа № 806/1270/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,
позивача та представників особи, що подала апеляційну скаргу,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" серпня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Територіального сервісного центру №1841 Регіонального центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України про зобов`язання зареєструвати транспортний засіб ,
ВСТАНОВИВ:
В липні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати Територіальний сервісний центр № 1841 Регіонального центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України зареєструвати за ним транспортний засіб мотоцикл марки SHINERAY 2016 року випуску, рама НОМЕР_2, номер двигуна НОМЕР_1. Позов обґрунтовано тим, що йому було протиправно відмовлено в реєстрації транспортного засобу, оскільки для проведення даної реєстрації ОСОБА_3 були надані всі документи, передбаченні чинним законодавством, в тому числі й сертифікат відповідності.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 01.08.2016 року позов задоволено
Зобов'язано Територіальний сервісний центр №1841 Регіонального центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України зареєструвати за ОСОБА_3 мотоцикл марки SHINERAY 2016 року випуску, модель XY250GY-6B, номер рами НОМЕР_2, номер двигуна НОМЕР_1 в порядку, передбаченому Постановою КМ України від 07.09.1998 року № 1388 "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів".
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Регіональний сервісний центр МВС в Житомирській області подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 09.06.2011 № 738 "Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання". Відповідно до вимог Постанови, відповідними наказами Мінінфраструктури встановлено перелік органів із сертифікації, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання та органів із сертифікації, призначених на виконання робіт з індивідуального затвердження колісних транспортних засобів. Отже з 01.01.2016 старий порядок сертифікації транспортних засобів, їх складових та приладдя в державній системі сертифікації припинився та здійснюється за новими правилами, а всі сертифікати відповідності і свідоцтва про визнання відповідності на нові і такі, що були у користуванні, транспортні засоби, вузли та агрегати і частини до них, які видані в Українській державній системі сертифікації продукції - Системі сертифікації УкрСЕПРО до 01.01.2016 р. залишаються чинними до закінчення терміну їх дії. Також вказує, що Територіальний сервісний центр №1841 є структурним підрозділом Регіонального центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України, тому саме останній подає апеляційну скаргу.
Позивач в судовому засіданні щодо задоволення апеляційної скарги заперечував. Просив відмовити в її задоволенні. Вважає рішення суду законним та обґрунтованим.
Представники особи, яка подала апеляційну скаргу в судовому засіданні доводи та вимоги апеляційної скарги підтримали. Просили задовольнити.
Колегія суддів, заслухавши пояснення позивача та представників особи, що подала апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3 звернувся до Територіального сервісного центру №1841 Регіонального центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України (далі - ТСЦ №1841) з заявою від 31.05.2016 року про реєстрацію нового транспортного засобу - мотоцикл марки SHINERAY 2016 року випуску, рама НОМЕР_2, номер двигуна НОМЕР_1.
Позивач для реєстрації подав: документи, що підтверджують правомірність придбання мотоцикла (а.с.9-11, 13-15) та сертифікат відповідності НОМЕР_3 від 20.04.2016 року, який видано ТОВ Торговий дім "Сат" в державній системі сертифікації УкрСЕПРО і який діє до 19.04.2017 року (а.с. 12).
За результатами розгляду даної заяви ТСЦ № 1841 листом № 870 від 08.06.2016 року (а.с. 7-8) надав відповідь, якою фактично відмовив в реєстрації, посилаючись на те, що в наданих позивачем документах відсутній належний сертифікат. Державна реєстрація транспортного засобу буде здійснена за наявності одного з таких документів:
- сертифікат відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу, виданий у відповідності до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженої наказом Мінінфраструктури від 17.08.12 №521, зареєстрованим в Мін'юсті 14.09.12 за №1586/21898;
- сертифікат відповідності, виданий виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката типу транспортного засобу у відповідності до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Мінінфраструктури від 17.08.12 №521, зареєстрованим в Мін'юсті 14.09.12 за №1586/21898;
- сертифікат відповідності дорожнього транспортного засобу, виданий в державній системі сертифікації (Системі УкрСЕПРО) до 1 січня 2016 року (а.с.60).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що твердження відповідача, що дійсними до закінчення терміну дії є лише сертифікати, видані в Українській державній системі сертифікації продукції до 01.01.2016 року нічим не підтверджується. Згідно п. 2 Постанови, в редакції, що діє з 03.03.2016 року, Міністерству інфраструктури за погодженням з Міністерством фінансів, Міністерством внутрішніх справ належить затвердити у шестимісячний строк порядок затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання і порядок ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів або обладнання. Проте не було надано доказів про розроблення та затвердження нового порядку ведення реєстру сертифікатів.
