Ухвала суду № 61812428, 03.10.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2016
Номер справи
804/5107/16
Номер документу
61812428
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

03 жовтня 2016 р.Справа № 804/5107/16Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Царікова О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява (вх. № 37035/16 від 11.08.2016) ОСОБА_1 до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, в якій позивач просить суд:

- звільнити від сплати судового збору;

- витребувати від відповідача в якості доказу оригінал запиту на інформацію від 17.06.2016 та його копію;

- розглянути позов у найкоротший час;

- визнати неправомірними дії Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо ненадання відповіді на запит на інформацію у пятиденний строк та зобовязати надати відповідь на запит;

- стягнути з Міністерства енергетики та вугільної промисловості України моральну шкоду у розмірі 2000грн.+50грн. за кожний наступний день, починаючи з 04.08.2016, до винесення судового рішення по справі;

- допустити негайне виконання рішення суду в частині зобовязання надати відповідь на запит (у випадку задоволення позову);

- направити копію рішення суду, яке буде прийнято.

При перевірці адміністративного позову на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України судом встановлено, що позов ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст. 106 КАС України, у звязку з чим ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2016 позов залишено без руху до 30.08.2016; позивачу запропоновано усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду документів, на підтвердження адміністративно-процесуальної дієздатності позивача (належним чином засвідченої копії паспорту); оригіналу документа про сплату судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 1102,40 грн.; доказів, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги (копії запиту від 17.06.2016).

Позивач надіслав до суду документи на виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2016, серед яких було дві копії позовної заяви від 01.09.2016 з додатками до них.

Дослідивши документи, надані позивачем на виконання вимог ухвали від 22.08.2016, а саме: дві копії позовної заяви від 01.09.2016 з додатками до них судом встановлено, що надані копії позовних заяв не відповідають тій позовні заяві, яка первісно подана позивачем та міститься в матеріалах справи. Так, в оновленому позові ОСОБА_1 заявлені інші позовні вимоги, аніж ті, що були первісно заявлені позивачем. Як вказує позивач, підстави первинного позову на час подання уточненого вже відпали, а саме: Міністерством енергетики та вугільної промисловості України ОСОБА_1 вже надано відповідь на його запит від 17.06.2016.

Суд звертає увагу, що процесуальний порядок звернення до адміністративного суду із позовами чітко визначений Кодексом адміністративного судочинства України. Зміна позовних вимог, зміна предмету позову або його підстави можлива в адміністративному процесі протягом всього часу судового розгляду, але не на стадії відкриття провадження прийняття суддею справи до провадження.

Також до наданих документів на виконання ухвали суду позивач додав заяву, в якій просить суд звільнити його від сплати судового збору на підставі того, що ним отримується невеликий дохід.

До матеріалів адміністративного позову, разом із заявою про звільнення від сплати судового збору ОСОБА_1 доданий витяг з ощадкнижки.

Право на звернення до суду за захистом порушених прав передбачено ст. 55 Конституції України, згідно з якою кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб; кожен має право будь-якими не забороненими законом способом (в тому числі і судовому порядку) захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Для звернення до суду в порядку цивільного, господарського та адміністративного судочинства обовязковою умовою є сплата судового збору, що передбачено Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" визначено вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору:

1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;

2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоровя, а також смертю фізичної особи;

3) позивачі - у справах про стягнення аліментів;

4) позивачі - у справах щодо спорів, повязаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, повязаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні";

5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, повязаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги;

6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення;

7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб;

8) інваліди Великої Вітчизняної війни та сімї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;

9) інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів;

10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;

11) виборці - у справах про уточнення списку виборців;

12) військовослужбовці, військовозобовязані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, повязаних з виконанням військового обовязку, а також під час виконання службових обовязків;

13) учасники бойових дій, Герої України - у справах, повязаних з порушенням їхніх прав;

14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту";

15) фізичні особи (крім субєктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобовязань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоровю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом;

16) позивачі - за подання позовів щодо спорів, повязаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

З огляду на викладене, позивач не відносяться до осіб, які звільнені від сплати судового збору та повинні сплачувати судовий збір за подання адміністративного позову до суду.

Згідно з ч. 1 ст. 88 КАС України, суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх від оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

При цьому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

У розумінні приписів указаної норми відстрочення або розстрочення сплати судового збору позивачу, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин та підтвердження їх належними доказами.

Даною статтею передбачено право суду, а не обов'язок щодо відстрочки, розстрочки або звільнення позивача від сплати судового збору.

У відповідності до підпункту 1 пункту 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Станом на 01.01.2016 розмір мінімальної заробітної плати в Україні встановлений на рівні 1378,00 грн. Таким чином, позивачу належить сплатити за подання адміністративного позову за вимогу за кожну вимогу 551 грн. 20 коп., всього 1102,40 грн. (за дві заявлені вимоги).

Відповідно до ст.129 Конституції України та ст.7 КАС України однією із засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 15 травня 2008 року "Надточій проти України" принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з опонентом.

З наданої ОСОБА_1 виписки з ощадної книжки по рахунку №172181 за період з 25.08.2015 по 27.08.2016 на вказаний рахунок надійшло коштів у сумі 15348,68 грн., в той час як сума судового збору за подання адміністративного позову, яку належить сплатити позивачу становить 1102 грн. 40 коп.. Таким чином, суд доходить висновку про те, що твердження позивача про відсутність у нього грошових коштів для сплати судового збору є необґрунтованим, тому звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору в даному випадку буде розцінено іншими учасниками судового процесу як надання позивачу певних переваг, що на практиці означатиме звуження їхнього права на звернення до суду.

За наведених обставин, суд доходить висновку про відсутність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.

Згідно з п.1 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Враховуючи невиконання позивачем вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.08.2016 та не усунення недоліків позовної заяви в повному обсязі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає поверненню позивачеві.

Керуючись ст. ст. 106, 108, 122, 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди відмовити.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди повернути позивачеві.

Копію ухвали про повернення адміністративного позову направити особі, яка її подала, разом із усіма доданими до неї матеріалами.

Залишення позовної заяви без руху або повернення позовної заяви не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі, якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя ОСОБА_2