ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2016 р. м. Чернівці Справа № 824/302/16-а
15 год. 54 хв.
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брезіної Т.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Якимець Х.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Гриньківа І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Територіального сервісного центру 2643 Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправними дії щодо надання відмови у проведенні перереєстрації транспортного засобу, у зв'язку із заміною номерного знаку транспортному засобу марки ГАЗ, моделі - 21, 1966 року випуску, колір - сірий, тип ТЗ - легковий, тип кузова - седан, номер кузова НОМЕР_1, рами (шасі) НОМЕР_5, яка оформлена листом від 30 квітня 2016 за №926, зобов'язати Територіальний сервісний центр 2643 Регіонального сервісного центра МВС України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву від 20 квітня 2016р., провести перереєстрацію транспортного засобу у зв'язку із заміною номерного знаку та закріпленням за її автомобілем марки ГАЗ, моделі - 21, типу легковий, 1966 року випуску, колір - сірий, тип кузова - седан, номер кузова НОМЕР_1, рами (шасі) НОМЕР_5, номер двигуна НОМЕР_2 номерного знаку НОМЕР_6 та видати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем безпідставно та необґрунтовано, всупереч вимогам законодавства, було відмовлено їй у проведенні державної перереєстрації транспортного засобу марки ГАЗ, моделі -21, 1966 року випуску, колір - сірий, тип ТЗ - легковий, тип кузова - седан, номерний знак НОМЕР_3, номер кузова НОМЕР_1, рами (шасі) НОМЕР_5, двигун НОМЕР_2, закріпленням за ним номерного знаку НОМЕР_6 та видачею свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Позивач також зазначила, що оплатила у повному обсязі кошти за здійснення перереєстрації вказаного вище автомобіля і вартість нового комплекту номерних знаків, комбінація цифр, яких визначена Наказом МВС №432 від 29 жовтня 2007р. та бланку свідоцтва.
Відтак, позивач просить суд : - визнати протиправними дії Територіального сервісного центра 2643 Регіонального сервісного центра МВС в Івано-Франківській області щодо надання ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 місце проживання: АДРЕСА_1) у проведенні перереєстрації, у зв'язку із заміною номерного знаку транспортному засобу марки ГАЗ, моделі - 21, 1966 року випуску, колір - сірий, тип ТЗ - легковий, тип кузова - седан, номер кузова НОМЕР_1, рами (шасі) НОМЕР_5, яка оформлена листом від 30 квітня 2016 за № 926;
- зобов'язати Територіальний сервісний центр 2643 Регіонального сервісного центра МВС в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_4 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 місце реєстрації проживання: АДРЕСА_1) від 20 квітня 2016 р., і провести перереєстрацію транспортного засобу у зв'язку із заміною номерного знаку та закріпленням його за автомобілем марки ГАЗ, моделі - 21, типу легковий, 1966 року випуску, колір - сірий, тип кузова - седан, номер кузова НОМЕР_1, рами (шасі) НОМЕР_5, номер двигуна НОМЕР_2 номерного знаку НОМЕР_6, а також видати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
- стягнути з Територіального сервісного центра 2643 Регіонального сервісного центра МВС в Івано-Франківській області, за рахунок бюджетних асигнувань його юридичної особи - Регіонального сервісного центра МВС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 40112212) на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 місце проживання: АДРЕСА_1) суму сплаченого судового збору за подання адміністративної позовної заяви у розмірі 1160 грн. 00 коп.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, у задоволенні позовних вимог просив відмовити, зазначивши, що згідно п. 3.3 наказу МВС від 29.10.2007 № 432 замовлення номерних знаків (крім тих, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009) проводиться тільки в порядку зростання цифрових, а також літерних символів, визначених додатком «В» до ДСТУ 4278:2006. До повного використання наявних номерних знаків (крім тих, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009) відповідної серії заборонено проведення замовлення номерних знаків з іншими літеросполуками.
Також, зазначив, що виготовлення та постачання номерних знаків здійснюється відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 р. № 1197-VI1, згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2015 р. № 1559 «Про матеріально-технічне забезпечення систем сервісних центрів МВС» на підставі заявок, які надає ГСП, МВС.
Оскільки, у позивача наявні номерні знаки, що підтверджують адміністративно-територіальну належність серії «СЕ» повністю не використано, а порядковість присвоєння визначає ДСТУ 4278:2006, відповідно і відмова у задоволенні заяви ОСОБА_5 є обґрунтованою та відповідає приписам чинного законодавства України.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивачу ОСОБА_3 на праві власності належить автомобіль марки ГАЗ, модель -21, 1966 року випуску, колір - сірий, тип ТЗ - легковий, тип кузова - седан, номерний знак НОМЕР_3, номер кузова НОМЕР_1, рами (шасі) НОМЕР_5, двигун - НОМЕР_2.
20 квітня 2016 року позивач, з метою перереєстрації автомобіля в сервісному центрі МВС, у зв'язку із заміною номерного знаку відповідно до чинних державних стандартів, звернувся до відповідача з заявою №90034454 від 20.04.2016 року про проведення операції «Перереєстрація при заміні номерного знаку» ( а.с. 12).
Як встановлено судом, позивачем було сплачено у повному обсязі кошти за здійснення перереєстрації вказаного вище автомобіля і вартість нового комплекту номерних знаків, що підтверджується квитанцією № 16142508 від 20.04.2016 року (а.с.16).
За наслідками розгляду зазначеної заяви відповідач, листом № 926 від 30.04.2016р., відмовив позивачу в перереєстрації транспортного засобу та у закріплені на автомобіль номерного знака НОМЕР_6, у зв'язку з тим, що відповідно до п.3.3 Наказу МВС №432 від 29 жовтня 2007р., до повного використання літерних символів відповідної серії, заборонено замовлення номерних знаків з іншими літеросполуками (а.с.17).
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Статтею 1 Закону України "Про адміністративні послуги" визначено, що адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.
Згідно із ст.4 вказаного Закону державна політика у сфері надання адміністративних послуг базується на принципах: верховенства права, у тому числі, законності та юридичної визначеності; стабільності; рівності перед законом; відкритості та прозорості; оперативності та своєчасності; доступності інформації про надання адміністративних послуг; захищеності персональних даних; раціональної мінімізації кількості документів та процедурних дій, що вимагаються для отримання адміністративних послуг; неупередженості та справедливості; доступності та зручності для суб'єктів звернень.
6)перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги.
Статтею 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 р. № 3353-ХІІ визначено, що державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видача реєстраційних документів і номерних знаків регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. №1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (далі - Порядок).
Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх.
Відповідно до п.8 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Пунктом 16 Порядку встановлено, що на зареєстровані в уповноважених органах МВС транспортні засоби видаються свідоцтва про реєстрацію, а також номерні знаки, що відповідають державному стандарту України: два номерні знаки - на автотранспорт.
Пунктом 3.15, 3.16 Наказу МВС України від 11 серпня 2010р. №379 «Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них», (далі Наказ - 379) визначено, що на зареєстровані ТЗ Центром видаються реєстраційні документи, а також номерні знаки, що відповідають вимогам державного стандарту України.
Свідоцтва про реєстрацію ТЗ, тимчасові реєстраційні талони та номерні знаки ТЗ видаються лише зі складу Центру, у якому проводиться реєстрація, та тільки в порядку зростання цифрових позначень (крім номерних знаків).
Згідно п.4.1 Наказу № 379, у разі заміни номерних знаків (крім випадків їх втрати або викрадення) проводиться перереєстрація ТЗ із заміною свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта). При цьому попередньо видані номерні знаки вилучаються. На заяві (додаток 1 або 2) обов'язково проставляються відмітка про їх вилучення із зазначенням дати вилучення та підпис уповноваженої посадової особи. Вилучені номерні знаки оприбутковуються як такі, що вже були в користуванні, і при їх відповідності встановленим вимогам можуть видаватися для повторного використання або знищуватися в установленому порядку.
Державним стандартом ДСТУ 4278:2016 "Знаки номерні транспортних засобів" визначено типи, основні розміри, а також правила застосування номерних знаків для автомобілів.
Так, номерні знаки типу 1 табл.1 складаються із 4 літер та 4 цифр, які згідно із п. 2.6 ДСТУ - літери української абетки, розміщені з лівого боку знака - означають адміністративно-територіальну приналежність, які наведено у додатку «Б».
Суд звертає увагу сторін, що з 2013 року, відповідно до ДСТУ 4278:2016, список кодів регіонів доповнено серіями, в тому числі для Чернівецької області окрім серії «СЕ» передбачено додаткову серію «ІЕ». Літеросполуки, які можна використовувати на знаках для позначення серії, наведено у додатку «В», серед яким визначено літеросполуку II.
Пунктом 2 Наказу МВС України № 432 від 29 жовтня 2007р. «Про встановлення вартості номерних знаків легкових автомобілів, виготовлених відповідно до вимог державних стандартів, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009, що видаються за бажанням власників легкових автомобілів» встановлено, що видачу зазначених номерних знаків здійснювати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.98 р. №1388.
Крім того, згідно п. 3.3 Наказу МВС № 432 від 29.10.2007р., замовлення номерних знаків, крім зазначених у додатку, проводити тільки в порядку зростання цифрових, а також літерних символів, визначених додатком (В) до ДСТУ 4278:2006. До повного використання наявних номерних знаків, крім зазначених у додатку, відповідної серії заборонити проведення замовлення номерних знаків з іншими літеросполуками.
Додатком до п.1 Наказу МВС № 432 від 29.10.2007р., визначено вартість номерних знаків легкових автомобілів, виготовлених відповідно до вимог державних стандартів, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009. Так за виготовлення номерного знаку з комбінацією цифр 1111 необхідно сплатити 10000 гривень. Як встановлено судом, та не заперечувалось сторонами, позивачем було сплачено у повному обсязі кошти за здійснення перереєстрації вказаного вище автомобіля і вартість нового комплекту номерних знаків, що підтверджується квитанцією № 16142508 від 20.04.2016 року. Крім того, суд звертає увагу, що позивачем було сплачено 10000 грн. саме за комбінацію цифр 1111, а не за літерні символи.
З огляду на вищевикладене, перевіривши оскаржувані позивачем дії суб'єкта владних повноважень на відповідність їх критеріям, визначених частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку щодо визнання протиправними дій Територіального сервісного центру 2643 Регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області, оскільки відповідач на заяву ОСОБА_3 № 90034454 від 20.04.2016 року не надав обґрунтованої відповіді. Розглядом справи встановлено, що нормами чинного законодавства не існує прямої заборони щодо видачі номерних знаків з кодом регіону Чернівецької області серії «ІЕ» до повного вичерпання серії «СЕ». Разом тим, суд звертає увагу відповідача, що посилання на норми п. 3.3 Наказу МВС № 432 від 29.10.2007р. є безпідставним, оскільки вказані норми регулюють порядок замовлення номерних знаків в порядку зростання цифрових, а також літерних символів, визначених додатком (В) до ДСТУ, а не додатку (Б), яким визначено літеросполуки , що означають адміністративно-територіальну належність. Таким чином, суд вважає протиправними дії відповідача щодо надання відмови у проведенні перереєстрації транспортного засобу, у зв'язку із заміною номерного знаку транспортному засобу марки ГАЗ, моделі - 21, 1966 року випуску, колір - сірий, тип ТЗ - легковий, тип кузова - седан, номер кузова НОМЕР_1, рами (шасі) НОМЕР_5, яка оформлена листом від 30 квітня 2016 року.
Крім того, суд звертає увагу, що п. 3.3 Наказу МВС № 432 від 29.10.2007р. робить посилання на ДСТУ 4278:2006, який на момент виникнення спірних правовідносин втратив свою чинність згідно наказу Мінекономрозвитку України від 29.12.2012 р. №1525, яким було затверджено ДСТУ 4278:2012 та згідно якого визначено літеросполуки, що означають адміністративно-територіальну належність Чернівецької області серії «СЕ» та «ІЕ». А відтак, суд вважає, що на момент виникнення спірних правовідносин діяло ДСТУ 4278:2012, однак законодавством не врегульовано порядок замовлення літерних символів, що означають адміністративно-територіальну належність, що дає суду підстави зробити висновок, що вказане право визначення вказаних літеросполук віднесено до виключних компетенції відповідача, а відтак суд не вправі підміняти компетентний державний орган у зв'язку із здійсненням ним своїх повноважень.
Разом з тим, суд звертає також увагу на те, що вимога позивача провести перереєстрацію транспортного засобу у зв'язку із заміною номерного знаку та закріпленням за її автомобілем марки ГАЗ, моделі - 21, типу легковий, 1966 року випуску, колір - сірий, тип кузова - седан, номер кузова НОМЕР_1, рами (шасі) НОМЕР_5, номер двигуна НОМЕР_2 номерного знаку НОМЕР_6, а також видати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу є виключно дискреційним повноваженням відповідача, а відтак у задоволенні вказаної вимоги позивача слід відмовити.
Однак, враховуючи необґрунтовану відмову у проведенні перереєстрації транспортного засобу, у зв'язку із заміною номерного знаку транспортному засобу марки ГАЗ, моделі - 21, 1966 року випуску, колір - сірий, тип ТЗ - легковий, тип кузова - седан, номер кузова НОМЕР_1, рами (шасі) НОМЕР_5, яка оформлена листом від 30 квітня 2016 за №926, з метою захисту порушеного права позивача суд зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 20 квітня 2016 року, з урахуванням висновків суду в судовому рішенні.
Згідно частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
В ході розгляду справи відповідач - суб'єкт владних повноважень не довів правомірність оскаржуваних позивачем дій.
Таким чином, заявлені позивачем позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно з ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Оскільки відповідачем є суб'єктом владних повноважень, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 558,00 грн. пропорційно задоволеним позовним вимогам.
На підставі викладеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії щодо надання відмови у проведенні перереєстрації транспортного засобу, у зв'язку із заміною номерного знаку транспортному засобу марки ГАЗ, моделі - 21, 1966 року випуску, колір - сірий, тип ТЗ - легковий, тип кузова - седан, номер кузова НОМЕР_1, рами (шасі) НОМЕР_5, яка оформлена листом від 30 квітня 2016 року.
3. Зобов'язати Територіальний сервісний центр 2643 Регіонального сервісного центра МВС України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву від 20 квітня 2016р.
4. В решті позову відмовити.
5. Повернути сплачений судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 558 грн.
У відповідності до ст.ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Т.М. Брезіна
Постанова в повному обсязі складена 25 вересня 2016 р.