Проте колегія суддів не погоджується з вказаними висновками, виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353- XII (далі - Закон) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до п. 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Згідно п. 10 Порядку, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
Згідно ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 р. № 46-93 "Про стандартизацію і сертифікацію" (в редакції, з 10.02.2016 р.) обов'язкова сертифікація на відповідність вимогам нормативних документів проводиться органами з сертифікації незалежно від форми власності виключно в державній системі сертифікації. Обов'язкова сертифікація в усіх випадках повинна включати перевірку та випробування продукції для визначення її характеристик і подальший державний технічний нагляд за сертифікованою продукцією.
Відповідно із ст.16 Декрету, під час проведення сертифікації та у разі позитивного рішення органу з сертифікації заявникові видається сертифікат та право маркувати продукцію спеціальним знаком відповідності.
Закон України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» визначає правові та організаційні засади розроблення і застосування технічних регламентів та процедур оцінки відповідності, а також основоположні принципи державної політики у сфері технічного регулювання та оцінки відповідності внесено зміни, зокрема до Декрету Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію», якими виключено норму щодо обов'язкової сертифікації ДТЗ в державній системі сертифікації.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 06.05.2015 року № 451 внесено до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01.02.2005 року № 28 зміни та включено розділ 9 "Дорожні транспортні засоби, їх складові частини та приладдя"
Зазначені зміни набрали чинності 01.01.2016 року і обов'язкова сертифікація ДТЗ в державній системі сертифікації згідно з зазначеним Декретом припинена.
Тож, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги, що сертифікат відповідності дорожнього транспортного засобу, виданий в державній системі сертифікації (УкрСЕПРО) може бути підставою для проведення державної реєстрації транспортного засобу за умови його видачі до 01 січня 2016 року та дійсності на час проведення реєстраційних дій.
09.06.2011 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 738 "Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання", згідно п. 1 якої (в редакції з 03.04.2016 р.) установлено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в Державній автомобільній інспекції (далі - транспортний засіб), предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення (далі - обладнання), на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.
Пунктом 3 постанови визначено, що сертифікат відповідності видається:
- виробником або його уповноваженим представником - резидентом України (далі - виробник) на кожний транспортний засіб або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання;
- уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, на кожний новий транспортний засіб або партію обладнання, які відповідають вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на ті, що були у користуванні.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 р. №738 наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 р. №521 затверджено Порядок затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання та Порядок ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів та обладнання.
На даний час до органів із сертифікації, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання та органів із сертифікації, призначених на виконання робіт з індивідуального затвердження колісних транспортних засобів відповідно до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання відносяться: Державне підприємство «Державний автотранспортний науково-дослідний та проектний інститут» (наказ Мінінфраструктури від 01.03.2013 р. №126); Державне підприємство «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «Укрметртестстандарт» (наказ Мінінфраструктури від 29.03.2016 р. №121); Державне підприємство «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Запоріжжястандартметрологія») (наказ Мінекономрозвитку від 09.02.2016 р. №209); Державне підприємство «Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Львівстандартметрологія») (наказ Мінекономрозвитку від 09.02.2016 р. №212); Державне підприємство «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» (ДП «НДІ «Система») (наказ Мінекономрозвитку від 09.02.2016 р. №212); Державне підприємство «Український центр з питань сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «УкрЦПСЗПС») (наказ Мінекономрозвитку від 09.02.2016 р. №212).
Як повідомив в судовому засіданні позивач на даний час відповідачем проведена реєстрація, належного йому транспортного засобу, на підставі поданого позивачем нового сертифікату, що був виданий одним із вищевказаних підприємств.
Отже колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги, що поданий позивачем для реєстрації транспортного засобу сертифікат відповідності зареєстрований в реєстрі системи УкрСЕПРО з терміном дії з 20.04.2016 до 19.04.2017 року не є належним сертифікатом відповідності відповідно до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 р. №521.
Відповідно до п. 4 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС в Житомирській області задовольнити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" серпня 2016 р. скасувати
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.О. Зарудяна
Л.В. Кузьменко
Повний текст cудового рішення виготовлено "05" жовтня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Територіальний сервісний центр №1841 Регіонального центру в Житомирській області Міністерства внутрішніх справ України Проспект Незалежності, 168 а/1, м.Житомир,10029
4- Регіональний сервісний центр МВС в Житомирській області- - м-н Бердичівський, 1, с. Зарічани, Житомирський район, 12440,