Ухвала суду № 61859470, 06.10.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2016
Номер справи
825/1187/16
Номер документу
61859470
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/1187/16 Головуючий у 1-й інстанції: Клополт С.Л. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого-судді: Літвіної Н.М.

Суддів: Ганечко О.М.

Коротких А.Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Чернігівський завод радіоприладів» до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Чернігівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області та, змінивши позовні вимоги, просив:

1. Визнати неправомірною відмову зареєструвати податкову накладну № 41 від 13 липня 2015 року, складену ПАТ «ЧЕЗАРА» по взаємовідносинах із ДП «КИЇВСЬКИЙ БРОНЕТАНКОВИЙ ЗАВОД» та зобов'язати зареєструвати податкову накладну в день її направлення.

2. Визнати неправомірною відмову зареєструвати податкову накладну № 4 від 03 серпня 2015 року, складену ПАТ «ЧЕЗАРА» по взаємовідносинах із ДП «КИЇВСЬКИЙ БРОНЕТАНКОВИЙ ЗАВОД» та зобов'язати зареєструвати податкову накладну в день її направлення.

3. Визнати неправомірною відмову зареєструвати податкову накладну № 26 від 09 грудня 2015 року, складену ПАТ «ЧЕЗАРА» по взаємовідносинах із ПАТ «ЗАВОД «ЛЕНІНСЬКА КУЗНЯ» та зобов'язати зареєструвати податкову накладну № 26 від 09 грудня 2015 року в день її направлення.

4. Визнати неправомірною відмову зареєструвати податкову накладну № 39 від 16 грудня 2015 року, складену ПАТ «ЧЕЗАРА» по взаємовідносинах із ДП «КИЇВСЬКИЙ БРОНЕТАНКОВИЙ ЗАВОД» та зобов'язати зареєструвати податкову накладну в день її направлення.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - Чернігівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем безпідставно не прийнято та не зареєстровано податкові накладні № 41 від 13 липня 2015 року, № 4 від 03 серпня 2015 року та № 39 від 16 грудня 2015 року, складені ПАТ «ЧЕЗАРА» по взаємовідносинах із ДП «КИЇВСЬКИЙ БРОНЕТАНКОВИЙ ЗАВОД», податкову накладну № 26 від 09 грудня 2015 року, складену ПАТ «ЧЕЗАРА» по взаємовідносинах із ПАТ «ЗАВОД «ЛЕНІНСЬКА КУЗНЯ».

З таким висновком суду колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 01 лютого 2012 року між ВАТ «Чернігівський завод радіоприладів», назва якого згідно з протоколом позачергових загальних зборів ВАТ «Чернігівський завод радіоприладів» № 01 від 19 червня 2012 року змінена з ВАТ «Чернігівський завод радіоприладів» на ПАТ «Чернігівський завод радіоприладів» та ДП «Київський ремонтно-механічний завод» назва якого з 17 серпня 2012 року ДП «Київський ремонтно-механічний завод» змінено на ДП «КИЇВСЬКИЙ БРОНЕТАНКОВИЙ ЗАВОД» було укладено договір №12/12 (далі - Договір №1).

На виконання умов Договору №1 ПАТ «Чернігівський завод радіоприладів» (далі - ПАТ «ЧЕЗАРА») 13 липня 2015 року поставило ДП «КИЇВСЬКИЙ БРОНЕТАНКОВИЙ ЗАВОД» продукцію.

13 липня 2015 року ПАТ «ЧЕЗАРА» виписало податкову накладну № 41 (сума ПДВ - 547 661,87 грн.) та надіслало її за допомогою засобів електронного зв'язку з метою реєстрації такої накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно повідомлення про отримання звітності від 24 березня 2016 року відповідач не зареєстрував податкову накладну з огляду на те, що податкову накладну виписано за минулий період (255 днів від дати реєстрації).

На виконання умов договору №1 ПАТ «ЧЕЗАРА» 03 серпня 2015 року поставило продукцію.

03 серпня 2015 року ПАТ «ЧЕЗАРА» виписало податкову накладну № 4 (сума ПДВ - 534 044,73 грн.) та надіслало її за допомогою засобів електронного зв'язку з метою реєстрації такої накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно повідомлення про отримання звітності від 24 березня 2016 року відповідач не зареєстрував податкову накладну з огляду на те, що податкову накладну виписано за минулий період (234 дні від дати реєстрації).

23 листопада 2015 року між ПАТ «ЧЕЗАРА» та ДП «КИЇВСЬКИЙ БРОНЕТАНКОВИЙ ЗАВОД» було укладено договір №11/15-1БТ (надалі - договір №11/15-1БТ).

