Копія
Справа № 822/1571/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представника позивача ОСОБА_3 представника відповідача ОСОБА_4розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕТИЧІВ АГРО" до Деражнянського відділення Красилівської об"єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕТИЧІВ АГРО" звернулося до суду з позовом до Деражнянського відділення Красилівської об"єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 20.04.2016 року, яким нараховані штрафні санкції у розмірі 2117,74 грн. за несвоєчасну сплату податку на прибуток іноземних підприємств.
На думку позивача, зазначене податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки базується на безпідставних висновках відповідача про порушення пункту 57.1 статті 57 Розділу ІІ Податкового кодексу України.
Вважає, що податкове повідомленням-рішення прийняте з порушенням норм Податкового кодексу України, а TOB Агро-Майдан, правонаступником якого є ТОВ «Летичів агро», виконало у повному обсязі всі зобов'язання щодо декларування та утримання податку з доходів нерезидента в розмірі 21 202 грн.
Зазначає, що TOB Агро-Майдан у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2015 року, відобразило розмір утриманого з доходів нерезидента податку в сумі 21 202 грн. В Додатку ПН до рядка 17 зазначеної декларації наведений розрахунок податкових зобов'язань нерезидента, яким отримано доходи із джерела їх походження з України в сумі 1 060 120 грн. Розмір перерахованого податку до бюджету підтверджується платіжним дорученням №11 від 03.02.2015 року. В той же час, за наслідками проведення господарської діяльності за II квартал 2015 року TOB Агро-Майдан помилково відобразило повторно суму отриманого доходу того самого нерезидента, який отримав доходи у І кварталі 2015року. Проте, фактично жодного доходу на користь нерезидентів протягом II квартал 2015року підприємством не виплачувалось. Тому, з урахуванням пункту 50.1 статті 50 ПК України TOB Агро-Майдан подало уточнюючу податкову декларацію, виправивши помилку та вказавши про відсутність об'єктів оподаткування, визначених підпунктом 141.4.1. пункту 141.4. статті 141 ПК України. Тому, у Деражнянського відділення Хмельницької ОДПІ відсутні правові підстави щодо застосування штрафних санкцій у розмірі 2 118,74 грн, у зв'язку з відсутністю податкового правопорушення.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, вважає спірне податкове повідомлення-рішення правомірним, оскільки порушення позивачем вимог податкового законодавства (несвоєчасна сплата самостійно узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на прибуток іноземних підприємств за 1 півріччя 2015 року) встановлене камеральною перевіркою, результати якої оформлено актом № 155/15/35051881 від 01.04.2016 року. Вказує, що відповідальність за несвоєчасну сплату до бюджету самостійно узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на прибуток іноземних підприємств за півріччя 2015 року передбачена пунктом 57.1 статті 57 Розділу ІІ Податкового кодексу України. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку та сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити з урахуванням викладеного нижче.
Суд встановив, що 05.05.2015 року TOB "Агро - Майдан" подало до Хмельницької ОДПІ ГУ Міндоходів податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за І квартал 2015 року, в якій у рядку 19 (сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам), задекларувало суму 21 202 грн.
24.07.2015 року TOB "Агро - Майдан" подало податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал 2015 року, в якій у рядку 19 повторно задекларувало суму 21 202 грн, яка вже відображена в декларації за І квартал 2015 року.
Виявивши помилку у декларації за ІІ квартал 2015 року, 30.08.2015 року TOB "Агро - Майдан" подало уточнюючу податкову декларацію, у якій виключив з рядка 19 декларації за ІІ квартал 2015 року суму 21 202 грн. 01.04.2016 року на підставі пункту 76 розділу ІІ Податкового кодексу України, відповідачем проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток підприємств за 2015 рік TOB "Агро - Майдан", результати якої оформлені актом №155/15/35051881 від 01.04.2016 року.
На підставі акту перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 20.04.2016 року, яким нараховані штрафні санкції у сумі 2118,74 грн. Зазначене податкове повідомлення-рішення залишене без змін рішенням Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 24.05.2016 року №6063/10/22-01-10-03-14 та рішенням Державної фіскальної служби України від 25.07.2016 року №15984/6/99-99-11-01-01-25 адміністративна скарга TOB Агро-Майдан .
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕТИЧІВ АГРО", яке відповідно до Статуту, затвердженого протоколом загальних зборів учасників №8 від 08.08.2016 року, є правонаступником TOB "Агро - Майдан", оскаржило податкове повідомлення-рішення №0000151500 від 20.04.2016 року до суду.
Вирішуючи зазначений спір, суд враховує наведене нижче.
Згідно до приписів підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України.
У відповідності до підпункту 133.2.1 пункту 133.2. статті 133 ПК України платниками податку - нерезидентами є юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України.
Згідно з підпунктом 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 ПК України доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами в тому числі є проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом.
Відповідно до підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 ПК України резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Особа, яка виплачує доходи нерезидентові, зобов'язана у разі здійснення у звітному періоді (кварталі) виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 103.9 статті 103 ПК України).
Пунктом 54.1 статті 54 ПК України встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою .
Згідно з пунктом 46.1 статті 46 ПК України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
У відповідності до підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Пунктом 57.1 статті 57 ПК України передбачений обов»язок платника податків самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У податковій декларації з податку на прибуток підприємства за І квартал 2015 року, у рядку 19, TOB «Агро-Майдан» задекларувало розмір утриманого з доходів нерезидента податку (21 202 грн). Відповідно до наведеного у Додатку ПН до рядка 17 декларації розрахунку податкових зобов'язань нерезидента, яким отримано доходи із джерела їх походження з України, сума доходу склала 1 060 120 грн. Платіжним дорученням №11 від 03.02.2015 року до подачі декларації за І квартал 2015 року TOB «Агро-Майдан» сплатило до бюджету податок в розмірі 21 202 грн. Надходження цих коштів до бюджету підтверджується карткою платника податку на прибуток іноземних юридичних осіб.
Таким чином, TOB «Агро-Майдан» своєчасно сплатило задекларований у І квартал 2015 року податок з доходів нерезидента в розмірі 21 202 грн.
24.07.2015 року TOB "Агро - Майдан" подало податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за ІІ квартал 2015 року, в якій у рядку 19 повторно задекларувало суму 21 202 грн, яка вже відображена в декларації за І квартал 2015 року. Платіжним дорученням від 31.08.2015 року TOB "Агро - Майдан" сплатило задекларований у цій декларації податок на прибуток в розмірі 62378,0 грн, в тому числі і податок, утриманий при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, в розмірі 21 202 грн, сплачений у лютому 2915 року. Надходження цих коштів до бюджету також підтверджується карткою платника податку на прибуток.
Виявивши помилку у декларації за ІІ квартал 2015 року, 30.08.2015 року TOB "Агро - Майдан" подало уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства, у якій виключив з рядка 19 декларації за ІІ квартал 2015 року суму 21 202 грн.
Відповідно до приписів пункту 50.1 статті 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
TOB "Агро - Майдан", скориставшись наданим йому пунктом 50.1 статті 50 ПК України правом, вніс відповідні зміни до декларації за ІІ квартал 2015 року до шляхом подання уточнюючого розрахунку. При цьому, задекларовану у декларації за ІІ квартал 2015 року суму податку сплатив в повному обсязі з дотриманням строків, визначених ПК України.
Положеннями статті 109 ПК України передбачено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до виконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Правовою підставою для застосування до TOB "Агро - Майдан" штрафних санкції, нарахованих спірним податковим повідомленням-рішенням, є пункт 126.1 статті 126 ПК України.
За змістом підпункту 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 126.1 статті 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Отже, якщо платником податків самостійно виявлено помилку в поданій ним податковій звітності і подано до податкового органу уточнюючий розрахунок з виправленням помилок з урахуванням вимог статті 50 ПК України, у податкового органу відсутні підстави для застосування штрафних санкцій, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПК, оскільки, з поданням уточнюючого розрахунку податкова звітність є виправленою і нівелює правові наслідки помилки, допущеної при її поданні.
Крім того, згідно положень пункту 126.1 статті 126 ПК України притягнення платника податків до відповідальності у вигляді штрафу з підстав, визначених цією нормою, передбачене саме за несплату узгодженої суми грошового зобов'язання. При цьому, за змістом вказаної норми розмір штрафу залежить від кількості днів затримки строку сплати суми грошового зобов'язання та визначається у відсотках від погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, оскільки подання платником податків у встановленому порядку контролюючому органу уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань чинним податковим законодавством не визначено як джерело погашення податкового боргу, то, з врахуванням встановлених у даній справі обставин, застосування до позивача штрафу, передбаченого з пунктом 126.1 статті 126 ПК України, є безпідставним.
У листі від 15.12.2001 року № 45789/7/99-99-19-03-02-17 "Про сторнування пені та штрафних санкцій" Державна фіскальна служба України розяснила, що пеня та штрафні санкції, передбачені пунктом 126.1 статті 126 ПК України нараховуються на податковий борг, яким є сума коштів, яку платник мав сплатити, але не сплатив своєчасно до відповідного бюджету як податок, що визначений в порядку та строки, встановлені Кодексом.
Проте, станом на кінець звітного періоду (31.12.2015 року) та на дату прийняття спірного податкового рішення від 29.04.2016 року №0000151500 податковий борг ТОВ «Агро Майдан» в розмірі 21216,58 грн відсутній.
Тому, підстави для застосування до позивача штрафу, передбаченого пунктом 126.1 статті 126 ПК України відсутні.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене відповідачем не доведено правомірність податкового від 29.04.2016 року №0000151500, тому позовні вимоги позивача про його скасування підлягають до задоволення.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог у відповідності до ст.94 КАС України сплачений позивачами судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, ст.ст. 11, 99, 158 - 163, 167 і 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Деражнянського відділення Хмельницької об"єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Хмельницькій області від 29.04.2016 року №0000151500.
Стягнути з державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕТИЧІВ АГРО" 1378,0 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Красилівської об"єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Хмельницькій області в особі Деражнянського відділення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 27 вересня 2016 року
Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1