Постанова № 61826016, 03.10.2016, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
03.10.2016
Номер справи
712/7627/16-а
Номер документу
61826016
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/7627/16-а

Провадження № 2а/712/345/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2016 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді Романенко В.А.

при секретарі Таран А.І.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Черкаської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 11.04.2011 року він являється інвалідом війни 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України.

Згідно з п. 18 ст. 13 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад зобов'язані подавати допомогу інвалідам війни у будівництві індивідуальних жилих будинків. Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку.

15.02.2015 року він звернувся до Черкаської міської ради з заявою про надання йому як інваліду війни земельної ділянки в розмірі 0,10 га для індивідуального будівництва.

Рішення по його заяві відповідачем прийнято не було, а лише надіслано лист №816-2 від 04.03.2016 року.

24.03.2016 року він знову звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати йому графічні матеріали вільної земельної ділянки для індивідуального будівництва та 14.05.2016 року через Центр надання адмінпослуг департаменту управління справами Черкаської міської ради він подав заяву про надання йому викопійовки із плану міста або іншої містобудівної документації на земельну ділянку орієнтовною площею 0,10 га по вул. Грибній для індивідуального будівництва. До заяви ним було додано графічні матеріали, на яких зазначено місце розташування та розмір земельної ділянки.

Листом № 10741-в від 25.05.2016 року відповідач відмовив йому в наданні викопіювання мотивуючи тим, що на зазначеній ним земельній ділянці передбачена зона транспортної інфраструктури.

Враховуючи положення законодавства, а саме що орган місцевого самоврядування передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність розглядає клопотання громадянина у місячний строк, тому вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради, у зв'язку із не прийняттям рішення про виділення йому земельної ділянки. Його заяви відповідачем на пленарному засіданні міської ради не розглядались, хоча сесії міської ради з часу подання ним заяв відбувались.

Крім того, відповідно до плану зонування міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 року № 2-513, розміщеному на офіційному сайті міської ради, вказане ним в графічних матеріалах місце розташування земельної ділянки знаходиться в зоні садибної житлової забудови.

Просить суд винести постанову, якою визнати протиправною бездіяльність відповідача в не прийнятті рішення по його заяві про виділення йому земельної ділянки для індивідуального будівництва. Зобов'язати відповідача розглянути його заяву та прийняти рішення про виділення йому земельної ділянки для індивідуального будівництва. Зобов'язати відповідача надати викопіювання з плану міста на земельну ділянку по вул. Грибній в м. Черкаси, зазначеній на графічних матеріалах та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

22 вересня 2016 року ОСОБА_1 скерував до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд винести постанову, якою визнати протиправною бездіяльність відповідача в не прийнятті рішення по його заяві про виділення йому земельної ділянки для індивідуального будівництва. Зобов'язати відповідача розглянути його заяву та прийняти рішення про виділення йому земельної ділянки для індивідуального будівництва. Зобов'язати відповідача надати йому викопіювання з плану міста на земельну ділянку на розі вул. Галини Буркацької та вул. Грибної в м. Черкаси, зазначеній на графічних матеріалах та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив суд в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 11.04.2011 року ОСОБА_1 являється інвалідом війни 2 групи.

Згідно з п. 18 ст. 13 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад зобов'язані подавати допомогу інвалідам війни у будівництві індивідуальних жилих будинків. Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку.

15.02.2015 року позивач звернувся до Черкаської міської ради з заявою про надання йому як інваліду війни земельної ділянки в розмірі 0,10 га для індивідуального будівництва.

04.03.2016 року Черкаською міською радою ОСОБА_1 на його заяву, надіслано лист № 816-2.

24.03.2016 року позивач знову звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати йому графічні матеріали вільної земельної ділянки для індивідуального будівництва та 14.05.2016 року через Центр надання адміністративних послуг департаменту управління справами Черкаської міської ради він подав заяву про надання йому викопійовки із плану міста або іншої містобудівної документації на земельну ділянку орієнтовною площею 0,10 га по вул. Грибній для індивідуального будівництва. До заяви ним було додано графічні матеріали, на яких зазначено місце розташування та розмір земельної ділянки.

Листом № 10741-в від 25.05.2016 року Черкаська міська рада відмовила ОСОБА_1 в наданні викопіювання мотивуючи тим, що на зазначеній ним земельній ділянці передбачена зона транспортної інфраструктури.

18 червня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Черкаської міської ради з заявою про надання йому як інваліду війни земельної ділянки в розмірі 0,10 га для індивідуального будівництва та надання викопійовки із плану міста або з іншої містобудівної документації на розі вул. Грибна та вул. Галини Буркацької.

Згідно ч. З ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використанні та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідачем не порушений строк розгляду клопотання ОСОБА_1 та в місячний термін, а саме 04 липня 2016 року листом № 17292-в Управління планування та архітектури Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради надана відповідь ОСОБА_1, якою відмовлено ОСОБА_1 у наданні викопіювання з плану міста на земельну ділянку площею 0,10 га, яка знаходиться в районі вулиць Онопрієнка та Грибної.

Вказана відповідь є не мотивованою, та надана зовсім по іншій земельній ділянці, а не по тій по якій просив ОСОБА_1

Черкаською міською радою не розглядалися заяви ОСОБА_1 на пленарному засіданні, хоча сесії міської ради з моменту подання ОСОБА_1 заяв відбувались

Крім того, відповідно до плану зонування міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 4.12.2014 року № 2-513, розміщеному на офіційному сайті міської ради, вказане ОСОБА_1 в графічних матеріалах місце розташування земельної ділянки знаходиться в зоні садибної житлової забудови.

Відповідно до рішення Черкаської міської ради від 17.03.2016 року № 2-384 наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб в районі віл Грибної та вул. Онопрієнка департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради.

Статями 12, 122 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належать, зокрема, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб для усіх потреб, відповідно до цього Кодексу.

Згідно статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, в межах їх повноважень.

Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання з регулювання земельних відносин.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок визначені статтею 121 ЗК України, а Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 ЗК України.

Згідно ч. 12 ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.

Таким чином, законодавчими нормами передбачено, що вирішення питання щодо безоплатної передачі громадянину України земельної ділянки із земель державної або комунальної власності на відповідній території належить до виключної компетенції місцевої ради як органу місцевого самоврядування. Місцева рада зобов'язана в місячний строк розглянути заяву громадянина щодо безоплатної передачі земельної ділянки.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, в силу положень ч. 1 ст. 71 КАС України позивач повинен довести ті обставини, на які він покликається як на підставу своїх вимог.

В судовому засіданні представник Черкаської міської ради не представив суду достатніх та належних доказів в підтвердження правомірності своїх дій, не надав документів, які стали підставою неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 70, 71, 128, 159, 160, 161-163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задоволити частково.

Визнати відмову Управління планування та архітектури Черкаської міської ради за заявою ОСОБА_1 від 18.06.2016 року № 17292-В - протиправною.

Зобов'язати Черкаську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.06.2016 року № 17292-В.

В іншій частині - відмовити.

Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Головуючий: