Ухвала суду № 61812598, 05.10.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2016
Номер справи
805/3563/16-а
Номер документу
61812598
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

05 жовтня 2016 р. Справа №805/3563/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

постановлено у нарадчій кімнаті

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., розглянувши позовну заяву Житлово-комунального відділу ОСОБА_2 міської ради Донецької області до Управління Державної казначейської служби України у м. Красноармійськ Донецької області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 міська рада про визнання протиправними дій по винесенню попереджень про неналежне виконання бюджетного законодавства щодо взяття та/або реєстрації зобовязань (фінансових зобовязань) №124 та №125 від 20.09.2016 року, зобовязання зареєструвати реєстр бюджетних зобовязань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів 2240/№213 від 16.09.2016р,

В С Т А Н О В И В:

Житлово-комунальний відділ ОСОБА_2 міської ради Донецької області звернувся з позовом до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду до Управління Державної казначейської служби України у м. Красноармійськ Донецької області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 міська рада про визнання протиправними дій по винесенню попереджень про неналежне виконання бюджетного законодавства щодо взяття та/або реєстрації зобовязань (фінансових зобовязань) №124 та №125 від 20.09.2016 року, зобовязання зареєструвати реєстр бюджетних зобовязань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів 2240/№213 від 16.09.2016р.

Дана позовна заява підлягає поверненню позивачу, оскільки не підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі- КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Частиною 3 статті 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частинами 1 та 2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Позивачем по справі є Житлово-комунальний відділ ОСОБА_2 міської ради Донецької області, а третя особа ОСОБА_2 міська рада які не є місцевим органом виконавчої влади у розумінні Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

У главі першій розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України визначено адміністративну юрисдикцію та предметну, територіальну, інстанційну підсудність адміністративних справ.

Предметна підсудність визначає компетенцію різних ланок судової системи з розгляду адміністративних справ у першій інстанції залежно від предмета спору або суб'єктного складу сторін спірних правовідносин. Таке розмежування компетенції судових органів обумовлюється міркуваннями публічно-правового характеру стосовно найкращої організації судової влади - щоб створити для осіб, права, свободи чи інтереси яких потребують судового захисту, найбільш сприятливі умови для участі в судочинстві.

Правила предметної підсудності визначені ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно частин 1 та 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; 2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; 5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті; 6) адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.

Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи:1) однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам; 2) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням;3) щодо підтвердження обґрунтованості вжиття субєктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно частини 3 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.

Слід зазначити, що місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.

У контексті п. 2 ч. 1 ст. 3 Кодексу адмінінстративного судочинства України, місцеві загальні суди при розгляді та вирішенні адміністративних справ є адміністративними судами

Як вбачається з матеріалів справи позивач та третя особа є органами місцевого самоврядування.

Виходячи із наведеного, суд дійшов висновку , що поданий позивачем адміністративний позов не підсудний ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, оскільки, відповідно до вимог п. 1 ч.1 ст. 18 КАС України, підлягає вирішенню місцевим загальним судом як адміністративним судом за місцем знаходження відповідача.

Відповідно до п.6 ч.3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

З урахуванням викладеного, суд повертає позовну заяву позивачеві.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.18,108, 160, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов Житлово-комунального відділу ОСОБА_2 міської ради Донецької області до Управління Державної казначейської служби України у м. Красноармійськ Донецької області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 міська рада про визнання протиправними дій по винесенню попереджень про неналежне виконання бюджетного законодавства щодо взяття та/або реєстрації зобовязань (фінансових зобовязань) №124 та №125 від 20.09.2016 року, зобовязання зареєструвати реєстр бюджетних зобовязань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів 2240/№213 від 16.09.2016р - повернути позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Розяснити позивачу його право на звернення із даним позовом до відповідного місцевого загального суду як адміністративного за місцем знаходження відповідача.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Троянова О.В.