АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Єдиний унікальний номер справи: 653/2268/16-п.
Номер провадження: 33/791/290/16.
Головуюча в І інстанції: Хоменко В.Г.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2016 року суддя апеляційного суду Херсонської області Червоненко В.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 04.08.2016 року, -
ВСТАНОВИВ:
Цією постановою
ОСОБА_1,
ІНФОРМАЦІЯ_1,
громадянин України, уродженець м. Ізюм
Харківської області, пенсіонер,
мешканець АДРЕСА_1, зареєстрований
в АДРЕСА_2, -
визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 грн.
Цією ж постановою стягнуто з ОСОБА_1 275,60 грн. судового збору на користь держави.
Як встановив місцевий суд, ОСОБА_1 05.07.2016 року через паромну переправу «Крим - Кавказ» здійснив в'їзд з Російської Федерації на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим в м. Керчі через закритий контрольний пункт в'їзду-виїзду, чим порушив вимоги п.3 «Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 367 від 04.06.2015 року, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 204-2 КУпАП.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 вказує на незаконність постанови суду і просить її скасувати, вважаючи, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-2 КУпАП.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги ОСОБА_1 посилається на те, що він 25.06.2016 року зі своєю сім'єю приїхав на відпочинок до м. Бахчисарай АР Крим.
29.06.2016 року невстановлені особи викрали в нього сумку з документами, в тому числі паспорт громадянина України. Повідомлення про злочин було зареєстровано окупаційною владою у відділі поліції Бахчисарайського району.
Проте, в виїзді з території АР Крим на материкову частину України йому було відмовлено і рекомендовано для отримання тимчасового дозволу на в'їзд в Україну звернутися до Генерального Консульства України, яке розташоване в м. Ростові-на-Дону в Російській Федерації.
Оскільки у ОСОБА_1 не було документів і інших можливостей повернутися на материкову частину України, він був вимушений через паромну переправу в м. Керчі виїхати до Російської Федерації, де в Генеральному Консульстві України отримав дозвіл на повернення в Україну.
В судове засідання апеляційного суду Херсонської області ОСОБА_1 не з'явився, хоча своєчасно і належним чином був повідомлений про день, час і місце розгляду справи. Клопотань про відкладення розгляду справи від апелянта не надходило, але в апеляційній скарзі він просив розглянути справу без його участі, тому справа, згідно ч.6 ст. 294 КУпАП, може бути розглянута у відсутність скаржника.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, вважаю, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вказані вимоги закону місцевим судом не виконані.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» , який прийнятий Верховною Радою України 15.04.2014 року, громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в'їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї через контрольні пункти в'їзду-виїзду за умови пред'явлення документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Згідно матеріалів справи громадянин України ОСОБА_1 25.06.2016 року законно в'їхав на тимчасово окуповану територію України в м. Бахчисарай.
29.06.2016 року у нього викрали документи, в тому числі паспорт громадянина України, про що є зареєстрована у відділі поліції заява.
(а.с.19-20).
Оскільки виїхати з тимчасово окупованої території України на материкову частину Україну без паспорта, який посвідчує особу та громадянство України, ОСОБА_1 не міг, він був вимушений проїхати на територію Російської Федерації до м. Ростова-на-Дону, де в Генеральному Консульстві України отримав Посвідчення особи на повернення в Україну за № CR 204845 від 05 липня 2016 року.
(а.с.3).
10 липня 2016 року ОСОБА_1 на підставі вказаного посвідчення перетнув адміністративний кордон між тимчасово окупованою територією України і материковою її частиною, але відносно нього був складений протокол про адміністративне правопорушення серії АзЧРУ № 103208 за ст.204-2 КУпАП за порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, а саме за те, що він 05.07.2016 року через паромну переправу «Крим - Кавказ» здійснив в'їзд з Російської Федерації на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим в м. Керчі через закритий контрольний пункт в'їзду-виїзду.
Порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 367.
Згідно названої постанови в'їзд на тимчасово окуповану територію України та виїзд з неї здійснюється лише через діючі контрольні пункти, на яких здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск осіб, що в'їжджають на тимчасово окуповану територію України або виїжджають з неї, і такий перелік контрольних пунктів наведено у вказаній постанові.
Таким чином, виїжджаючи з тимчасово окупованої території України до Російської Федерації і повертаючись на тимчасово окуповану територію України з Російської Федерації через закритий пункт пропуску в м. Керчі, ОСОБА_1 формально порушив порядок в'їзду на територію України, яка тимчасово окупована Російською Федерацією, а тому в його діях вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-2 КУпАП.
Проте, фактичні обставини, які змусили ОСОБА_1 виїжджати до Російської Федерації для отримання дозвільного документа, а потім знову повертатися до тимчасово окупованої території в м. Бахчисарай, підтверджують, що іншого шляху повернення в Україну у ОСОБА_1 не було.
Відповідно до ст.18 КУпАП не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і передбачена цим кодексом або іншими законами, що встановлюють відповідальність за адміністративні правопорушення, але вчинена в стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, яка загрожує правам і свободам громадян, якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є меншою, ніж відвернена шкода.
Вважаю, що внаслідок дій ОСОБА_1 для отримання ним дозвільного документа, без якого неможливо повернення громадянина України до своєї держави, ніяких негативних наслідків не настало, такі дії в силу ст.18 КУпАП не є адміністративним правопорушенням.
21 липня 2016 року ОСОБА_1 поновив свої права громадянина України, отримавши в м. Ізюм Харківської області втрачений паспорт громадянина України і зареєстрував своє місце проживання в Україні.
(а.с.17).
Оскільки суд першої інстанції поверхово та однобічно розглянув справу і не врахував обставини, які мають суттєве значення для вирішення спору, таке рішення суду неможливо визнати законним і обгрунтованим, а тому воно підлягає скасуванню.
Згідно ст. 294 КУпАП в разі скасування постанови суду першої інстанції суд апеляційної інстанції повинен розглянути справу по суті з винесенням нового рішення або закрити провадження у справі.
Відповідно до п.4 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі вчинення особою дії в стані крайньої необхідності.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 18, 247, 284, 294 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову судді Генічеського районного суду Херсонської області від 04 серпня 2016 року по справі щодо ОСОБА_1, якою його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 грн. - скасувати.
Провадження по справі закрити на підставі ст.18 КУпАП.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя (підпис)
З оригналом згідно:
Суддя апеляційного суду
Херсонської області В.Я. Червоненко