Справа № 815/4459/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши о 17:50 годині в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Громадської організації «Громадський рух «Стопхаб» до Військової академії (м. Одеса) про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд визнати неправомірними дії відповідача по відмові у видачі позивачу запитуваної інформації та зобовязати надати, зокрема, повний перелік працівників Військової академії (м. Одеса), що повністю або частково отримують заробітну плату за рахунок бюджетних коштів із зазначенням ПІБ та посади.
Під час підготовки справи до судового розгляду судом запропоновано відповідачу надати письмові заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. 30 вересня 2016 року від відповідача до канцелярії суду надійшли письмові заперечення проти адміністративного позову, згідно яких Військова академія (м. Одеса) позовні вимоги не визнає у повному обсязі та просить відмовити в задоволенні позову.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає зазначені позовні вимоги підлягаючими задоволенню.
Судом встановлено, що 17 березня 2016 року ГО «Громадський рух «Стопхаб» звернулася до Військової академії із запитом до публічної інформації вих. № 24983020/1, в якому просило надати інформацію:
1)загальну кількість працівників державної організації Військова академія (м. Одеса) станом на дату розгляду запиту;
2)повний перелік працівників Військової академії (м. Одеса), що повністю або частково отримують заробітку плату за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх прізвища, ім'я, по батькові, займаної посади, включаючи назву структурного підрозділу.
За результатами розгляду вищезазначеного запиту до публічної інформації Військова академія листом від 26.04.2016 р. № 1/47/587 за підписом начальника ОСОБА_1 повідомила, що відповідно до п.3.38 наказу начальника Генерального штабу Головнокомандувача Збройних Сил України від 20.09.2011 р. № 180 «Про затвердження Переліку службової інформації Збройних Сил України» ПСІ-2011 «Відомості про загальну укомплектованість особовим складом (від окремої військової частини і вище», а також п.4.3 ПСІ-2011 «Відомості про причетність військових частин до діяльності, повязаної із збиранням, обробкою, диспетчеризацією та використанням розвідувальної інформації, а також до діяльності, повязаної з підготовкою фахівців для органів розвідки, їх місцезнаходження» відомості про повний перелік працівників Військової академії (м. Одеса) із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, займаних посад, включаючи назву структурного підрозділу, надаватися не можуть. Крім того, інформація, що запитується, має гриф обмеження доступу «Для службового користування», що в умовах війни може призвести до витоку інформації з обмеженим доступом та зриву бойових завдань і непередбачених наслідків.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про неправомірність вищевказаної відмови у наданні публічної інформації, обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до ст.40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» (далі Закон).
Частиною 1 статті 1 Закону визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом (ст. 3 Закону).
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Статтею 22 Закону передбачено право розпорядника інформації відмовити в задоволенні запиту ( - розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; - інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; - особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; - не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону).
Згідно заперечень відповідача, запитувана «Громадський рух «Стопхаб» інформація, а саме відомості про загальну кількість працівників; повний перелік працівників, що повністю або частково отримують заробітну плату за рахунок бюджетних коштів із зазначенням їх прізвища, ім'я, побатькові, займану посаду, включаючи назву структурного підрозділу розкриває штат та чисельність Військової академії має гриф обмеження доступу «Для службового користування» і розголошення якої призведе до витоку інформації з обмеженим доступом. Так, вказана інформація належить до інформації з обмеженим доступом, зокрема до службової інформації, на підставі п.3.40 розд.3 «Організаційно-мобілізаційні питання, військове будівництво, комплектування військ і кадрові питання» Переліку службової інформації Збройних Сил України (ПСІ-2011), який затверджений наказом Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 20.09.2011 року № 180, яким визначено, що до службової іфнормації інформації відносяться відомості про загальну укомплектованість особовим складом (від окремої військової частини і вище). Також в розділі 15 «Військова освіта, наукова та науково-технічна діяльність» пунктом 15.6. передбачено, що до службової інформації відносяться організаційно-штатна структура, штати, наукові завдання науково-дослідних установ (наукових центрів вищих військових навчальних закладів) та їх структурних підрозділів, які проводять дослідження щодо: обґрунтування нових форм і способів застосування Збройних Сил України; обґрунтування оперативно-стратегічних (тактико-технічних) вимог до зразків озброєння і військової техніки Збройних Сил України: наукового супроводження розробки (модернізації) озброєння і військової техніки.