На виконання умов договору №11/15-1БТ 16 грудня 2015 року ДП «КИЇВСЬКИЙ БРОНЕТАНКОВИЙ ЗАВОД» оплатило за продукцію в сумі 8 151 356 грн. 16 коп.

16 грудня 2015 року ПАТ «ЧЕЗАРА» виписало податкову накладну № 39 (сума ПДВ - 1 358 559,36 грн.) та надіслало її за допомогою засобів електронного зв'язку з метою реєстрації такої накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно повідомлення про отримання звітності від 14 червня 2016 року відповідач не зареєстрував податкову накладну з огляду на те, що податкову накладну виписано за минулий період (181 день від дати реєстрації).

04 грудня 2015 року між ПАТ «ЧЕЗАРА» та ПАТ «ЛЕНІНСЬКА КУЗНЯ» було укладено договір 463-15 (надалі - договір №463-15).

09 грудня 2015 року на виконання умов Договору №463-15 ПАТ «ЛЕНІНСЬКА КУЗНЯ» оплатило попередню оплату за обладнання в сумі 4 096 170 грн.

09 грудня 2015 року ПАТ «ЧЕЗАРА» виписало податкову накладну № 26 (сума ПДВ - 682 695,00 грн.) та надіслало її за допомогою засобів електронного зв'язку з метою реєстрації такої накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно повідомлення про отримання звітності від 07 червня 2016 відповідач не зареєстрував податкову накладну з огляду на те, що податкову накладну виписано за минулий період (181 день від дати реєстрації).

Відповідно до частини першої статті 14 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини суб'єктів електронного документообігу.

Згідно п. 201.1 ст. 201 ПК України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); ґ) виключено; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) виключено; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України); ї) виключено.

Відповідно до п. 201.4 ст. 201 ПК України, податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця.

Згідно із приписами п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п. 201.1 статті 201 та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Згідно із пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі за текстом - Порядок №1246), внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Відповідно до пункту 6 Порядку №1246, після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» та «Про електронні документи та електронний документообіг». Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно з пунктом 7 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 1246, причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); 5) порушення вимог, установлених п. 201.1 ст. 201 та/або п. 192.1 ст. 192 ПК України.

Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Отже, податковим законодавством визначено обов'язок контролюючого органу щодо прийняття для реєстрації податкових накладних та визначений конкретний перелік підстав для відмови у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

29 липня 2015 року набрав чинності Закон України № 643-УІІІ від 16 липня 2015 року, яким до п. 198.6 ПК України внесено зміни та встановлено, що платник податку, який не включив податкові накладні у відповідному звітному періоді до податкового кредиту, може скористатись таким правом протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Також п. 198.6 ст. 198 ПК України доповнено новим абзацом згідно із Законом № 643-УІІІ від 16 липня 2015 року в такій редакції: «У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної».

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше:

- ніж через 3 календарних днів з дати складення податкової накладної;

- для платників податку, що застосовують касовий метод, - ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.

Відповідно, право на віднесення до податкового кредиту сум податків нарахованих у зв'язку з придбанням товарів, зазначених у податкових накладних зареєстрованих з порушенням терміну реєстрації, але не пізніше 365 календарних днів з дати складання податкової накладної, поширюється і на податкові накладні, складені до 29 липня 2015 року.

Зміни з ПК України, якими знов встановлено 365 денний термін, були чинні на момент виникнення податкових зобов'язань ПАТ «ЧЕЗАРА» (на дату складання податкової накладної від 03 серпня 2015 року) та поширюють свою дію на податкову накладну, складену ПАТ «ЧЕЗАРА» 13 липня 2015 року.

Оскільки податкові накладні було сформовано ПАТ «ЧЕЗАРА» без порушення вимог, передбачених відповідно п. 201.1 ст. 201 та/або п. 192.1 ст. 192 ПК України, відмова зареєструвати такі податкові накладні є протиправною та такою, що порушує законні права та інтереси позивача.

В Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 24 жовтня 2013 року №1486/12/13-13 зазначено, що «резолютивна частина постанови адміністративного суду про задоволення позовних вимог у справі, предметом оскарження в якій є протиправність неприйняття податкової накладної для реєстрації, з урахуванням вимог пункту 1 частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України повинна містити висновок про визнання протиправним неприйняття податкової накладної для реєстрації, а також зазначення того, що податкову накладну потрібно вважати прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку (із зазначенням дати)».

З огляду на вищезазначене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийняття оскаржуваного рішення.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстав для висновків про порушення судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області - залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Ганечко О.М.

Коротких А.Ю.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Коротких А. Ю.

Ганечко О.М.