Постанова № 61859157, 04.10.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2016
Номер справи
822/619/16
Номер документу
61859157
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/619/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіСалюка П.І. при секретаріДубіній Н.Ю. за участі:представника позивача, відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної служби України на транспорті до ОСОБА_3 про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_3, у якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 336199,27 грн., що еквівалентно 14029,95 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 08.10.2015 року, встановленого Національним банком України в дохід Державного бюджету України.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що посадовими особами Укртрансінспекції у Вінницькій області виявлено факти перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів а саме посадовими особами Укртрансінспекції у Вінницькій області у а/д М 12 "Стрий - Тернопіль - Кіровоград - Знам'янка 405 км. + 750 м." проведено габаритно - ваговий контроль вантажного автомобіля марки RENAULT модель MAGNUM, реєстраційний номер НОМЕР_1 із причепом марки BODEX модель KIS 33, реєстраційний номер НОМЕР_2.

За результатами перевірки складено Довідку про результати здійснення габаритно - вагового контролю та АКТ № 003198 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.10.2015 року, на підставі яких проведено Розрахунок № 198 від 08.10.2015 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 14029,95 євро. Вказує, що у зв'язку із тим, що відповідач не сплатив кошти у добровільному порядку, позивач звернувся із даним позовом для на захист інтересів держави.

Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав та просив задоволити у повному обсязі, виходячи із обставин, викладених у позовній заяві.

Разом з цим, представник позивача заявив клопотання про заміну сторони правонаступником в якому зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 року № 592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" Управління Укртрансінспекції у Вінницькій області ліквідовано як юридичну особу публічного права та встановлено, що правонаступником майна, прав та обовязків територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, що ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є Державна служба з безпеки на транспорті.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1378 "Питання Державної служби з безпеки на транспорті" погоджено здійснення покладених на Державну службу з безпеки на транспорті постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103 "Про затвердження Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті" функцій і повноважень Державної інспекції з безпеки на морському та річковому транспорті та Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, що припиняються.

Враховуючи викладене суд вважає за необхідне задоволити клопотання представника позивача та замінити позивача Управління Укртрансінспекції у Вінницькій області на Державну службу України на транспорті.

Представник відповідача не погодився із пред'явленими позовними вимогами, у задоволенні позовних вимог просив відмовити у повному обсязі.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 08.10.2015 року посадовими особами Управління Укртрансінспекції у Вінницькій області проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки RENAULT модель MAGNUM, реєстраційний номер НОМЕР_1 із причепом марки BODEX модель KIS 33, реєстраційний номер НОМЕР_2, який належить ОСОБА_3.

За результатами проведеної складно довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Акт №003198 від 08.10.2015 року про перевищення транспортним засобом нормативних параметрів на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №198 від 08.10.2015 року та нараховано плату за проїзд у розмірі 14029,95 євро.

Відповідно до Акту №003198 від 08.10.2015 року посадовими особами під час перевірки виявлено порушення ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", перевезення вантажу без оформлення товарно-транспортної накладної, без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, фактичні навантаження на одиничну вісь - 13,45 т., строєну - 34,8 т., фактична маса - 55,550 т.. У тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме надання послуг з перевезення вантажів без оформлення товарно-транспортної накладної та з перевищенням вагового обмеження, повна маса транспортного засобу дозволена 40,0 т. фактична маса 55,550 т. без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України. На одиничну вісь дозволена маса 11 т., фактична - 13,45т., на строєну вісь дозволена маса 22 т., фактична маса - 34,8 т.

Вважаючи дії Державної служби України з безпеки на транспорті в частині здійснення розрахунку №198 від 08.10.2015 протиправними, ОСОБА_3 звернувся з позовом до суду.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.07.2016 року залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.08.2016 року, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовлено повністю.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства.

Відповідно до п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція та її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Управління Укртрансінспекції у Вінницькій області здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування та має право вимагати дотримання законодавчих та нормативних актів з питань дорожнього руху.

Відтак, управління Укртрансінспекції у Вінницькій області під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень, а також є органом спеціальної компетенції, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.

Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" визначено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння сплати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

В силу положень пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно з п. 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року (далі - Порядок № 879), плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до п. 31.1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10- 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.

Судом встановлено, що позивачем проведено перевірку дотримання ФОП ОСОБА_3 вимог законодавства про автомобільний транспорт, за результатами якої виявлено, що 08.10.2015 року відповідачем здійснено перевезення вантажу без дозволу, який надає право на рух автодорогами України з перевищенням великовагових (великогабаритних) параметрів або документу про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів.

Водій перевіряємого автомобіля ОСОБА_5 підписав акт перевірки без жодних зауважень до нього, вимоги управління Укртрансінспекції у Вінницькій області щодо сплати плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідно до розрахунку №198 від 08.10.2015 року були оскаржені відповідачем у визначеному законом порядку, проте рішеннями судів залишенні без задоволення, що свідчить про правомірність виявлених проведеною перевіркою порушень законодавства.

Пунктом 26 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Змістовний аналіз норм Закону України "Про автомобільний транспорт", Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, а також інших підзаконних нормативно-правових актів про автомобільний транспорт, дає підстави вважати, що право на стягнення Державною службою з безпеки на транспорті плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автодорогами загального користування випливає з покладених на неї завдань щодо державного контролю за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт, а несплата суб'єктами господарювання таких коштів у добровільному порядку тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України, що суттєво порушує інтереси держави.

Відтак, суд дійшов висновку, що Державна служба з безпеки на транспорті правомірно звернулась до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_3 плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 336199,27 грн., що еквівалентно 14029,95 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, а саме станом на 08.10.2015 року.

Згідно із ст.ст. 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд відповідно до ст. 86 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене і враховуючи те, що заявлені позивачем вимоги відповідають фактичним обставинам справи, підтверджуються належними доказами та не спростовані відповідачем, суд доходить до висновку, що адміністративний позов слід задоволити в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 76, 86, 158-163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Стягнути з ОСОБА_3 ідентифікаційний код НОМЕР_3 на користь Державної служби України з безпеки на транспорті 336199,27 грн. що еквівалентно 14029,95 євро відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку 08.10.2015 року, в дохід Державного бюджету України (р/р 31113193700002 ЄДРПОУ 38054707 УК у м. Вінниці 22160100 у ГДКСУ у Вінницькій області, м. Вінниця, МФО 802015).

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 05 жовтня 2016 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк