Постанова № 61815842, 20.09.2016, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.09.2016
Номер справи
753/14598/16-а
Номер документу
61815842
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/14598/16-а

провадження № 2-а/753/674/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" вересня 2016 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Трусова Т.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В:

4 серпня 2016 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця, зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 90 відсотків від заробітної плати з врахуванням усіх сум заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та зобов'язання сплатити заборгованість за період з 1 січня 2011 р..

На обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і з 2008 р. отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% заробітної плати. 8 липня 2016 р. він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням усіх сум, зазначених у довідці Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Проте відповідач відмовив в перерахунку пенсії.

Відмову у перерахунку пенсії позивач вважає неправомірною. Посилається при цьому на приписи ст. 37, 33 Закону України "Про державну службу", ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно яких вказані суми повинні враховуватись в заробітну плату для призначення пенсії.

Представник відповідача ОСОБА_3 надала письмові заперечення на позов пославшись на положення ст. 33 Закону України "Про державну службу", відповідно до яких заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. За міркуванням представника відповідача індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань є окремою категорією виплат, які не відносяться до надбавок, а відтак ці виплати не повинні враховуватися в заробітну плату для призначення пенсії. Окрім того Окружний адміністративний суд м. Києва скасовуючи постанову правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" не врахував різноманітність видів пенсій, а тому постанова суду не відповідає вимогам стосовно призначення пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу". Оскільки відповідні зміни до Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" не вносилися, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця повинні включатися тільки складові заробітної плати, передбачені вищевказаними нормативно-правовими актами. Також представник відповідача послалася на те, що з 1 травня 2016 р. набрав чинності Закон України «Про державну службу»в новій редакції, яким перерахунку пенсії державним службовцям взагалі не передбачено.

Вивчивши позовну заяву, письмові докази та заперечення на позов, суд вважає встановленими наступні обставини.

Позивач ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з отримує пенсію за віком як державний службовець, призначену відповідно до чинного на той час Закону України "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) в розмірі 90 відсотків від заробітної плати.

Пенсія позивача обчислена з розміру заробітної плати, отриманої в Міністерстві житлового-комунального господарства України, правонаступником якого є Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за період з листопада 2006 р. по жовтень 2008 р. До заробітку, врахованого позивачу для призначення пенсії, включено посадовий оклад, доплату за ранг, надбавку за вислугу років, інші надбавки та премії.

Отримуючи пенсію державного службовця, ОСОБА_2 продовжував працювати, а тому у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати з 1 лютого 2011 р. йому було здійснено перерахунок пенсії з розміру заробітної плати, отриманої в Міністерстві житлового-комунального господарства України за період з 1 лютого 2009 р. по 31 січня 2011 р. До заробітку, врахованого позивачу для перерахунку пенсії, включено посадовий оклад, доплату за ранг, надбавку за вислугу років, інші надбавки та премії.

З довідки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 817-218-16 від 6 липня 2016 р. вбачається, що протягом лютого 2009 р. - січня 2011 р. окрім посадового окладу, надбавок та премій, позивач також одержував інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, надбавку за військовий облік військовозобов'язаних, суму індексації заробітної плати, надбавку за виконання службових обов'язків. На ці виплати було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що вказані виплати не були включені в розрахунок заробітку для перерахунку позивачу пенсії з 1 лютого 2011 р.

Судом також встановлено, що у січні 2011 р. у зв'язку з виходом ОСОБА_2 на пенсію йому на підставі положень ч. 13 ст. 37 Закону України «Про державну службу» було виплачено грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Згідно довідки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 817-246-16 від 22 липня 2016 р. 8 липня 2016 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 1 лютого 2011 р. з урахуванням усіх одержаних ним протягом лютого 2009 р. - січня 2011 р. виплат, проте листом від 14 липня 2016 № 7097/14/К-7523 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку.

Даючи оцінку правомірності відмови відповідача у перерахунку позивачу пенсії, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції Закону, чинній на час перерахунку позивачу пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно з приписом ч. 2 ст. 37-1 цього Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином з наведених положень закону вбачається, що призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановленими зазначеними актами норми.

Згідно положень ч. 2 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать зокрема суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.

Аналогічні висновки були викладені Верховним судом України в постанові від 28 травня 2013 р. у справі № 21-97а13.

З огляду на встановлені обставини та враховуючи, що відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах є обов'язковим для всіх судів України, суд дійшов висновку про неправомірність дій Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування в заробітну плату для перерахунку позивачу пенсії інших виплат (сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за військовий облік військовозобов'язаних, індексації заробітної плати, надбавки за виконання службових обов'язків), з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, вимоги за період з 1 лютого 2011 р. по 3 лютого 2016 р. залишені без розгляду, а відтак порушені права та інтереси позивача підлягають поновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат, починаючи з 4 лютого 2016 р.

Водночас суд не вбачає правових підстав для врахування в заробітну плату позивача для перерахунку пенсії отриману ним у січні 2011 р. грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів, оскільки вказана грошова допомога не є заробітною платою і єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на неї не нараховувався.

На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з урахуванням сум, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок ОСОБА_2 пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", в розмірі 90% від суми заробітної плати, врахувавши в заробітну плату для обчислення пенсії відповідно до довідки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 817-218-16 від 6 липня 2016 р. суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за військовий облік військовозобов'язаних, індексації заробітної плати, надбавки за виконання службових обов'язків, та виплатити різницю з урахуванням раніше проведених виплат з 4 лютого 2016 р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551,20 грн

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: