Ухвала суду № 61816907, 04.10.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2016
Номер справи
813/2442/16
Номер документу
61816907
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2016 року Справа № 876/6504/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 4 серпня 2016 року у справі за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтуся» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,-

В С Т А Н О В И В:

19.05.2014 року позивач Державна служба геології та надр України звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтуся», в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4672 від 28.12.2007 року з метою видобування мінеральних лікувально-столових вод для промислового розливу Верхньосиньовидненського родовища Під'ялинської ділянки Сколівського району Львівської області.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 4 серпня 2016 року в задоволенні позову відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що за наявності передбачених законом підстав право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу. Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках. Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.

Суд першої інстанції звертає увагу на те, що на момент подання адміністративного позову до Держгеонадра України від відповідача листів щодо незгоди на припинення права користування надрами не надходило.

Вказане свідчить про відсутність спору щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, що унеможливлює вирішення цього питання в судовому порядку.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною та необґрунтованою, прийнятою з неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи, Державна служба геології та надр України оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 4 серпня 2016 року та прийняти нову постанову, якою повністю задовольнити позов.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що Держгеонадрами здійснені всі можливі дії для належного повідомлення ТзОВ «Нафтуся» про надання згоди/незгоди на припинення дії спеціального дозволу на користування надрами, а саме лист від 17.03.2016 року № 4051/13/14-16 було надіслано відповідно до адреси зазначеної у Спеціальному дозволі та у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Враховуючи той факт, що відповідач був належним чином повідомлений, а на адресу Держгеонадр листів про згоду на припинення права користування надрами не надходило, тому Держгеонадра розцінює даний факт як не згоду на припинення права користування надрами та про наявність всіх підстав на припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу саме в судовому порядку у відповідності до підпунктів 4, 5 , 6 статті 26 Кодексу України про надра.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ТзОВ «Нафтуся» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4672 від 28.12.2007 року з метою видобування мінеральних лікувально-столових вод для промислового розливу у Верхньосиньовидненському родовищі Підялинської ділянки, розташованої у Сколівському районі Львівської області.

Наказом Держгеонадра України від 18.09.2015 року № 288 затверджено план проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2015 року. ТзОВ «Нафтуся» увійшло до переліку надрокористувачів, які включено до перевірки.

Держгеонадра України на адресу ТзОВ «Нафтуся» направлено рекомендованим листом повідомлення від 16.10.2015 року № 13625/13/14-15 про проведення планової перевірки.

20.11.2015 року Держгеонадра України посадовим особам Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України та Державної організації «Західна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр» видано направлення № 346-14/02 на проведення у строк з 23 по 27 листопада 2015 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТзОВ «Нафтуся».

За результатами проведеної перевірки складено акт про недопущення до перевірки від 23.11.2015 року № 02-04/06/2015-16/п-90. У вказаному акті вказано, що такий складено у зв'язку із неможливістю провести перевірку через відсутність керівника або уповноваженої особи відповідача. На території підприємства не було виявлено працівників, автотехніки та не виявлено жодних проявів здійснення виробничої діяльності.

На підставі акта перевірки від 23.11.2015 року № 02-04/06/2015-16/п-90 складено припис від 24.11.2015 року № 361-14/02, яким встановлено такі порушення вимог законодавства у сфері надрокористування:

- не допущено посадових осіб Держгеонадра України до здійснення заходів державного нагляду (контролю), які проводились з дотриманням порядку здійснення державного нагляду (контролю), чим порушено вимоги статей 10, 11 Закону України «Про основні засади нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»;

- не виконуються умови користування надрами, а саме: не дотримуються вимоги Угоди про умови користування надрами від 28.12.2007р. № 4672, яка є невідємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 4672 від 28.12.2007р., в частині обовязку надрокористувача допускати представників Держгеонадра України для здійснення державного геологічного контролю, чим порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра та Порядку № 615.

Приписом запропоновано у строк до 04.12.2015 року усунути вказані порушення вимог законодавства у сфері надрокористування шляхом надання до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України документів (завірених належним чином копій) та матеріалів, що підтверджують дотримання ТзОВ «Нафтуся» вимог законодавства у сфері надрокористування за визначеним переліком, а також подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

Листом від 24.11.2015 року № 362-14/02 акт перевірки та припис від 24.11.2015 року № 360-14/02 направлено на адресу відповідача.

Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України винесено подання від 15.12.2015 року № 409- 14/02 на зупинення дії спеціального дозволу № 4672 від 28.12.2007 року та повідомлено, що станом на 15.12.2015 року не надходило жодних листів та документів від відповідача щодо виконання вимог припису.

Наказом Держгеонадра України від 25.12.2015 року № 446 «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 28.12.2007 року № 4672 та надано ТзОВ «Нафтуся» 30 календарних днів для усунення порушень.

Листом від 06.01.2016 року №130/13/14-16 Держгеонадра України повідомило ТзОВ «Нафтуся» про зупинення дії спеціального дозволу на підставі наказу від 25.12.2015 року №446.

16.02.2016 року за № 94-16/02 Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України внесено подання на анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4672 від 28.12.2007 року.

Листом від 17.03.2016 року № 4051/13/14-16 позивачем запропоновано ТзОВ «Нафтуся» в 15 денний строк надати до Держгеонадр України власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування спеціальним дозволом на користування надрами № 4672 від 28.12.2007 року у звязку з неусуненням причин зупинення його дії.

ТзОВ «Нафтуся» не відреагувало на лист від 17.03.2016 року № 4051/13/14-16, про що позивач вказує у позовній заяві, незгоди на припинення права користування надрами не висловило.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 р. № 1174 (далі Положення).

В силу п.4 зазначеного Положення Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011року №615 (зі змінами та доповненнями) (далі Порядок).

У відповідності до п.23 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Відповідно до пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а ОСОБА_1 міністрів Автономної Республіки Крим розпорядження.

Наказ Держгеонадр та розпорядження ОСОБА_1 міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Підстави припинення права користування надрами визначенні статтею 26 Кодексу про надра, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоровя населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.

Отже, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у випадках: якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоровя населення; якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами у разі незгоди користувачів.

Апеляційний суд погоджується з позицією суду першої інстанції, що за наявності передбачених законом підстав право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами та анулювання дозволу здійснюється шляхом прийняття Держгеонадра України відповідного наказу.

Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках.

Таким чином, судовий порядок вирішення питання припинення права користування надрами передбачений у разі незгоди користувача з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами, тобто у разі наявності спору з цього приводу.

В матеріалах справи відсутні докази, що на момент подання адміністративного позову до Держгеонадра України від відповідача надходили листи щодо незгоди на припинення права користування надрами.

З аналізу вказаних норм та обставин справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що про відсутність спору щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, що унеможливлює вирішення цього питання в судовому порядку.

Таким чином, судом першої інстанції правомірно відмовлено в задоволенні позовних вимог Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтуся» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

На думку суду апеляційної інстанції, суд першої інстанції повно і правильно встановив фактичні обставини справи, правильно визначив правовідносини, що склалися між сторонами, і дав їм належну правову оцінку, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують. З огляду на те підстави для скасування судового рішення відсутні.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, ст.198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 4 серпня 2016 року у справі №813/2442/16 за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтуся» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Р.Б. Хобор

ОСОБА_1