УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2016 року Справа № 876/11754/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,
з участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шувар» до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року,
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Шувар» (далі ТзОВ «Шувар») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 10.11.2015 року) до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області (далі ДПІ у Сихівському районі) про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_1 від 17.03.2014 р., № НОМЕР_2 від 03.11.2014 року, № НОМЕР_3 від 03.11.2014 року, № НОМЕР_4 від 03.11.2014 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року позов задоволено повністю. Визнано протиправними і скасовано рішення Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про застування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_1 від 17.03.2014 року, № НОМЕР_2 від 03.11.2014 року, № НОМЕР_3 від 03.11.2014 року, № НОМЕР_4 від 03.11.2014 року.
З таким судовим рішенням не погодилася ДПІ у Сихівському районі, подавши апеляційну скаргу, в якій посилаючись на те, що оскаржувана постанова є безпідставною, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. В якості обґрунтування відповідач зазначив, що дії ДПІ щодо нарахування штрафних санкцій та пені щодо платника цілком правомірні, оскільки кошти вчасно не надходили з його вини.
Представники сторін в судове засідання не зявилися, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційної скарги, в межах викладених в ній доводів, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що 17 березня 2014 року ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області винесла відносно ТзОВ «Шувар» рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_1, відповідно до якого до позивача за період з 22.10.2013 року застосовано штраф в розмірі 12003,71 грн. та нараховано пеню в сумі 504,57 грн. (0,1% від суми недоїмки).
03 листопада 2014 року ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області винесла відносно ТзОВ «Шувар» ще три рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску: № НОМЕР_2, відповідно до якого на позивача накладено штраф в сумі 954,70 грн. та нараховано пеню в сумі 19,09 грн., застосованих за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску за період з 21.10.2014 року до 22.10.2014 року; № НОМЕР_3, відповідно до якого до позивача застосовано пеню в сумі 504,57 грн. за період з 22.10.2013 року до 23.10.2014 року; № НОМЕР_4, відповідно до якого до позивача застосовано штраф в сумі 919,87 грн. та нараховано пеню в сумі 9,20 грн., застосованих за період з 22.07.2014 року до 22.07.2014 року.
Зазначені рішення прийнято на підставі ч. 10 підп. 2 п. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за не несвоєчасну сплату позивачем єдиного внеску. На думку відповідача, позивач сплачував єдиний соціальний внесок з пропуском 20-денного строку, встановленого підп. 6 п. 4.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 20.04.2015 року № 449, у звязку з чим до нього застосовано штраф та пеню за несвоєчасну сплату.
Не погодившись із такими рішеннями ТзОВ «Шувар» оскаржило їх до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що рішення відповідача щодо нарахування позивачу пені та штрафу за несвоєчасну сплату єдиного внеску ґрунтуються на помилковому застосуванні норм закону та без урахування всіх істотних обставин, що мали значення для їх прийняття.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції про незаконність таких рішень з огляду на наступне.
Спірні відносини регулюються нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року (далі - Закон № 2464), який визначає принципи забезпечення збору та ведення обліку єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ч.ч. 2, 4 ст. 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Відповідно до абз. 4 п. 6.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України № 455 від 09.09.2013 року (далі Інструкція) органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону№ 2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Підпунктом 2 пункту 7.2 Інструкції передбачено, відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Проте, як вірно зазначено судом першої інстанції, ДПІ у Сихівському районі не враховано, що за період з 22.10.2013 року до 23.10.2014 року ТзОВ «Шувар» нараховувало та сплачувало єдиний соціальний внесок в терміни 1-7 число та 16-22 число того ж місяця, за який було нараховано єдиний соціальний внесок (під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок), що підтверджується платіжними дорученнями (із зазначенням призначення платежу) та копіями звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, копії яких долучено до матеріалів справи (а.с. 19-185).
Зокрема, у платіжному дорученні № 414 від 22.11.2013 року, яке відповідач наводить як один із прикладів несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску, зазначено призначенням платежу «єдиний соціальний внесок нарахований роботодавцем на суми винагороди за договорами ЦПХ (34,70%) за листопад 2013 року»; у платіжному дорученні № 410 від 22.11.2013 року призначенням платежу також зазначено «єдиний соціальний внесок нарахований роботодавцем на суми винагороди за договорами ЦПХ (2,6%) за листопад 2013 року»; у платіжному дорученні № 394 від 22.10.2013 року призначенням платежу є «єдиний соціальний внесок нарахований роботодавцем на суми винагороди за договорами ЦПХ (2,6%) за жовтень 2013 року».
Враховуючи наведене, вірним є висновок суду першої інстанції про те, що в даному випадку відповідач помилково вирішив, що сплата ТзОВ «Шувар» єдиного соціального внеску після 20-го числа місяця була сплатою цього внеску за попередній місяць, у звязку з чим його висновок про несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску є необґрунтованим.
Щодо зобовязань зі сплати єдиного соціального внеску за вересень 2013 року, то відповідно до платіжних доручень №№381, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390 за цей період такий було сплачено 02.10.2013 року та 04.10.2013 року на загальну суму 60017,79 грн. Зазначені кошти позивач перерахував на рахунок управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова з метою недопущення пропуску встановленого законодавством строку для сплати єдиного внеску, оскільки номери рахунків для сплати єдиного соціального внеску після 01.10.2013 року платнику не повідомлялись.
Під час розгляду справи суд першої інстанції встановив, що зазначені кошти надійшли на рахунки управління ПФУ в Галицькому районі м. Львова 02.10.2013 року та 04.10.2013 року відповідно і того ж дня були помилково перераховані на рахунок ДПІ у Галицькому районі м. Львова. 22.11.2015 року кошти в сумі 60017,48 грн., сплачені згідно з переліченими вище платіжними дорученнями, перераховано на рахунки ДПІ у Сихівському районі м. Львова, де перебуває на обліку ТзОВ «Шувар». Тобто, управління ПФУ у Галицькому районі м. Львова спершу помилково зарахувало сплачений позивачем єдиний соціальний внесок за вересень 2013 року на рахунок органу доходів і зборів.
Зазначене підтверджується листами управління ПФУ у Галицькому районі м. Львова № 16056/04-22 від 19.10.2015 року, № 14216/17-04/298 від 03.11.2015 року.
Листом № 02-15/186 від 03.11.2015 року управління ДКС України у Галицькому районі м. Львова повідомило ТзОВ «Шувар» про те, що спільним наказом Міністерства доходів та зборів України та Міністерства фінансів України від 19.09.2013 року № 493/815 затверджено Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі - Положення). Зазначене Положення розроблене відповідно до статтей 8, 9, 11, 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» з метою регламентування руху коштів єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та фінансових санкцій (штрафів та пені), що застосовуються згідно із Законом, на рахунках, відкритих в органах Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства України) відповідно до вимог законодавства.
Порядком відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012 року №758 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2012 року за №1206/21518 (далі - Порядок), передбачено що небюджетні рахунки відкриваються на підставі заяв клієнтів та інших документів, визначених у розділі V зазначеного Порядку.
Міністерство доходів та зборів у листі від 30.09.2013 року № 13660/5/99-99-05-01-15 повідомило, про введення в дію з 01.10.2013 року небюджетних рахунків, за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування» (далі - рахунок 3719) Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 № 119, відкриті на імя органів Міністерства доходів і зборів України. У звязку з цим 30.09.2013 року після завершення операційного дня були розблоковані рахунки 3719, відкриті на імя органів Міністерства доходів і зборів України та заблоковані за кредитом рахунки 3719, відкриті на імя Головних управлінь Пенсійного фонду України. Рахунки 3719, відкриті на імя Управлінь Пенсійного фонду України, залишалися відкритими, а спрямовані на них кошти єдиного внеску в автоматичному режимі перераховувалися на відповідні рахунки органів Міністерства доходів і зборів України.
До листа долучено завірені копії витягів з виписок по групі рахунків Управління ПФУ в Галицькому районі м. Львова, що підтверджують факт перерахування коштів єдиного внеску на відповідні рахунки ДПІ у Галицькому районі м. Львова та завірені копії Витягів з Виписок по групі рахунків ДПІ у Галицькому районі м. Львова, що підтверджують факт зарахування коштів.
Враховуючи зазначене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що причиною несвоєчасного зарахування на рахунок ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУДФС у Львівській області єдиного соціального внеску, сплаченого згідно з платіжними дорученнями від 02.10.2013 року та 04.10.2013 року №№381, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390 на загальну сум 60017,79 грн. є помилкове перерахування цих коштів управлінням ПФУ в Галицькому районі м. Львова на рахунок ДПІ у Галицькому районі м. Львова. Винних дій платника в даному випадку немає, оскільки свій обовязок щодо своєчасної сплати єдиного соціального внеску він виконав належним чином, що підтверджується долученими до матеріалів справи платіжними документами. Відповідно, позивач не може нести відповідальності за своєчасність поступлення та/або зарахування на рахунки коштів, які він як платник єдиного внеску сплатив вчасно і в повному обсязі.
Крім того, факт сплати позивачем коштів на рахунок управління Пенсійного фонду України не було порушенням, оскільки такі кошти автоматично повинні зараховуватись на рахунки відповідного органу доходів і зборів.
Враховуючи наведене, оскільки позивачем внески з єдиного внеску сплачені повністю і це підтверджено документально, суд першої інстанції вірно дійшов переконання, що рішення відповідача щодо нарахування позивачу пені та штрафу за несвоєчасну сплату єдиного внеску є протиправним та підлягає скасуванню.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Згідно ч. 1 ст. 98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
На підставі наведеного, оскільки ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2015 року відстрочено Державній податковій інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення у справі, то з апелянта слід стягнути судовий збір в розмірі 2009,70 грн.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року у справі № 813/3525/15 - без змін.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року у розмірі 2009 (дві тисячі девять) гривень 70 (сімдесят) копійок за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Большакова
Судді І.В. Глушко
ОСОБА_1
Повиний текст виготовлено 04 жовтня 2016 року.