Ухвала суду № 61835542, 03.10.2016, Заводський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
03.10.2016
Номер справи
208/1733/16-к
Номер документу
61835542
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

справа № 208/1733/16-к

№ провадження 1-кс/208/1270/16

УХВАЛА

03 жовтня 2016 р. м. Кам'янське

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, у складі:

Слідчого судді Івченко Т.П.,

При секретарі Бейгул Н.Ю.,

За участю:

слідчого СВ Камянського ВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку ст.107 КПК України клопотання слідчого СВ Камянського ВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до речей і документів, -

в с т а н о в и в:

03.10.2016 року слідчий, в провадженні якого знаходяться матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015040160000029 від 07.04.2015 року, за ознаками злочину кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, звернувся з погодженим з прокурором клопотанням, в якому, просить суд надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні Камянської міської ради (ЄДРПОУ 24604168), розташованій за адресою: м. Камянське, площа ОСОБА_2, 2, а також її виконавчих органах та можливість вилучення в зазначених установах завірених у встановленому порядку копій наступних документів: рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.03.2013 року № 60 (з додатками у повному обсязі) „Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів міським електричним транспортом, що надаються КП «Трамвай» з 04.04.2013, тариф 1,50 грн.; рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.03.2013 № 61 (з додатками у повному обсязі) „Про встановлення тарифу на послугу з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування №14 та 18-А, яка здійснюється у звичайному режимі руху КП «Трамвай» з 04.04.2013 тариф 2 грн.; рішення Дніпродзержинської міської ради від 11.06.2014 № 128 (з додатками у повному обсязі) „Про встановлення тарифів з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування» з 19.06.2014 тариф на №14 та 18-А 2,75 грн. та №23Е 3,0 грн.

В судовому засіданні слідчий СВ Камянського ВП ГУНП в Дніпропетровській області майор поліції ОСОБА_1 підтримав клопотання, посилаючись на обставини викладені в ньому, та мотивував тим, що без отримання вказаної у клопотанні інформації є не можливим довести обставини, які передбачається довести за її допомогою.

Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 163 КПК України, що слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення документів, клопотання підлягає розгляду без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Протягом 2012 - 2014 років одержувач бюджетних коштів - КП «Трамвай» отримало від управління транспорту і звязку Дніпродзержинської міської ради по КФК 170603 «Інші заходи у сфері електротранспорту» за КЕКВ 1310 (2610) бюджетні кошти, які згідно лімітних довідок про бюджетні асигнування та кредитування заплановані (затверджені) як видатки розвитку.

Згідно планів використання бюджетних коштів, за вказаний період, КП «Трамвай» фактично витратило бюджетні кошти по КФК 170603 КЕКВ 1310 (2610) на заробітну плату та нарахувань на оплату праці.

Відповідно абз.38 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України наведений термін «одержувач бюджетних коштів» - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.

Згідно положень абз.2 ч.6 ст.22 Бюджетного кодексу України, критерії визначення одержувача бюджетних коштів встановлюються Кабінетом Міністрів України з урахуванням напрямів, досвіду і результатів діяльності, фінансово-економічного обґрунтування виконання заходів бюджетної програми та застосування договірних умов.

У п.9 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженому Постановою КМУ №228 від 28.02.2002 року (в редакції станом на 01.01.2012 року), визначено, що критеріями визначення одержувача для здійснення заходів бюджетної програми є зокрема:

- наявність бездефіцитного фінансового плану на поточний рік, фінансово-економічного розрахунку (обґрунтування) здійснення заходів бюджетної програми;

- незбиткова діяльність одержувача за останні два роки.

Під час досудового розслідування по кримінальному провадженню Дніпродзержинською ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку Комунального підприємства "Трамвай" (код ЄДРПОУ 31197458) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014., за результатами якої складений акт №2028/10/04-03-22-04 від 31.08.2015.

Згідно акту №2028/10/04-03-22-04 від 31.08.2015, тарифи КП "Трамвай" на перевезення пасажирів трамваями затверджені: рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.07.2011 року № 313 „Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів міським електричним транспортом, що надаються КП «Трамвай» з 04.08.2011 р. тариф 1,25 грн.; рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.03.2013 року № 60 „Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів міським електричним транспортом, що надаються КП «Трамвай» з 04.04.2013 р., тариф 1,50 грн.;

Тарифи КП "Трамвай" на перевезення пасажирів автобусом затверджені: рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.07.2011 року № 312 „Про встановлення тарифу на послугу з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування №14,яка здійснюється у звичайному режимі руху КП «Трамвай» з 04.08.2011р. тариф 1,75 грн.; рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.03.2013 року № 61 „Про встановлення тарифу на послугу з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування №14 та 18-А, яка здійснюється у звичайному режимі руху КП «Трамвай» з 04.04.2013 тариф 2 грн.; рішенням Дніпродзержинської міської ради від 11.06.2014 року № 128 „Про встановлення тарифів з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування» з 19.06.2014 тариф на №14 та 18-А 2,75 грн. та №23Е 3,0 грн.

