справа № 815/5130/16
У Х В А Л А
06 жовтня 2016 року місто Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стеценко О.О., вивчивши адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправними та скасування акту перевірки, припису та постанови про накладення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду звернулось Публічне акціонерне товариство «Укртелеком» з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправними та скасування акту перевірки Головного управління Держпраці в Одеській області № 15-01-006/0574 від 02.09.2016 року, припису Головного управління Держпраці в Одеській області № 15-01-006/0574-0507 від 02.09.2016 року, постанови Головного управління Держпраці в Одеській області про накладення штрафу № 86 від 27.09.2016 року.
Згідно п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 КАС України; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. При цьому, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 цього Кодексу юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Нормативно-правовий акт – це виданий суб'єктом владних повноважень документ, який встановлює, змінює чи припиняє дію обов'язкових правил поведінки, обмежених в часі, просторі та за колом осіб, та призначений для неодноразового застосування.
Правовий акт індивідуальної дії - виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий з метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта, якому він адресований.
Обов'язковою ознакою нормативно-правового акта чи правового акта індивідуальної дії є створення юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.
Під актом перевірки розуміється службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Отже, акт перевірки та викладені у ньому факти, висновки не можна розглядати як рішення суб'єкта владних повноважень, що породжує для платника податків певні правові наслідки, регулює ті чи інші відносини і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Акт є виключно носієм доказової інформації про виявлені податковим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків, обов'язковим документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.
Оцінка акту перевірки, в тому числі і оцінка дій посадових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, а також щодо самих висновків перевірки, надається уповноваженими законом органами влади при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акту.
Виходячи з викладеного, висновки акта перевірки та дії посадових осіб контролюючого органу щодо їх складання не створюють правових наслідків у вигляді зміни чи припинення будь-яких прав суб'єкта господарювання, перевірка якого проводилася, а тому не порушують права суб'єктів, щодо яких вони складені.
У даному випадку, лише відповідні рішення контролюючого органу, прийняті на підставі акта перевірки, є тими правовими актами індивідуальної дії, що можуть зачіпати права та інтереси суб'єктів спірних правовідносин.
Таким чином, акт про результати перевірки відповідача та висновки визначені в ньому не є правовим актом індивідуальної дії та, відповідно, не може бути оскарженим в порядку, передбаченому КАС України.
За таких обставин, суддя вважає, що до зазначеної вимоги підлягають застосуванню приписи п.1 ч.1 ст.109 КАС України.
Враховуюче викладене, приймаючи до уваги, що позивач звернувся до суду з позовними вимогами до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправними та скасування акту перевірки Головного управління Держпраці в Одеській області № 15-01-006/0574 від 02.09.2016 року, суддя доходить до висновку, що у відкритті провадження в адміністративній справі в зазначеній частині позовних вимог слід відмовити.
В іншій частині позовних вимог, адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправними та скасування припису та постанови про накладення штрафу підлягає розгляду Одеським окружним адміністративним судом. В даній частині позов подано і оформлено відповідно до вимог статті 106 КАС України. Передбачені ст. 109 КАС України підстави для відмови у відкритті провадження по справі в даній частині позовних вимог не встановлені.
Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 107 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень зобов'язаний у визначний судом строк у разі заперечення проти позову надати всі матеріали, що були або мало бути взяти ним до уваги при прийнятті рішення, вчинення дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов.
На підставі викладеного, з метою з'ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду справи та забезпечення всебічного та об'єктивного вирішення справи протягом розумного строку, керуючись статей 5, 6, 71, 106, 107, 109,110 КАС України, суддя,-
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправним та скасування акту перевірки Головного управління Держпраці в Одеській області № 15-01-006/0574 від 02.09.2016 року.
Відкрити провадження по справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» до Головного управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправними та скасування припису Головного управління Держпраці в Одеській області № 15-01-006/0574-0507 від 02.09.2016 року, постанови Головного управління Держпраці в Одеській області про накладення штрафу № 86 від 27.09.2016 року.
Розпочати підготовку справи до судового розгляду.
Направити відповідачу копію ухвали та запропонувати у строк до 24 жовтня 2016 року подати в письмовому виді, нормативно та документально обґрунтовані заперечення проти позову з посланням на конкретні норми права та документальні докази, доручення на представника та документи які посвідчують особу.
Справа розглядатиметься одноособово суддею Стеценко О.О.
Ухвала суду в частині відкриття провадження по справі оскарженню не підлягає.
Ухвалу суду в частині відмови у відкритті провадження може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Стеценко О.О.