Справа № 606/1020/16-а
П о с т а н о в а
і м е н е м У к р а ї н и
09 серпня 2016 року м. Теребовля
Теребовлянський районним суд Тернопільської області у складі:
головуючого-судді Марціцкої І.Б.
при секретарі Пасько І.Б.
за участю представника позивача ОСОБА_1. А.І.
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Теребовлі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними щодо розрахунку та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю ІІ групи, яка виникла внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу як інваліду ІІ групи через захворювання, пов'язаного з проходженням служби, у розмірі 42 місячних грошових забезпечень, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом УДСНС України у Тернопільській області від 02.11.2015 року №596 позивача звільнено зі служби та виключено із кадрів ДСНС України у відставку за станом здоров'я. Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією 24.11.2015 року позивачу встановлена ІІ група інвалідності, яка виникла у період роботи в органах ДСНС. Відповідно до протоколу засідання комісії з призначення одноразової грошової допомоги № 1 від 08 лютого 2016 року ОСОБА_3 вирішено виплатити на підставі підпунку 2 пункту 2 Порядку та умов оплати одноразової грошової допомоги, затвердженого КМУ від 11 липня 2007 року №908 як інваліду ІІ групи 55965.00 грн. При розрахунку і виплаті вказаної допомоги на думку позивача відповідач безпідставно виходив лише з розміру посадового окладу за останньою посадою 900,00 грн., окладу за спеціальним званням - 125,00 грн. та відсоткової надбавки за вислугу років - 307,50 грн. без врахування інших складових його грошового забезпечення.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги із підстав, наведених у позовній заяві, та просила позов задовольнити.
В письмових запереченнях на адміністративний позов та в судовому засіданні представник відповідача позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що розмір одноразової грошової допомоги позивачу був обчислений у відповідності до пункту 3Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908, а саме: виходячи тільки з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою.Вважає посилання позивача наЗакон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовцівта членів їх сімей»тапостанову Кабінету Міністрів України«Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»від 07.11.2007 року №1294, якими передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення, хибними та безпідставними, оскільки ОСОБА_3 є особою, статус якої визначено та регулюєтьсяКодексом цивільного захисту України, а тому на нього не розповсюджується діяЗакону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовцівта членів їх сімей», а тому відсутні підстави для врахування положень цьогоЗаконупід час нарахування грошової допомоги. У зв'язку з наведеним просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю виходячи з наступного.
Судом встановлено, відповідно до витягу з наказу УДСНС у Тернопільській області по собовому складу від 02 листопада 2015 року № 596 майора служби цивільного захисту ОСОБА_3, начальника відділення 22 державного пожежно-рятувального поста 10 державної пожежно-рятувальної частини Управління ДСНС України у Тернопільській області, звільнено зі служби цивільного захисту у відставку (із зняттям з військового обліку) за підпунктом 3 пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (за станом здоров'я) та виключено з кадрів ДСНС України з 02.11.2015 року на підставі подання, атестаційного листа, свідоцтва про хворобу ЛЕК ДСНС України у Тернопільській області від 22.10.2015 року №114/112, затвердженого ЦЛЕК ДСНС України 29.10.2015 року.
Як вбачається з довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 24.11.2015 року серії АВ №0613914, позивачу встановлена ІІ група інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в ДСНС України.
Відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та довідки МСЕК від від 24.11.2015 року серії АВ №0613914, як встановлено в протоколі №1 комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі(смерть), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту від 08 лютого 2016 року комісією вирішено виплатити позивау на підставі підпунку 2 пункту 2 Порядку та умов оплати одноразової грошової допомоги, затвердженого КМУ від 11 липня 2007 року №908 як інваліду ІІ групи 55965.00 грн.
Як встановлено судом, підставою для звернення до суду стала незгода позивача із позицією відповідача щодо врахування при визначенні одноразової грошової допомоги виключно розміру посадового окладу, окладу заспеціальним званням та відсоткової надбавки завислугу років, а не грошового забезпечення загалом.
Соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і осіб, звільнених зі служби цивільного захисту визначаєКодекс цивільного захисту України.
Відповідно достатті 101 цього Кодексуслужба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Згідно зі пунктом 3 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року №593, особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.
Статтею 115 Кодексу цивільного захисту Українивстановлено, що держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно доКонституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Так, згідно частини другоїстатті 118 цього Кодексуу разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Отже,Кодексом цивільного захисту Українипередбачено виплату одноразової грошової допомоги у разі травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, проте цим Кодексом не встановлено сам порядок виплати такоїодноразової грошової допомоги, так як і не встановлено те,виходячи із яких видів оплати праці повинен обраховуватися розмір цієї допомоги, водночас передбачено, щопорядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року №908затверджений Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок №908).
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №908 грошова допомога виплачується особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі, зокрема, 42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.
Пунктом 3 Порядку №908 визначено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Водночас відповідно до пункту 1постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»(далі - Постанова №1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Дана норма кореспондується із частиною 2статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якою передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4статті 9 Кодексу адміністративного судочинства Українивідповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового актаКонституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тому при вирішенні даного питання пріоритетним єЗакон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
З системного аналізу вищезазначених правових норм слідує, що у разі настання інвалідності ІІ групи, що настала в період проходження військової служби, особі рядового чи начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту виплачується одноразова грошова допомога в порядку та на умовах, визначених Порядком №908 в розмірі 42-місячного грошового забезпечення, яке відповідно до Постанови №1294, складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Як вбачається із витягу з протоколу №1 від 08.02.2016 року засідання комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту ДСНС України вбачається, що відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №908 комісією вирішено виплатити інваліду ІІ групи ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу у сумі 55965,00 грн..
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем проведено виплату одноразової грошової допомоги позивачу у зв'язку з настанням інвалідності ІІ групи, виходячи лише з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою, яку займав позивач на день звільнення.
Водночас відповідно до грошового атестату №2 ОСОБА_3,до складових грошового забезпечення позивача включено: оклад за спеціальним званням у розмірі 125,00 грн.; посадовий оклад у розмірі 900,00 грн.; надбавку за вислугу років у розмірі 307,50 грн.; надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 666,25 грн.; ризик у розмірі 256,25 грн.; премію у розмірі 1350,00 грн.
Таким чином, суд зазначає, що розмір грошового забезпечення позивача на день звільнення складав 3605,00 грн., однак останньому виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 55965,00 грн., що за розрахунком не відповідає 42-місячному грошовому забезпеченню, а відтак при розрахунку та виплаті ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю ІІ групи відповідачем істотно порушено обсяг прав та інтересів позивача, визначенихЗаконом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»та Постановою №1294.
Суд не бере до уваги доводи представника відповідача на те, що ОСОБА_3 є особою, статус якої визначено та регулюєтьсяКодексом цивільного захисту України, а тому на останнього не розповсюджується діяЗакону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», оскільки позивачу встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням саме військової служби, що підтверджується свідоцтвом про хворобу ОСОБА_4 України у Тернопільській області № 112 від 22.10 2015 року.
Аналогічноїправової позиції дотримується Вищий адміністративний суд України, про що свідчать ухвали від 02.03.2016 року (справа №К/800/601/16) та від 19.04.2016 року (справа №К/800/3691/16).
Згідно із частинами першою та другоюстатті 71 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеному відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів суду правомірність дій щодо нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги як інваліду ІІ групи у розмірі 42-місячного грошового забезпечення виходячи лише з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою без врахування всього розміру грошового забезпечення визначеногоЗаконом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»та Постановою №1294, а тому з метою повного та всебічного захисту інтересів позивача такі дії відповідача слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу як інваліду ІІ групи у розмірі 42-місячного грошового забезпечення на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
Керуючись ст.ст.11,158,160,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного розрахунку та виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю ІІ групи.
Зобов'язати Державної служби України з надзвичайних ситуацій (код 38516849) нарахувати та виплатити ОСОБА_3 (і.п.н. НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу як інваліду ІІ групи у розмірі 42-місячного грошового забезпечення на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
Постанованабирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленогостаттею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скаргипостанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постановаможе бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Теребовлянський районний суд Тернопільської області. Апеляційна скарга напостановусуду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя (підпис) І.Б. Марціцка
Копія Вірна
Суддя І.Б. Марціцка