ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/905/16
04 жовтня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
при секретарі судового засідання Павловського Ю.Б.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_3 з адміністративним позовом до ОСОБА_4 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення- рішення ОСОБА_4 ОДПІ Головного управління ДФС в Тернопільській області №90-17 (форми "Ф") від 09 червня 2015 року.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачка є власницею автомобіля марки LAND ROVER VOGUE, 2010 року випуску, об'ємом двигуна 3 628 cм.куб. ОСОБА_4 ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області винесено податкове повідомлення-рішення від 09.06.2015 № №90-17 (форми "Ф"), яким визначено суму податкового зобов'язання за транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000,00 гривень. Позивач вважає зазначене податкове повідомлення-рішення незаконним (протиправним) і таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_4 ОДПІ Головного управління ДФС в Тернопільській області в судовому засіданні заперечила проти позову, просила відмовити в задоволенні позову з мотивів наведених у запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, вважає що даний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобі позивач ОСОБА_5 є власником автомобіля марки LAND ROVER VOGUE, 2010 року випуску, об'ємом двигуна 3 628 cм.куб.
ОСОБА_4 ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області згідно з п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України та відповідно до п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України винесено податкове повідомлення-рішення №90-17 (форми "Ф") від 09 червня 2015 року., яким визначено позивачці суму податкового зобов'язання за транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25 000,00 гривень.
Законом України від 28 грудня 2014 № 71-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» внесено зміни до Податкового кодексу України (далі Кодекс). Серед інших змін, в дію була введена стаття 267 Транспортний податок .
Пунктом 267.1 статті 267 Кодексу встановлено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні, згідно з чинним законодавством, власні легкові автомобілі, що потрапляють відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу під обєкт оподаткування.
Обєктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають обєм двигуна більше 3000 куб. см.
Обчислення суми податку здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Податкове повідомлення-рішення про сплату податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику податків контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня базового податкового періоду (року).
Терміни сплати податку для фізичних осіб протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Податкове законодавство України ґрунтується на принципах, визначених в ст. 4 ПК України, зокрема на принципі стабільності. Відповідно до пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Транспортний податок введено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII шляхом викладення ст. 267 ПК України в новій редакції. Зазначений закон набрав чинності з 01.01.2015 року.
Відповідно до п. 265.1 ст. 265 ПК України транспортний податок є складовою податку на майно, який відповідно до п. 10.1 ст. 10 ПУ України належить до місцевих податків.
Приписи п.п. 10.1.1, п. 10.1 та п. 120.2 ПК України відносять до місцевих податків податок на майно в частині транспортного податку.
Відповідно до п. 12.3 ст. 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Відповідно до пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Таким чином, безпосереднє встановлення місцевих податків, а відтак і транспортного податку, віднесено ПК України до компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад у межах повноважень.
ОСОБА_6 України від 28.12.2014 № 71-VIII, яким введено транспортний податок, набрав чинності 01.01.2015 року, то місцеварада, як встановлювач місцевого податку відповідно до пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 та пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України може встановити такий податок не раніше наступного бюджетного періоду, тобто з 2016 календарного року.
При цьому суд враховує вимоги пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України, яким передбачено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
ОСОБА_6 України від 28.12.2014 № 71-VIII набрав чинності 01.01.2015 року, тобто пізніше як за шість місяців до початку бюджетного періоду 2015 календарного року, нарахування ОСОБА_4 ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області транспортного податку не встановленого рішенням місцевої ради на підставі норм ПК України можливе не раніше наступного бюджетного періоду, тобто з 2016 календарного року. Такий висновок відповідає принципу стабільності, встановленому пп. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 ПК України.
Таким чином, виходячи з наведених вище норм податкового законодавства, транспортний податок не може бути визнаний обовязковим до сплати в 2015 році, оскільки місцеві ради не брали і не могли прийняти та офіційно оприлюднити до 15 липня минулого 2014 рішення про встановлення таких податків і зборів.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
З огляду на викладене, застосування відповідачем положень Закону з метою оподаткування транспортним податком, може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2016 року.
При цьому суд враховує, що розрахунок використання легкового автомобіля протягом 5 років здійснюється з часу випуску автомобіля.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобі позивач ОСОБА_5 є власником автомобіля марки LAND ROVER VOGUE, 2010 року випуску, об'ємом двигуна 3 628 cм.куб., а тому, базовим періодом для даного податку є рік, який обчислюється з 01 січня по 31 грудня, а не будь-які 12 місяців на вибір податкового органу.
ОСОБА_6 автомобіль позивача випущений у 2010 році, а тому у 2015 році він не є об'єктом оподаткування транспортним податком відповідно до ст. 267 ПК України, оскільки враховуються календарні роки: 2010 р., 2011 р., 2012 р., 2013 р., 2014 р..
Спірне податкове повідомлення - рішення винесено 90.06.2015 р., тому 2015 р. є базовим податковим періодом в якому нараховано спірний податок і такий період виходить за межі 5-ти базових податкових періодів (2010 р., 2011 р., 2012 р., 2013 р., 2014 р.), то автомобіль позивачки у 2015 р. не є об'єктом оподаткування, відповідно до ст. 267 ПК України, що є підставою вважати рішення податкового органу протиправним та таким, що підлягає до скасування.
З огляду на вищевикладене нарахування Збаразьькою ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області позивачці транспортного податку за 2015 календарний рік є незаконним і податкове повідомлення-рішення №90-17 (форми "Ф") від 09 червня 2015 року підлягає скасуванню.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, а відтак на користь позивачки слід стягнути понесені нею судові витрати.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити. Податкове повідомлення - рішення ОСОБА_4 ОДПІ Головного управління ДФС в Тернопільській області №90-17 (форми "Ф") від 09 червня 2015 року визнати протиправним та скасувати.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (ідент.номер НОМЕР_1) понесені нею судові витрати, а саме сплачений судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 21 копійка, згідно квитанції від 04.08.2016 р. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.