Постанова № 61803302, 29.09.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2016
Номер справи
812/762/16
Номер документу
61803302
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 вересня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/762/16

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,

за участю

секретаря судового засідання Михальченко Д.С.

та

представників сторін:

від позивача -ОСОБА_1,

від відповідача -не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Старобільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області до фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення коштів в рахунок погашення заборгованості у сумі 25000,00 грн,

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Старобільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (далі - Позивач) до фізичної особи ОСОБА_2 (далі - Відповідач) про стягнення коштів в рахунок погашення заборгованості у сумі 25000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне.

Станом на 23.06.2016 Відповідач має податкову заборгованість у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання визначеного згідно податкового повідомлення-рішення від 18.06.2015 №0000711700 (далі - Рішення) з транспортного податку у сумі 25000,00 грн. Вищезазначене Рішення було прийнято Позивачем на підставі інформації отриманої від центру ДАІ 4413 м. Старобільська від 15.01.2015 №65/19-129 згідно якої було встановлено, що Відповідач є власником автомобіля TOYONA CAMRI, 2012 року випуску, об'ємом двигуна 3456 кубічних сантиметрів, який є об'єктом оподаткування. У зв'язку з тим, що Відповідач не сплатив податкове зобов'язання визначене у Рішенні, Позивач сформував податкову вимогу від 09.10.2015 №426-25, яку направлено поштою 09.10.2015. На підставі викладеного, Позивач просив суд стягнути кошти з Відповідача в рахунок погашення податкової заборгованості у сумі 25000,00 грн.

29.09.2016 Позивач через відділ діловодства та обліку звернень громадян за вхідним реєстраційним номером 17157/2016 надав письмові пояснення в яких зазначив, що належний Відповідачу автомобіль 2012 року випуску, з об'єктом двигуна 3456 куб.см, а об'єкт оподаткування є легкові автомобілі, які використовувались до 5 років, з урахуванням того, що базовий податковий (звітній) період дорівнює календарному року, автомобіль відповідача є об'єктом оподаткування у 2015 році відповідно до приписів 267 Податкового кодексу України (а.с.51-52).

Представник позивача в судовому засіданні доводи підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві та письмових поясненнях.

Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 44), 26.09.2016 року на адресу суду повернувся конверт із позначкою пошти «за зазначеною адресою не проживає». Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю, з огляду на наступне.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).

01.01.2015 року набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28.12.2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України було введено новий транспортний податок.

Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Положення пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України визначають, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Базою оподаткування у відповідності до пп. 267.3.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Згідно п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до пп. 267.5.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Згідно пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.

Тобто, із набранням чинності вказаними положеннями ПК України 01.01.2015 року, власники транспортних засобів, які використовувалися до 5 років та об'ємом більше 3000 куб. см є платниками транспортного податку.

Транспортний податок сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (підпункт 267.8.1 пункту 267.8 статті 267 ПК України).

Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3. пункту 54.3 ПК України).

Пунктом 54.5. статті 54 ПК України визначено, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Судом встановлено, що Позивач ОСОБА_2 є фізичної особою-підприємцем (а.с.13). Згідно облікових даних центру ДАІ з обслуговування м. Старобільськ, ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) є власником автомобілю марки TOYONA CAMRI 2012 року випуску, об'ємом двигуна 3456 кубічних сантиметрів (а.с. 12).

Таким чином, автомобіль марки TOYONA CAMRI 2012 року випуску із об'ємом двигуна понад 3000 кубічних сантиметри, право власності на який зареєстровано за Відповідачем 11.06.2012, згідно підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України є об'єктом оподаткування транспортним податком, а Відповідач являється платником вказаного податку.

18.06.2015 Позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000711700 відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України, яким позивачу нараховане податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 25000,00 грн (а.с.10).

Зазначене Рішення не оскаржено Відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку.

Відповідно до до п.п. 58.3 ст.58 ПКУ у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Податкове повідомлення - рішення від 18 червня 2015 року № НОМЕР_2 було направлено на адресу відповідача та 30.06.2015 на адресу Позивача повернуся конверт з позначкою пошти «за закінченням терміну зберігання» (а.с.10).

Враховуючи вищевикладене, податкове повідомлення - рішення вважається врученим платнику податку належним чином та не оскаржене у встановлений чинним законодавством строк.

Доказів про оскарження, скасування або відкликання податкового повідомлення-рішення від 18.06.2015 №0000711700 сторонами суду не надано, таким чином грошове зобовязання з транспортного податку є узгодженим.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

На виконання вищезазначених положень ПК України Відповідачу було надіслано податкову вимогу від 09.10.2015 № 426-25 (а.с. 14).

На адресу Позивача повернувся конверт з позначкою поштового відділення про причини невручення адресату «за закінченням терміну зберігання», що підтверджується копією конверту та рекомендованого повідомлення, які містяться в матеріалах справи. З урахуванням п. 58.3 ст. 58 ПК України податкова вимога вважається врученою відповідачу (а.с.14).

При досліджені матеріалів справи в судовому засіданні встановлено, що станом на 23.06.2016 відповідачем заборгованість по транспортному податку в розмірі 25000,00 грн. не сплачена (а.с.6,7,8,9).

Згідно п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 12.3.1 п.12.3 ст. 12 Податкового кодексу України).

При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом ХІІ цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору (пп. 12.3.2 п.12.3 ст. 12 ПК України).

Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів (пп. 12.3.3 п.12.3 ст. 12 Податкового кодексу України).

Рішенням Старобільської міської ради від 23.01.2015 №51/9 «Про встановлення місцевого транспортного податку на території м.Старобільськ» вирішено установити на території міста, зокрема, місцевий транспортній податок, затвердити положення про транспортний податок та порядок його справляння (а.с.48-49).

Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2. статті 95 ПК України).

Пунктом 87.2 статті 87 ПК України визначено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 87.11 статті 87 ПК України передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги Старобільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області до фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення коштів в рахунок погашення заборгованості у сумі 25000,00 грн підлягають задоволенню, оскільки підтверджені належними та допустимими доказами.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 29 вересня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 16, 20, 87, 102 Податкового кодексу України, статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Старобільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області до фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення коштів в рахунок погашення заборгованості у сумі 25000,00 грн задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: 92700, Луганська область, м. Старобільськ, пров. Бутовський, буд. 19) податковий борг з транспортного податку за 2015 рік в розмірі 25000,00 гривень (двадцять пять тисяч гривень 00 копійок) на р/р 31416698700332 УДКС у Старобільському районі, МФО 804013, код 37858396, призначення платежу: транспортний податок з фізичних осіб.

Судові витрати по справі не стягуються.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складно та підписано 04 жовтня 2016 року.

Суддя ОСОБА_3