Постанова № 61848894, 05.10.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2016
Номер справи
295/7415/16-а
Номер документу
61848894
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Перекупка І.Г.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"05" жовтня 2016 р. Справа № 295/7415/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Мацького Є.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "17" червня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

23.05.2016 ОСОБА_3 звернувся до Богунського районного суду м.Житомира з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку та виплаті з урахуванням грошового забезпечення, з якого призначається пенсія відповідно до постанови КМУ № 889 від 22.09.2010 року, одноразової грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні з військової служби та премій, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за період з 14.04.2016 року з урахуванням грошового забезпечення, з якого призначається пенсія відповідно до постанови КМУ № 889 від 22.09.2010 року, одноразової грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні з військової служби та премій, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідок Житомирського обласного військового комісаріату № 6586 від 19.10.2015р., № 1123 від 24.02.2016р. та довідок виданих військовою частиною А 3749 № 303 від 20.10.2015р. та № 29 від 08.04.2016 року.

Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 17 червня 2016 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку та виплаті з урахуванням грошового забезпечення, з якого призначається пенсія відповідно до постанови КМУ № 889 від 22.09.2010 року, одноразової грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні з військової служби та премій, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 14.04.2016 року з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ОСОБА_3 сум щомісячної додаткової грошової винагороди, яка виплачувалась на підставі постанови Кабінет Міністрів України № 889 від 22.09.2010 року, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби та премій, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідок Житомирського обласного військового комісаріату № 6586 від 19.10.2015р., № 1123 від 24.02.2016р. та довідок виданих військовою частиною А 3749 № 303 від 20.10.2015р. та № 29 від 08.04.2016 року.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач по справі - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначає, що довідки Житомирського обласного військового комісаріату № 6586 від 19.10.2015, № 1123 від 1123 від 24.02.2016 та довідки видані Військовою частиною А3749 № 303 від 20.10.2015 та № 29 від 08.04.2016 не містять відомостей про виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації, а тим більше про сплату із них єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування.

Позивач, представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

З врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності представників сторін, в порядку письмового провадження.

Переглянувши судове рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України з 30.09.2015 і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 56 % грошового забезпечення.

14.04.2016 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідок Житомирського обласного військового комісаріату № 6586 від 19.10.2015р., № 1123 від 24.02.2016р. та довідок виданих військовою частиною А 3749 № 303 від 20.10.2015р. та № 29 від 08.04.2016 року.

Однак листом від 26.04.2016 року відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку посилаючись на рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 року по справі № 4-рп/2015, зазначивши, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення визначеного у ст. 63 Закону №№ 2262-ХІІ, до якого належать тільки надбавки, доплати і підвищення, а одноразові виплати не входять до складу грошового забезпечення і тому виключаються при обчисленні пенсії не можуть.

Позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, звернувся до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що відмова у проведенні перерахунку не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства.

Колегія суддів частково погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Відповідно до частини першої статті 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Постановою № 889 від 22 вересня 2010 року Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 ( далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, далі - Інструкція) Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, додаткова грошова винагорода та премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний соціальний внесок), відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд України (постанова від 10.03.2015 року у справі №21-70а15).

З огляду на викладене, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для проведення перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_3 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідок Житомирського обласного військового комісаріату № 6586 від 19.10.2015р., № 1123 від 24.02.2016р. та довідок виданих військовою частиною А 3749 № 303 від 20.10.2015р. та № 29 від 08.04.2016 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячної додаткової грошової винагороди та премій. Встановлено, що із зазначених виплат отриманих позивачем сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( єдиний соціальний внесок), що підтверджується вищезазначеними довідками.

Разом з тим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо врахування при здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації.

Встановлено, що довідки Житомирського обласного військового комісаріату № 6586 від 19.10.2015, № 1123 від 1123 від 24.02.2016 та довідки видані Військовою частиною А3749 № 303 від 20.10.2015 та № 29 від 08.04.2016 не містять відомостей про виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації.

Позивач доказів нарахування йому одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації та утримання з них страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування суду не надав.

Суд першої інстанції при розгляді справи та винесенні судового рішення не перевірив вищезазначені обставини та ухвалив рішення в цій частині без дотримання вимог матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

За таких підстав апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - частковому скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.

Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "17" червня 2016 р. скасувати в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов"язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 14.04.2016 року з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ОСОБА_3 відповідно до довідок Житомирського обласного військового комісаріату № 6586 від 19.10.2015р., № 1123 від 24.02.2016р. та довідок виданих військовою частиною А 3749 № 303 від 20.10.2015р. та № 29 від 08.04.2016 року сум індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, скасувати та прийняти в цій частині нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

В решті постанову суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10031

3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003

4-третій особі: Житомирський обласний військовий комісаріат - вул. С.Параджанова,4,Житомир,10001,