Згідно наданих до Дніпродзержинської ОДПІ звітів про фінансові результати підприємства за період 2010 2014 роки КП «Трамвай» є збитковим. Зокрема за 2010 рік збитки склали 3201 тис. грн.., за 2011 рік 1444 тис. грн., за 2012 рік 919 тис. грн., за 2013 рік 1 481тис. грн., за 2014 рік -1 193тис.грн.

Причиною збитків є невідповідність вартості тарифів перевезення фактичній їх собівартості.

Наказом Міністерства фінансів України «Про бюджетну класифікацію та її запровадження» № 604 від 27.12.2001, згідно п.1 затверджена та введена в дію з 1 січня 2002 року бюджетна класифікація; згідно з п.п1.2. п.1 Державному казначейству України розробити та затвердити за погодженням з Міністром фінансів України нормативно-правовий акт щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та класифікації кредитування бюджету; згідно п.2 затверджена тимчасову класифікацію видатків та кредитування місцевих бюджетів (з перехідною таблицею до нової функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету) (додаток 2), яка використовується до впровадження програмно-цільового методу при складанні та виконанні місцевих бюджетів.

Згідно додатку 1 до наказу Міністерства фінансів України № 604 від 27.12.2001 «Бюджетна класифікація» у розділі II «Класифікація видатків та кредитування бюджету» таблиці 2 «Економічна класифікація видатків бюджету», КЕКВ 1310 відповідає назва «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)».

Також, відповідно до Наказу МФУ №604 від 27.12.2001р «Про бюджетну класифікацію та її запровадження» (із змінами та доповненнями), у п.6. надано роз'яснення щодо застосування визначень про витрати розвитку та витрати споживання, витрати розвитку - видатки розвитку та надання кредитів з бюджету.

Видатки розвитку - це видатки бюджетів на фінансове забезпечення наукової, інвестиційної та інноваційної діяльності, зокрема: фінансове забезпечення капітальних вкладень виробничого і невиробничого призначення; фінансове забезпечення структурної перебудови економіки; інші видатки, пов'язані з розширеним відтворенням.

Видатки споживання - частина видатків бюджетів, які забезпечують поточне функціонування органів державної влади та місцевого самоврядування, бюджетних установ, поточні міжбюджетні трансферти та видатки на фінансове забезпечення заходів соціального захисту населення та соціально-культурної сфери, а також інші видатки, не віднесені до видатків розвитку та нерозподілених видатків.

Таким чином, згідно до п.6 «Роз'яснення щодо застосування визначень витрати розвитку та витрати споживання» та Додатку 2 «Тимчасова класифікація видатків місцевих бюджетів», наказу Міністерства фінансів України №604 від 27.12.2001р. (із змінами та доповненнями), по коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів КФКВК 170603, якому відповідає код 0455 та КФКВК 170103, видатки розвитку відповідно до економічної класифікації видатків бюджету формується за рахунок субсидій та поточних трансфертів підприємствам, установам, організаціям (КЕКВ 1310).

Аналогічна норма передбачена у наказі Міністерства фінансів України №11 від 14.01.2011 "Про бюджетну класифікацію", яким скасовано наказ Міністерства фінансів України №604 від 27.12.2001.

Видатки КП "Трамвай" по КТКВК 170603, 170103 за КЕКВ 1310 (2610), що отримані з міського бюджету у розмірі 37 600 000 грн. є видатками розвитку, які повинні бути спрямовані на фінансове забезпечення наукової, інвестиційної та інноваційної діяльності.

Фактично, грошові кошти, що отримані з міського бюджету у розмірі 37 600,0 тис.грн. (субсидії, дотації згідно класифікатору) отримані КП «ТРАМВАЙ» за період 2012 2014 роки використані на сплату заробітної плати, а саме на покриття поточних витрат господарської діяльності.

Зазначені вище витрати КП «ТРАМВАЙ» за період 2012 2014 роки у сумі 37 600,0 тис.грн., здійснені за рахунок бюджетних коштів, є видатками споживання, а не видатками розвитку, тобто фактичний напрямок їх використання свідчить про нецільове використання підприємством субсидій, дотацій, що суперечить вимогам наказу Міністерства фінансів України №604 від 27.12.2001 та наказу Міністерства фінансів України №11 від 14.01.2011.

Згідно статті 7 ЗУ "Про транспорт" , тарифи на транспортні послуги встановлюються відповідно до законодавства України. Рівень тарифів на транспорті визначається відповідно до нормативних витрат на одиницю транспортної роботи, рівня рентабельності та оплати податків. Розрахунки із споживачами послуг транспорту загального користування проводяться на основі чинних тарифів у порядку, визначеному кодексами (статутами) окремих видів транспорту та іншими актами законодавства України. Відшкодування збитків від безплатних перевезень пільгових категорій громадян регулюється нормативними актами Кабінету Міністрів України.

Згідно статті 14 ЗУ "Про міський електричний транспорт", установлення тарифів на проїзд у транспорті здійснюється з урахуванням необхідності забезпечення беззбиткової роботи перевізників та забезпечення захисту малозабезпечених громадян. У разі встановлення рівня тарифу, який не покриває витрат, пов'язаних з перевезенням пасажирів, втрати перевізника компенсуються уповноваженим органом, яким затверджуються тарифи, за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Згідно статті 10 ЗУ "Про автомобільний транспорт", тарифна політика на автомобільному транспорті має задовольняти підприємницький інтерес, забезпечувати розвиток автомобільного транспорту, стимулювати впровадження новітніх технологій перевезень, застосування сучасних типів транспортних засобів

Згідно до Статуту КП «Трамвай» Дніпродзержинська міська рада є засновником підприємства.

Відповідно до положень п.1.10 Статуту КП «Трамвай» , засновник не несе відповідальності по зобовязаннях підприємства. Міська рада та її органи не відповідають по зобовязаннях підприємства, як і підприємство не відповідає по зобовязаннях міської ради та її органів.

Згідно положень ч.8 ст.78 ГК України, збитки, завдані комунальному унітарному підприємству внаслідок виконання рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, підлягають відшкодуванню зазначеними органами добровільно або за рішенням суду.

Рішення про встановлення на 2012-2014 роки рівня тарифу для КП "Трамвай", який не покриває витрат, пов'язаних з перевезенням пасажирів, Дніпродзержинською міською радою та/або її виконавчим комітетом не приймались, тому відсутні правові підстави для компенсації уповноваженим органом втрат вказаного вище перевізника.

Таким чином, на протязі 2012-2014 років службові особи Дніпродзержинської міської ради, достовірно знаючи про збиткову діяльність КП "Трамвай", діючи умисну в супереч вимог Конституції України, Бюджетного кодексу України, ЗУ "Про транспорт", ЗУ "Про міський електричний транспорт", ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою КМУ №228 від 28.02.2002, наказу Міністерства фінансів України №604 від 27.12.2001 та наказу Міністерства фінансів України №11 від 14.01.2011, за відсутності рішення Дніпродзержинської міської ради та/або її виконавчого комітету про встановлення рівня тарифу для КП "Трамвай", який не покриває витрат, пов'язаних з перевезенням пасажирів, здійснили видатки по КФК 170603 (170602) КЕКВ 1310 (2610) за рахунок коштів місцевого бюджету у сумі 37 600 000 грн. на покриття збитків КП "Трамвай" від фінансово - господарської діяльності, в наслідок чого видатки розвитку загального фонду місцевого бюджету м. Дніпродзержинська, в супереч встановленого законодавством порядку, були спрямовані (використані) на фінансування витрат споживання.

07.04.2015 слідчим відділом Дніпродзержинського МУ ГУМВС України в Дніпропетровській області відомості про вчинене кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015040160000029, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.

З огляду на викладене, під час досудового розслідування по кримінальному провадженню, для проведення належної перевірки та прийняття законного рішення є необхідність у вилучені акту від 15.08.2013 №06-21/03 позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "Трамвай" за період з 01.04.2010 по 30.06.2013, в ДФІ у Дніпропетровській області.

В той же час, 28.01.2016 були отримані вказівки прокурора Дніпродзержинської місцевої прокуратури ОСОБА_3, складені в порядку ст.36 КПК України, які є обовязковими до виконання, а саме отримати у передбачений КПК України спосіб тимчасовий доступ до акту від 15.08.2013 №06-21/03 позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КП "Трамвай" за період з 01.04.2010 по 30.06.2013, який перебуває у володінні ДФІ у Дніпропетровській області.

Суд вважає, що для повного, обєктивного розслідування кримінального провадження та встановлення істини, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні Камянської міської ради (ЄДРПОУ 24604168), розташованій за адресою: м. Камянське, площа ОСОБА_2, 2.

Враховуючи вище зазначене та керуючись ст..ст.159, 161, 162, 163 КПК України, суд -

у х в а л и в:

Клопотання слідчого СВ Камянського ВП ГУНП в Дніпропетровській області майора поліції ОСОБА_1, в межах матеріалів кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42015040160000029 від 07.04.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей документів, задовольнити.

Надати слідчому СВ Камянського ВП ГУНП в Дніпропетровській області майору поліції ОСОБА_1 тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні Камянської міської ради (ЄДРПОУ 24604168), розташованій за адресою: м. Камянське, площа ОСОБА_2, 2, а також її виконавчих органах та можливість вилучення в зазначених установах завірених у встановленому порядку копій наступних документів:

- рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.03.2013 року № 60 (з додатками у повному обсязі) „Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів міським електричним транспортом, що надаються КП «Трамвай» з 04.04.2013, тариф 1,50 грн.;

- рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.03.2013 № 61 (з додатками у повному обсязі) „Про встановлення тарифу на послугу з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування №14 та 18-А, яка здійснюється у звичайному режимі руху КП «Трамвай» з 04.04.2013 тариф 2 грн.;

- рішення Дніпродзержинської міської ради від 11.06.2014 № 128 (з додатками у повному обсязі) „Про встановлення тарифів з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування» з 19.06.2014 тариф на №14 та 18-А 2,75 грн. та №23Е 3,0 грн.

Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.

Відповідно до ч.1 ст.166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Суддя Івченко Т. П.