Справа № 212/5820/16-к
1-кс/212/859/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
про надання дозволу на призначення перевірки
06 жовтня 2016 року м. Кривий Ріг
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу ОСОБА_1, при секретарі судового засідання Гавеля Ю.О., за участю слідчого Покровського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_2., прокурора Потєшного М.В., розглянувши клопотання сторони кримінального провадження № 12016040730000832 від 18.03.2016 року за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 175 ч.1 КК України, про надання дозволу на призначення перевірки,
В С Т А Н О В И В :
03 жовтня 2016 року в провадження слідчого судді Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу ОСОБА_1 надійшло клопотання сторони кримінального провадження № 12016040730000832 від 18.03.2016 року за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 175 ч.1 КК України, слідчого Покровського ВП КВП в Дніпропетровській області ОСОБА_2, погоджене прокурором Криворізької місцевої прокуратури № 2 ОСОБА_3, про призначення перевірки за фактом безпідставної невиплати заробітної плати громадянам більш як за один місяць, вчиненої керівником ПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД»(ід. код 00190957), розташованого за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Електрозаводська, 34..
Кримінальне провадження розпочато за попередньою кваліфікацією ст.175 ч.1 КК України.
Відповідно до ст.9 ч.2 КПК України, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобовязані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження. Тому, у ході даного кримінального провадження вважаємо за необхідне провести таку слідчу дію, як позапланову перевірку ПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД». Метою даної перевірки є виявлення доказів, що підтверджують або спростовують інформацію щодо невиплати заробітної плати співробітникам ПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД» в період часу з 01.01.2014 року по теперішній час.
Також необхідно зясувати та зафіксувати наявність або відсутність порушень вимог трудового законодавства.
Дані, які будуть отримані в результаті проведення перевірки мають істотне значення для досудового розслідування, оскільки несуть в собі відомості щодо наявності або відсутності порушень вимог трудового законодавства.
Питання призначення позапланових заходів державного нагляду (контролю) самим Кримінальним процесуальним кодексом України не врегульовано, а врегульовано іншими нормативно-правовими актами, які складають кримінальне процесуальне законодавство, відповідно до ст.1 ч.2 КПК України.
Відповідно до чинного законодавства, територіальним органом, що здійснює нагляд (контроль) додержання вимог трудового законодавства, у даному випадку є Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області, що розташоване за адресою: 49050, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Козакова, буд.№3.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Матеріали перевірки Головного управління Держпраці в Дніпропетровській області, у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме: за допомогою цих матеріалів можливо встановити факт допущених порушень трудового законодавства, особою, яка зобовязана їх дотримувати та вони обовязково будуть використані у даному кримінальному провадженні для проведення повного, обєктивного та всебічного розслідування всіх обставин.
Враховуючи викладене, зазначені матеріали перевірки, неможливо отримати іншим способом, як отримання дозволу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про проведення перевірки дотримання вимог трудового законодавства, особою, яка зобовязана їх дотримувати Головним управління Держпраці в Дніпропетровській області, що розташоване за адресою: 49050, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Козакова, буд.№3.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, з метою встановлення факту порушення вимог трудового законодавства, особою, яка зобовязана їх дотримуватись, необхідно перевірити стан дотримання посадовими особами ПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД», вимог трудового законодавства України.
Під час перевірки Головному управленню Держпраці в Дніпропетровській області необхідно встановити факти та перевірити в ПАТ ««ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД» наступні питання:
-Яка посадова особа відповідальна за своєчасне нарахування та виплату заробітної плати співробітникам ПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД»(ід. код 00190957) за період з 01.01.2014 року по теперішній час?
- Чи порушував керівник ПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД» (ід. код 00190957) строки виплати заробітної плати за період діяльності з 01.01.2014 року по теперішній час?
- Якщо так, то в чому ці порушення виражаються?
- Який розмір нарахованої та виплаченої заробітної плати, інших виплат усім співробітникамПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД» (ід. код 00190957) за період з 01.01.2014 року по теперішній час помісячно та щодо кожної особи окремо?
- Який розмір не виплаченої заробітної плати та інших виплат усім співробітникам ПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД» (ід. код 00190957) за період з 01.01.2014 року по теперішній час помісячно та щодо кожної особи окремо?
- Чи є безпідставною невиплата заробітної плати та інших виплат усім співробітникам ПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД» (ід. код 00190957) за період з 01.01.2014 року по теперішній час?
На підставі викладеного слідчий просив клопотання задовольнити.
Вивчивши матеріали клопотання, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Так, відповідно до положень ст.84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є документи.
Згідно ст.85 КПК України, належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Відповідно до ст.99 ч.2 п.4 КПК України, до документів як доказів у кримінальному провадженні, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Статтею 93 частиною 2 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Питання призначення позапланових заходів державного нагляду (контролю) самим Кримінальним процесуальним кодексом України не врегульовано, а врегульовано іншими нормативно-правовими актами, які складають кримінальне процесуальне законодавство, відповідно до ст.1 ч.2 КПК України.
Так, ст.1 ч.2 КПК України передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Разом з цим, відповідно до ст.9 ч.6 КПК України у випадках коли положення КПК України не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження.
Відповідно до ст.259 Кодексу законів про працю України, державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови КМУ від 10 вересня 2014 року №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з питань праці шляхом злиття Державної інспекції з питань праці Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки.