Згідно ст.6 Закону інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо він правомірно оприлюднив її раніше.
Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше.
Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
Згідно статті 9 Закону відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація:
1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;
2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.
На виконання Закону України "Про доступ до публічної інформації", Указу Президента України від 05 травня 2011 року N 547 "Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації", постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року N 583 "Питання виконання Закону України "Про доступ до публічної інформації" в Секретаріаті Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органах виконавчої влади" наказом Міністерства оборони України 24.07.2012 р. № 490 затверджено Інструкцію про забезпечення доступу до публічної інформації в Міністерстві оборони України та Збройних Силах України.
Ця Інструкція розроблена з метою впорядкування доступу до публічної інформації в Міністерстві оборони України (далі - Міноборони), установах та організаціях, що належать до сфери його управління, органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах, організаціях Збройних Сил України (далі - органи військового управління) і встановлює порядок створення, функціонування та ведення системи обліку публічної інформації, реєстрації запитів, їх опрацювання, систематизації, організації взаємодії, контролю за розглядом та підготовки звітів щодо їх опрацювання.
Інструкція визначає процедуру оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів військового управління щодо надання або відмови в наданні публічної інформації за запитом на інформацію.
Дія цієї Інструкції не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень під час здійснення ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян.
Кожен з органів військового управління є розпорядником публічної інформації, яка отримана або створена ним у процесі здійснення своїх повноважень та перебуває в його володінні (п.1.1 Інструкції).
Згідно з п.1.3 Інструкції у Міноборони та органах військового управління відповідно до статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в друкованих виданнях: "Народна армія України", "Військо України", "Флот України", "Крила України"; на офіційному веб-порталі Міноборони в мережі Інтернет; на інформаційних стендах, розміщених у приміщеннях органів військового управління; будь-яким іншим способом; надання інформації за запитами на інформацію.
Пунктом 2.2 Інструкції визначено, що запит на інформацію подається до Міноборони, інших органів військового управління в письмовій, усній формі під час особистого прийому чи іншій формі (поштовим зв'язком, електронною поштою, факсом або телефонними засобами) на вибір запитувача.
Відповідно до п.3.18 Інструкції порушення законодавства про доступ до публічної інформації, за які відповідають посадові (службові) особи: ненадання відповіді на запит; ненадання інформації на запит; безпідставна відмова в задоволенні запиту на інформацію; неоприлюднення інформації відповідно до статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації"; надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації; необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом; нездійснення реєстрації документів; навмисне приховування або знищення інформації чи документів.
При вирішенні спору суд враховує Перелік відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію (ПСІ 2012), який затверджений наказом Міністерства оборони України 26.06.2012 N 48 відповідно до Законів України Про інформацію, Про доступ до публічної інформації, на підставі пропозицій, підготовлених експертною комісією Міністерства оборони України для розробки Переліку відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, та з метою впорядкування, систематизації і приведення у відповідність із вимогами законодавства України даних про службову інформацію.
Так, пунктом 4.2 Переліку ПСІ-2012 визначено, що службову інформацію становлять відомості за сукупністю всіх показників, що розкривають дислокацію, склад та штатну чисельність особового складу військової частини (установи) мирного часу або відомості, що розкривають зміст штату, табеля до штатів, або відомості, що розкривають дійсні найменування зєднань, військових частин та установ мирного часу за наявності умовного найменування окремої військової частини, установи.
При цьому виняток становлять миротворчі підрозділи, а також квартирно-експлуатаційні, військові навчальні, навчальні, спортивні, культурно-просвітницькі заклади, органи військового управління та підрозділи Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.
Отже суд критично оцінює посилання відповідача на п.3.40 Переліку ПСІ-2011, оскільки запитувана позивачем інформація становить виняток в силу п.4.2 Переліку ПСІ-2012, а сам п.3.40 Переліку ПСІ-2011 розповсюджується на інформацію про укомплектованість «від окремої військової частини і вище», тобто Перелік ПСІ-2012 є спеціальним нормативно-правовим актом, який підлягає до застосування в спірних правовідносинах.
Також суд відхиляє посилання відповідача на п.15.6 ж Переліку ПСІ-2011, оскільки відповідачем жодним чином не обґрунтовано, що ним проводяться дослідження щодо обґрунтування нових форм і способів застосування Збройних Сил України; обґрунтування оперативно-стратегічних (тактико-технічних) вимог до зразків озброєння і військової техніки Збройних Сил України; наукового супроводження розробки (модернізації) озброєння і військової техніки, тобто що запитувана позивачем інформація (в цілому або частково) підпадає під цей критерій.
При цьому відповідачем не надано суду доказів, що запитувана позивачем інформація міститься у документах, яким присвоєно гриф «для службового користування», як це передбачено ч.2 ст.9 Закону.
В той же час, судом встановлено, що на офіційному Інтернет-порталі Військової академії (м. Одеса) https://www.vaodessa.org.ua/ наявний штатний розпис експлуатаційного персоналу Військової академії (м. Одеса) на 2016 рік, штатні розписи факультетів тощо із відповідною інформацією щодо посад, їх кількості, посадових окладів та інші відомості. Отже фактично відповідачем раніше було оприлюднено інформацію (яка за правовою позицією відповідача у спорі є службовою (з обмеженим доступом)), запитувану позивачем, що обумовлювало обовязок Військової академії (м. Одеса) таку інформацію надати на підставі ч.3 ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про інформацію» будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Згідно абз.2 ч.3 ст.5 Закону України «Про захист персональних даних» не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії запиту від 17.03.2016 р. № 24983020/1, останній містить всі визначені Законом реквізити, і як встановлено судом запитувана інформація до службової не відноситься, а навпаки становить виключення за Переліком ПСІ-2012, що у сукупності обумовлювало відповідний обовязок розпорядника інформації надати відповідь на вказаний запит. Однак, відповідачем всупереч п.3.18 Інструкції безпідставно відмовлено в задоволенні запиту на інформацію у поєднанні із необґрунтованим (принаймні у відповіді) віднесенням запитуваної інформації до інформації з обмеженим доступом.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обовязку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Одним із головних принципів адміністративного судочинства, відповідно до ст. 7 КАС України є принцип верховенства права. Відповідно до ст. 3 Конституції України та ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
Проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, виходячи зі змісту запиту на отримання публічної інформауції, а також наведених вище положень п. 3 ч.1 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», суд приходить до висновку, що відповідач діяв не на підставі, та не у спосіб, що передбачені положеннями Закону України «Про доступ до публічної інформації», наказам Міністерства оборони України від 26.06.2012 р. № 48 та 24.07.2012 р. № 490, безпідставно відмовивши позивачу у доступі до публічної інформації, у зв'язку із чим позов підлягає задоволенню.
З огляду на матеріали справи, ОСОБА_2, який уповноважений представляти інтереси ГО «Громадських рух «Стопхаб» (без статусу юридичної особи, реєстраційний номер 1452672) згідно протоколу установчих зборів засновників організації від 20.11.2015 р., за подачу даного адміністративного позову було сплачено судовий збір в розмірі 551,20 грн. згідно квитанції від 13.09.2016 р. № 17484, які відповідно до даних КП «Діловодство спеціалізованого суду» надійшли до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Крім того, суд звертає увагу відповідача на його обов'язок виконати постанову негайно відповідно до ч.1 ст.256 КАС України.
Керуючись ст.ст. 22, 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», наказами Міністерства оборони України від 26.06.2012 р. № 48 та 24.07.2012 р. № 490, ст.ст. 94, 158-163, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Громадської організації «Громадський рух «Стопхаб» задовольнити.
Визнати протиправною відмову Військової академії (м. Одеса) в задоволенні запиту Громадської організації «Громадський рух «Стопхаб» на інформацію від 17.03.2016 р. № 24983020/1.
Зобов'язати Військову академію (м. Одеса) повторно розглянути запит на інформацію Громадської організації «Громадський рух «Стопхаб» 17.03.2016 р. № 24983020/1 та надати відповідь у відповідності до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Допустити негайне виконання постанови.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 551,20 грн. (пятсот пятдесят одну гривню 20 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя _____І.В. Завальнюк