Постанова № 61816024, 16.09.2016, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.09.2016
Номер справи
753/15710/16-а
Номер документу
61816024
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/15710/16-а

провадження № 2-а/753/703/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2016 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Трусова Т.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В:

26 серпня 2016 р. ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 85 відсотків від заробітної плати з врахуванням усіх сум заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та здійснювати виплату пенсії з 1 червня 2016 р.

На обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначила, що вона перебуває на пенсійному обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і з 2010 р. отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 85% заробітної плати. 3 червня 2016 р. вона подала відповідачу документи для перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які входили до складу її заробітної плати. Проте листом від 8 червня 2016 р. відповідач відмовив їй в перерахунку пенсії.

Відмову у перерахунку пенсії позивач вважає неправомірною. Посилається при цьому на приписи ст. 37, 33 Закону України "Про державну службу", ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно яких вказані суми повинні враховуватись в заробітну плату для призначення пенсії.

Представник відповідача ОСОБА_3 надала письмові заперечення на позов пославшись на положення ст. 33 Закону України "Про державну службу", відповідно до яких заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. За міркуванням представника відповідача індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань є окремою категорією виплат, які не відносяться до надбавок, а відтак ці виплати не повинні враховуватися в заробітну плату для призначення пенсії. Окрім того Окружний адміністративний суд м. Києва скасовуючи постанову правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" не врахував різноманітність видів пенсій, а тому постанова суду не відповідає вимогам стосовно призначення пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу". Оскільки відповідні зміни до Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" не вносилися, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця повинні включатися тільки складові заробітної плати, передбачені вищевказаними нормативно-правовими актами.

Вивчивши позовну заяву, письмові докази та заперечення на позов, суд вважає встановленими наступні обставини.

Позивач ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з отримує пенсію за віком як державний службовець, призначену відповідно до чинного на той час Закону України "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) в розмірі 85 відсотків від заробітної плати.

Пенсія позивача обчислена з розміру заробітної плати, отриманої в Державній податковій інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за період з січня 2008 р. по грудень 2009 р. До заробітку, врахованого позивачу для призначення пенсії, включено посадовий оклад, надбавку за спеціальне звання, надбавку за вислугу років, інші надбавки та премії.

З довідки Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві № 3708(Н) 26-58-05-13 від 17 травня 2016 р. вбачається, що протягом січня 2008 р. - грудня 2009 р. окрім посадового окладу, надбавок та премій, позивач також одержала інші виплати, а саме: індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, в загальному розмірі 10932,70 грн. На ці виплати було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що вказані виплати не були включені в розрахунок заробітку для призначення позивачу пенсії.

3 червня 2016 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат, проте листом від 8 червня 2016 № 4757/14/М-503 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку.

Даючи оцінку правомірності відмови відповідача у перерахунку позивачу пенсії, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції Закону, чинній на час призначення позивачу пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно з приписом ч. 2 ст. 37-1 цього Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином з наведених положень закону вбачається, що призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановленими зазначеними актами норми.

Згідно положень ч. 2 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать зокрема суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.

Аналогічні висновки були викладені Верховним судом України в постанові від 28 травня 2013 р. у справі № 21-97а13.

З огляду на встановлені обставини та враховуючи, що відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах є обов'язковим для всіх судів України, суд дійшов висновку про неправомірність дій Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування в заробітну плату для обчислення пенсії позивачу інших виплат (сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань), з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи наведене, порушені права та інтереси позивача підлягають поновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з дати звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, тобто з 3 червня 2016 р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з урахуванням сум, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок ОСОБА_2 пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", в розмірі 85% від суми заробітної плати, врахувавши в заробітну плату для обчислення пенсії відповідно до довідки Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві № 3708(Н) 26-58-05-13 від 17 травня 2016 р. суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та виплатити різницю з урахуванням раніше проведених виплат з 3 червня 2016 р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: