Справа № 708/1040/16-ц
Номер провадження № 2/708/367/16
Р і ш е н н я
Іменем України
03 жовтня 2016 року.
Чигиринський районний суд Черкаської області
в складі:
головуючої - судді Ткаченко С.Є.
при секретарі Тендітній Л.В.,
з участю відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чигирині справу за позовом комунального підприємства «Чигирин» до ОСОБА_1 про стягнення боргу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, зазначивши, що відповідач є власником квартири № 51 в багатоквартирному
будинку № 13 по вул. Енергетиків в м. Чигирині, в якій зареєстрований та проживає, що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло від 06.05.1995 року та довідкою № 1055 від 02.08.2016 року, виданою комунальним підприємством «Єдиний розрахунковий центр» Чигиринської міської ради.
Відповідач користується послугами з централізованого водопостачання та водовідведення, виконавцем яких, згідно до рішення виконавчого комітету Чигиринської міської ради № 2-36 від 06.03.2012 року «Про визначення виробника та виконавця комунальних послуг» є КП «Чигирин».
Посилаючись на те, що відповідач відмовляється від оплати вартості житлово-комунальних послуг, у зв`язку з чим утворилась заборгованість за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період з листопада 2014 року по травень 2016 року в сумі 590грн.71коп., в тому числі 93грн.83коп. інфляційних нарахувань, позивач прохав стягнути з відповідача даний борг та судові витрати в розмірі 1378грн.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги та прохав їх задовольнити, пояснивши суду, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1, який забезпечений водопостачанням і водовідведенням.
Виконавцем цих послуг є КП «Чигирин».
Послуги надаються централізовано, цілодобово
Відповідач оплату послуг здійснює не в повному обсязі, що призводить до виникнення заборгованості.
А тому вони просять стягнути з відповідача борг в сумі 590грн.71коп. та судовий збір в розмірі 1378грн.
Відповідач позов не визнав та пояснив суду, що він дійсно являється користувачем послуг, які надає позивач, але за весь період користування позивач неодноразово піднімав ціни на дані послуги, незрозуміло з яких підстав, як і невідомо, що входить в її складові і чи відповідає ціноутворення якості води.
Він згідний оплачувати послуги по ціні 4,50грн./куб.м за водопостачання і 5,35грн./куб.м за водовідведення.
Вислухавши сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується свідоцтвом про право власності на житло від 06.05.1995 року (а.с.7), відповідач є співвласником квартири № 51 багатоквартирного житлового будинку № 13 по вул. Енергетиків 3А в м. Чигирині.
Згідно до довідки № 1055 від 02.08.2016 року, виданої комунальним підприємством «Єдиний розрахунковий центр» Чигиринської міської ради (а.с.6), разом з ним в даній квартирі зареєстровані його дружина ОСОБА_3, дочка ОСОБА_4 та онука ОСОБА_5
Разом з тим, як пояснив суду відповідач, в період виникнення боргу, він у вказаній квартирі проживав сам.
Відповідно до ч.2 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем.
В судовому засіданні встановлено, що договір про надання житлово-комунальних послуг між сторонами не укладений з вини відповідача, який відмовився його укладати.
Однак відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг між виконавцем цих послуг і їх споживачем не може бути підставою для звільнення споживача від оплати отриманих послуг, оскільки у відповідності до п.1 ч.3 ст.20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний укласти договір про надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Суд вважає, що між сторонами фактично склалися договірні відносини, за яких позивачем фактично надавалися відповідачу послуги з водопостачання і водовідведення, які відповідач сплачував частково.
Згідно з п.2 ч.1 ст. 7 Закону України «Про житлово - комунальні послуги», до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
У відповідності до ч.2 ст.14 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Судом встановлено і вбачається з рішення виконавчого комітету Чигиринської міської ради від 06.03.2012 року № 2-36 «Про визначення виробника та виконавця комунальних послуг», що КП «Чигирин» було визначено виробником та виконавцем житлово-комунальних послуг з постачання холодної води та водовідведення для всіх споживачів житлового фонду та підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності (п.2) (а.с.8).
Механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення визначений Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869.
Судячи з матеріалів справи, нарахування вартості послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення нараховувалась відповідно до тарифів, встановлених рішенням виконавчого комітету Чигиринської міської ради № 11-518 від 12.12.2012 року «Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення», згідно до якого було затверджено та введено в дію з 01.01.2013 року тарифи для населення по водопостачанню в розмірі 8,55грн. за куб.м та по водовідведенню 7,70грн. за куб.м (а.с.35).
Як передбачено ст.67 ЖК Української РСР, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
А у відповідності до рішення виконавчого комітету Чигиринської міської ради № 5-77 від 15.05.2015 року «Про затвердження тарифів на водопостачання для абонентів багатоквартирного житлового фонду» затверджено та введено в дію з 01.07.2015 року тариф на водопостачання в розмірі 8,85грн. за куб.м для абонентів багатоквартирного житлового фонду, що користуються послугами з централізованого постачання холодної води з встановленими засобами обліку води (а.с.34).
Крім того посилання відповідача на те, що він сплачує за вказані послуги за попередніми тарифами, не відповідає дійсності, виходячи з рішення виконавчого комітету Чигиринської міської ради № 5-115 від 14.04.2011 року «Про затвердження тарифів на водопостачання і водовідведення» (а.с.120) та контрольного розрахунку заборгованості (а.с.128).
Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч.2 ст.68 ЖК Української РСР квартирна плата та плата за комунальні послуги в будинках державного і громадського житлового фонду вносяться щомісяця, що по аналогії застосовується і до даних правовідносин.
Також, як зазначено в п. 8 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005року № 630, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місць; плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
Згідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», споживачі питної води зобов'язані своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
Як передбачено ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
В ч.2 ст.162 ЖК Української РСР визначено, що плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Твердження відповідача про незаконність тарифів, які застосовуються позивачем при наданні послуг з водопостачання та водовідведення, є безпідставними, оскільки суд при вирішенні даної справи не вправі скасовувати встановленні та затвердженні Великоберезовицькою селищною радою тарифи на житлово комунальні послуги, які на час розгляду справи є чинними та не скасованими у встановленому законом порядку.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері житлово-комунальних послуг» встановлення тарифів, в тому числі і на послуги водопостачання та водовідведення ( пункт 3 частини 1 статті 1 цього Закону) віднесено до компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Таким чином, КП «Чигирин» не затверджує тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення, а лише використовує тарифи, встановлені компетентними органами при нарахуванні оплати за надані послуги.
В судовому засіданні відповідач також пояснив суду, що позивачем послуги з водопостачання надаються неякісні.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством.
Як передбачено ст.18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо.
Представник виконавця повинен з`явитися на виклик споживача не пізніше строку, визначеному договором.
Акт-претензія споживача складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами. У разі неприбуття представника виконавця в погоджений умовами договору строк або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі.
Акт-претензія споживача подається виконавцю, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає письмово споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензій.
Також, згідно до п.2 Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 року № 151, у разі ненадання послуг або надання їх не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних і якісних показників від нормативних, виконавець проводить перерахунок розміру плати за фактично надані послуги шляхом зменшення розміру плати за надання послуг з урахуванням вимог, наведених у додатку.
Перерахунок плати за комунальні послуги здійснюється при надходженні актів-претензій від споживачів та при прийнятті їх виконавцем рішення про перерахунок проводиться протягом наступного місяця з дати отримання виконавцем акта-претензії.
Посилаючись на неякісність надання позивачем послуг з водопостачання, відповідач разом з тим не надав жодного доказу в підтвердження своїх пояснень з цього приводу.
Отже, щодо надання неякісних послуг з водопостачання, то покази відповідача документально нічим не підтверджені, а позивачем в спростування цього надано суду протоколи дослідження питної води з результатами санітарно-біологічного дослідження (а.с.58-60, 62-66) про те, що питна вода відповідає встановленим вимогам.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, позивач має ліцензію на централізоване водопостачання та водовідведення, видану Черкаською обласною державною адміністрацією, строк дії якої з 06.05.2015 року до 06.05.2020 року (а.с.43), при цьому доказів того, що вона отримана без законних на те підстав, на що наголошував відповідач, останнім суду не надано.
До отримання зазначеної вище ліцензії позивач мав дозвіл на спеціальне водокористування, термін дії якого був з 08.10.2012 року до 31.12.2014 року (а.с.44).
Також позивачу був виданий дозвіл на спеціальне водокористування на строк з 24.03.2015 року до 25.03.2020 року (а.с.51).
Відповідно до ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Право у відповідача не сплачувати або в неповній мірі сплачувати кошти за надання позивачем житлово-комунальних послуг неналежної якості або не в повному обсязі настає лише за наявності документального підтвердження порушення його прав зі сторони комунального підприємства.
На даний час відповідач всупереч вимогам ч.1 ст.60 ЦПК України щодо обов`язку доказування і подання доказів не довів обставин, які б підтверджували неналежне виконання своїх обов`язків позивачем перед ним як споживачем послуг.
З врахуванням цього суд, не маючи достовірних доказів надання позивачем неякісних послуг, приходить до висновку про задоволення позовних вимог останнього та стягнення, як вже зазначалося вище, з відповідача на користь КП «Чигирин» заборгованості за фактично отримані послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення(496,88грн.) з врахуванням, згідно з ч.2 ст.625 ЦК України, інфляційних втрат та 3% річних від простроченої суми (93,83грн.) в сумі 590грн.71коп.
Крім того суд вважає необхідним у відповідності до вимог ч.1 ст.88 ЦПК України стягнути з відповідача на користь позивача сплачений останнім судовий збір в розмірі 1378грн.
На підставі викладеного та, керуючись ст., ст.67, 68 ЖК УРСР, ст., ст.104, 509, 526, 625 ЦК України, ст., ст. 13, 19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про питну воду питне водопостачання», п.18, п.20 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року, ст., ст.10, 60, ч.1 ст.88, ст., ст. 212-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь комунального підприємства «Чигирин» Чигиринської міської ради борг за надані житлово-комунальні послуги в сумі п`ятсот дев`яносто гривень 71 коп. та судовий збір в розмірі однієї тисячі трьохсот сімдесяти восьми гривень.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області протягом десяти днів з дня його проголошення, а позивачем в той же строк з дня отримання його копії.
Головуюча