Постанова № 61858701, 05.10.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2016
Номер справи
805/3059/16-а
Номер документу
61858701
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2016 р. Справа №805/3059/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 15 год. 20 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Крилової М.М., при секретарі судового засідання Піскурєвій Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Краматорська» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення № 0005311302/3463 від 28.04.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 53 556,21 грн., -

В С Т А Н О В И В :

Комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м.Краматорська» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення № 0005311302/3463 від 28.04.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 53 556,21 грн.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 28.04.2016 відповідачем прийнято спірне рішення №0005311302/3463 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у вигляді штрафу 10% (до 01.01.2015) за період з 21.06.2014 до 10.07.2014 в розмірі 45 772,97 грн., та нараховано пеню 0,1% від суми недоїмки в розмірі 7 783,24 грн.

Позивач вважає, що рішення відповідача прийнято безпідставно оскільки відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у п. 9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» не застосовуються. У зв’язку з чим, позивач вважає, що відповідачем неправомірно прийнято спірне рішення.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Від представника відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надійшли письмові заперечення проти позову, в обґрунтування яких зазначено, що позивачем самостійно був наданий звіт за травень 2014 року в якому визначено зобов’язання зі сплати єдиного внеску в сумі 458 097,16 грн., які були зараховані лише 10.07.2014. У відповідності до ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. У разі несвоєчасної сплати або не в повному обсязі ЄСВ до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом № 2464, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку ЄСВ, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Так відповідачем за несвоєчасну сплату єдиного внеску винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0005311302/3463 від 28.04.2016. На підставі викладеного представник інспекції просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та у зв’язку з неможливістю взяти участь у судовому засіданні розглянути справу без його участі.

Разом із тим, 04.10.2016 від представника відповідача на адресу суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі у зв’язку із знаходження представника інспекції на лікарняному.

На підставі ст. 128, ч. 3 ст. 156 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача за наявними в матеріалах справи доказами.

У відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м.Краматорська» є юридичною особою, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємстві за № 37944301 з 06.12.2011, місцезнаходження юридичної особи: 84306, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Дніпропетровська, буд. 17, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.16).

Судом встановлено, що Комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м .Краматорська» є платником єдиного внеску згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до довідки про включення розпорядника бюджетних коштів до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних одержувачів бюджетних коштів, управління ДКС України у м. Краматорську повідомляє, що з 30.01.2012 Комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Краматорська» включений до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів (а.с.20).

Згідно з Сертифікатом Донецької торгово-промислової палати № 6427 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), Донецька торгово-промислова палата засвідчила форс-мажорні обставини Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Краматорська» щодо обов’язку сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за травень 2014 року у строк до 20.06.2014, які унеможливили його виконання в період з 20.05.2014 по 07.07.2014 (а.с.41).

28.04.2016 Державною податковою інспекцією у м. Краматорську Головного управління Державною фіскальною службою у Донецькій області прийнято рішення №0005311302/3463 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» застосовано до Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Краматорська» штраф в розмірі 45772,97 грн. за період з 21.06.2014 по 10.07.2014 та нараховано пеню в розмірі 7783,24 грн. На загальну суму 53 556,21 грн. (а.с.13).

16.05.2016 та 01.07.2016 позивач оскаржив рішення відповідача №0005311302/3463 від 28.04.2016 в адміністративному порядку до Головного управління ДФС у Донецькій області та до Державної фіскальної служби України.

15.06.2016 та 04.08.2016 Головне управління ДФС у Донецькій області та Державна фіскальна служба України залишили рішення ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області №0005311302/3463 від 28.04.2016 без змін, а скарги позивача без задоволення.

У зв’язку з чим, позивач звернувся з даним позовом до Донецького окружного адміністративного суду.

Згідно з п. 1 та п. 12 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі за текстом – Закону № 2464), платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Судом встановлено, що Комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Краматорська» своєчасно виконував обов’язок платника єдиного внеску в частині нарахування та обчислення єдиного внеску. Однак, у зв’язку з проведенням активної фази АТО реєстри бюджетних фінансових зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та заявки на видачу готівки та перерахування коштів на вкладні рахунки від 13.05.2014, від 21.05.2014 зареєстровані позивачем в Управлінні ДКС України в м.Краматорську 13.05.2014, 07.07.2014, платіжні доручення на сплату єдиного внеску оплачені Управлінням ДКС України в м. Краматорську 08.07.2014 після відновлення роботи казначейської служби.

Зазначені обставини підтверджені наявними в матеріалах справи доказами та листами Управління ДКС України у м. Краматорську Донецької області від 18.06.2014 №03-32/1292 та від 12.05.2016 №05-26/619 (а.с.18, 19).

Крім того, у відповідності до сертифікату Донецької торгово-промислової палати №6427 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо обов’язку платника єдиного соціального внеску (позивача) по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за травень 2014 року до 20.06.2014, які унеможливили його виконання в зазначений термін. Період дії форс-мажорних обставин (непереборної сили) з 20.05.2014 по 07.07.2014.

Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 доповнено розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» пунктом 9-3 (у наступному 9-4).

Відповідно до п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов’язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Суд зазначає, що у спірних правовідносинах, у розумінні вказаної норми та враховуючи положення ст. 25 Закону № 2464 відповідальність, штрафні та фінансові санкції - це штраф та/або пеня.

Таким чином, пункт 9.4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464 пов'язує звільнення платників єдиного внеску від штрафу та/або пені за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції з наявністю двох умов, це перебування на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція та штраф та/або пеню застосовано до платника за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.

За приписами абзаців першого та другого ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону недоїмка – це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Таким чином, штрафні санкції та пеня не є складовою недоїмки з єдиного внеску.

Разом із тим, суд зазначає, що для звільнення від штрафу та/або пені, на відміну від звільнення від сплати недоїмки зі сплати єдиного внеску, подання окремих заяв про звільнення від штрафу та/або пені, сертифікатів Торгово-промислової палати, тощо – не потребується, та пунктом 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 не передбачено.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Краматорськ.

Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014.

Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».

Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить м. Краматорськ.

Як вже встановлено судом вище, Комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м .Краматорська» знаходиться на обліку в контролюючому органі, який розташований на території населеного пункту, визначеного переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводиться антитерористична операція.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась.

Таким чином, Комунальний заклад «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Краматорська» є платником єдиного внеску, який визначений статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, яка на даний час триває.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для звільнення позивача від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом №2464-VI в період з 21.06.2014 по 10.07.2014.

Зазначена правова позиція узгоджується з правовим висновком Донецького апеляційного адміністративного суду викладеного в ухвалі суду від 19.07.2016 по справі №805/2978/15-а.

Таким чином, рішення прийняте Державною податковою інспекцією у м.Краматорську Головного управління Державною фіскальною службою у Донецькій області №0005311302/3463 від 28.04.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м.Краматорська» в розмірі 53 556,21 грн. є протиправним, необґрунтованим та таким, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб’єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Повний текст постанови виготовлений 07.10.2016.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м.Краматорська» – задовольнити.

Скасувати рішення Державною податковою інспекцією у м. Краматорську Головного управління Державною фіскальною службою у Донецькій області № 0005311302/3463 від 28.04.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в розмірі 53 556,21 грн.

Стягнути з бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Краматорська» витрати зі сплати судового збору у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 копійок.

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини постановлені 05.10.2016. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Крилова М.М.