Кабінет Міністрів України 11 лютого 2015 року постановою
№ 96 затвердив Положення про Державну службу України з питань праці, яким визначив основні завдання, повноваження та права нового центрального органу виконавчої влади, що контролюватиме дотримання законодавства про працю.
Також постановою КМУ від 11 лютого 2015 року №100 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці шляхом реорганізації (злиття) територіальних органів Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці. Установлено, що територіальні органи, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є правонаступниками територіальних органів Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці, що реорганізуються.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року
№96 затверджено Положення Про Державну службу України з питань праці, згідно якої Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 Положення передбачено, що Управління Держпраці, здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Міністерства соціальної політики України №340 від 27 березня 2015 року затверджено Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області п.3, відповідно до якого зазначено, що, основними завданнями Управління Держпраці, серед іншого, є реалізація державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до а.5 п.4 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області Управління Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Згідно Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до вищенаведеного таким територіальним органом, що здійснює нагляд (контроль) додержання вимог трудового законодавства, у нашому випадку є Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області, що розташоване за адресою: 49050, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Козакова, буд.№3.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до п.п.«б» п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року за №1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України, виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп.«в» п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України, виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» за №71-VІІІ від 28 грудня 2014 року, перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами протягом 2015-2016 років здійснюються виключно з дозволу КМУ, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Крім того, Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року №408, відповідно до п.2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до додатку до Постанови «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року №408, однієї із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Головне управління Держпраці в Дніпропетровській області.
Судом встановлено, що матеріали перевірки Головного управління Держпраці в Дніпропетровській області, у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме: за допомогою цих матеріалів можливо встановити факт допущених порушень трудового законодавства, особою, яка зобовязана їх дотримувати та вони обовязково будуть використані у даному кримінальному провадженні для проведення повного, обєктивного та всебічного розслідування всіх обставин.
Враховуючи викладене, судом встановлено, що зазначені матеріали перевірки, неможливо отримати іншим способом, як отримання дозволу слідчого судді Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про проведення перевірки дотримання вимог трудового законодавства, особою, яка зобовязана їх дотримувати Головним управління Держпраці в Дніпропетровській області, що розташоване за адресою: 49050, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Козакова, буд.№3.
Отже, для кримінального провадження першочергове значення має встановлення обставин додержання вимог законодавства в частині дотримання вимог трудового законодавства посадовими особами ПАТ «Дизельний завод», що є важливим доказом доведення чи спростування відомостей про порушення посадовими особами ПАТ «Дизельний завод » вимог законодавства з питань праці. Вказані докази є можливим отримати та долучити до матеріалів кримінального провадження лише отримавши дозвіл на проведення перевірки відповідного субєкта господарювання.
Отже, в ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні перевірки додержання вимог законодавства в частині дотримання вимог трудового законодавства посадовими особами ПАТ «Дизельний завод».
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.40, 71, 93, 132 КПК України, ч.3 Прикінцевих положень Закону України №71-VІІІ від 28 грудня 2014 року, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року № 408, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Винесене в рамках кримінального провадження №12016040730000832 від 18.03.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.175 ч.1 КК України, клопотання слідчого СВ Покровського ВП Криворізького ВП ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_2, погоджене прокурором Криворізької місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області ОСОБА_3, про надання дозволу на проведення позапланової перевірки, - задовольнити.
Надати дозвіл Головному Управлінню Держпраці в Дніпропетровській області на проведення позапланової перевірки додержання вимог трудового законодавства України в діях посадових осіб ПАТ «Дизельний завод», що розташоване за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Електрозаводська, 34, код ЄДРПОУ: 00190957, за період з 2014 року по 2016 рік.
Зобовязати посадових осіб ПАТ «Дизельний завод» код ЄДРПОУ: 00190957, забезпечити допуск працівників Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області до перевірки та надати доступ до всіх документів, які необхідні для проведення перевірки.
Проведення перевірки протягом 15 діб в жовтні-листопаді 2016 року доручити Головному управлінню Держпраці у Дніпропетровській області, що розташоване за адресою: 49050, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Козакова, буд.№3.
Зобовязати посадових осіб Головного управлення Держпраці в Дніпропетровській області встановити факти та перевірити в ПАТ «Дизельний завод » наступні питання:
-Яка посадова особа відповідальна за своєчасне нарахування та виплату заробітної плати співробітникамПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД»(ід. код 00190957) за період з 01.01.2014 року по теперішній час?
- Чи порушував керівник ПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД» (ід. код 00190957) строки виплати заробітної плати за період діяльності з 01.01.2014 року по теперішній час?
- Якщо так, то в чому ці порушення виражаються?
- Який розмір нарахованої та виплаченої заробітної плати, інших виплат усім співробітникамПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД» (ід. код 00190957) за період з 01.01.2014 року по теперішній час помісячно та щодо кожної особи окремо?
- Який розмір не виплаченої заробітної плати та інших виплат усім співробітникам ПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД» (ід. код 00190957) за період з 01.01.2014 року по теперішній час помісячно та щодо кожної особи окремо?
- Чи є безпідставною невиплата заробітної плати та інших виплат усім співробітникам ПАТ «ДИЗЕЛЬНИЙ ЗАВОД» (ід. код 00190957) за період з 01.01.2014 року по теперішній час?
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя І. Б. Чайкін