Постанова № 61820996, 27.09.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2016
Номер справи
808/8754/15
Номер документу
61820996
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

"27" вересня 2016 р. справа 808/8754/15 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий суддяСуховаров А.В.

судді Головко О.В. Ясенова Т.І.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03.02.2016 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя про скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 23.11.2015 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя, в якому просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення №79-17 від 05.06.2015 про нарахування транспортного податку в сумі 25000гр (ас3).

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 03.02.2016 в задоволенні позову відмовлено (ас46).

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 просить постанову суду скасувати та позовні вимоги задовольнити. Посилається на те, що правила оподаткування транспортним податком мають застосовуватись з 2016 року оскільки рішення з цього питання прийнято Запорізькою міською радою 15.01.2015 (ас52).

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

ОСОБА_1 є власником автомобіля «Nissan Murano» 2011 року випуску з обємом двигуна 3498 см3 (ас10).

Згідно податкового повідомлення-рішення №79-17 від 05.06.2015, прийнятого ДПІ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя, позивачу нарахований транспортний податок в сумі 25000гр (ас11).

Законом України №71 від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набув чинності з 01.01.2015, введений новий вид податку транспортний податок. Цим Законом в новій редакції викладені, зокрема, статті 10, 267 Податкового Кодексу України.

Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Податкового Кодексу України, місцеві ради обовязково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

Відповідно до пункту 24 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 10.3 статті 10, пункту 12.3 статті 12 Податкового Кодексу України, місцеві податки встановлюються рішеннями місцевих рад.

Відповідно до пункту 267.1.1 статті 267 Податкового Кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні власні легкові автомобілі, що відповідно до пункту 267.2.1 цієї статті є обєктами оподаткування.

Відповідно до пункту 267.2.1 статті 267 Податкового Кодексу України, обєктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувались до 5 років і мають обєм циліндрів двигуна понад 3000см3.

Відповідно до пункту 267.4 статті 267 Податкового Кодексу України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік в розмірі 25000гр за кожен легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування відповідно до пункту 267.2.1 цієї статті.

Відповідно до пункту 267.5 статті 267 Податкового Кодексу України, базовий податковий період дорівнює календарному року.

Відповідно до пункту 267.6.1 статті 267 Податкового Кодексу України, обчислення суми податку з обєкта оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Відповідно до пункту 267.6.2 статті 267 Податкового Кодексу України, податкове повідомлення-рішення про сплату податку та платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового періоду (року).

Відповідно до пункту 4 Закону України №71 від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», рекомендовано органам місцевого самоврядування в місячний термін з дня опублікування цього Закону, зокрема, прийняти та оприлюднити рішення стосовно встановлення в 2015 році транспортного податку.

Відповідно до пункту 12.3 статті 12 Податкового Кодексу України, сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків і зборів.

Відповідно до пункту 12.3.2 статті 12 Податкового Кодексу України, при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків і зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для місцевого податку чи збору.

Відповідно до пункту 12.3.4 статті 12 Податкового Кодексу України, рішення про встановлення місцевих податків і зборів офіційно оприлюднюється органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків і зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до пункту 12.3.5 статті 12 Податкового Кодексу України, в разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.

Відповідно до пункту 12.4.1 статті 12 Податкового Кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належить, зокрема, до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.

Відповідно до частини 3 статті 27 Бюджетного Кодексу України, закони України або їх окремі положення, які впливають на показники бюджету (зменшують надходження бюджету або збільшують витрати бюджету) і приймаються після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Оскільки Законом України №71 від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» введений новий вид податку транспортний податок, який впливає на показники бюджету; рішення Запорізької міської ради про розмір податку прийнято 15.01.2015, - обгрунтованими є доводи позивача що обовязок сплати транспортного податку в нього виник з 2016 року.

Доводи окружного суду що Законом України №71 від 28.12.2014 не вносились зміни до існуючих податків, а встановлений новий податок, - колегією суддів не приймаються.

Відповідно до пункту 4.1.9 статті 4 Податкового Кодексу України, одним з принципів податкового законодавства є стабільність - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватись протягом бюджетного року.

Зміни існуючих податків або введення нових податків менше як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду є безумовним порушенням принципу стабільності для платника податків. Для громадянина не має значення чи він зобовязаний платити новий податок, чи змінена ставка існуючого податку, адже і в тому і в іншому випадку є однакове втручання в його майнові інтереси, які підлягають захисту у відповідності до частини 1 статті 2 КАС України.

Відповідно до пункту 56.21 статті 56 Податкового Кодексу України, в разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Відтак рішення Запорізької міської ради від 15.01.2015 про встановлення транспортного податку та його розміру може застосовуватись тільки з 01.01.2016.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

При подачі позову та апеляційної скарги ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 1023гр12коп (ас17,56,64).

Керуючись пунктом 3 статті 198, статтями 202, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 задовольнити.

Скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03.02.2016 та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення №79-17 від 05.06.2015 про нарахування ОСОБА_1 транспортного податку в сумі 25000гр, прийняте Державною податковою інспекцією в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя.

Стягнути з Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1023гр12коп.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий:А.В. Суховаров

Суддя:О.В. Головко

Суддя:Т.І. Ясенова