Постанова № 61800051, 30.09.2016, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
30.09.2016
Номер справи
607/4239/16-а
Номер документу
61800051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30.09.2016 Справа №607/4239/16-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді: Братасюка В.М.

за участю секретаря: Чичкевич О.І.

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільського обєднаного ОСОБА_3 Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Тернополі, правонаступником якого, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015року, є Тернопільське обєднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90% від суми заробітної плати, визначеної в довідці прокуратури Тернопільської області №7 від 04.02.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року та зобовязати відповідача здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років з середньомісячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Тернопільської області №7 від 04.02.2016року в розмірі 90 % від суми заробітної плати, без обмеження граничного розміру, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.

В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що з 01.09.2003 року йому призначено пенсію за вислугою років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 90 % від суми його заробітної плати. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року збільшено посадові оклади працівникам прокуратури, що є підставою для перерахунку його пенсії.

22.03.2016 року він, долучивши довідку прокуратури Тернопільської області №7 від 04.02.2016 року, звернувся до ОСОБА_3 пенсійного фонду України в м. Тернополі з заявою про перерахунок пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру на даний час. Однак, відповідачем було відмовлено йому в перерахунку пенсії та розяснено, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VШ від 02.03.2015р., раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними та просить позов задовольнити.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, зіславшись на мотиви викладенні в позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України Тернопільської області в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у письмовому запереченні відносно позову.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково, з наступних підстав.

Згідно статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Згідно п. 4 ч. 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

ОСОБА_1, з 01.09.2003 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у місті Тернополі (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 р. № 1055 «Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» реорганізовано в Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області), як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-111. Пенсія призначена з 01.09.2003 року у розмірі 90 % від середньомісячного заробітку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року збільшено посадові оклади працівникам прокуратури.

04 лютого 2016 року прокуратурою Тернопільської області ОСОБА_1 видано довідку за № 7 про збільшений розмір заробітної плати старшого прокурора прокуратури Тернопільської області станом на 01 грудня 2015 року, й при цьому із змісту довідки вбачається, що заробітна плата складається з : основного окладу 3241 гривень, 135 гривень за класний чин, вислуга років 1350,40 гривень та щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески 12934,92гривень. Крім того до заробітної плати входять доплати, передбачені чинним законодавством: 3308,48 гривень надбавка за виконання особливо важливої роботи (70%), 486,15гривень надбавка за таємничість, 710,09 гривень матеріальна допомога на оздоровлення (1\12), 710,09 гривень матеріальна допомога на вирішення соціально побутових потреб (1\12).

22 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії виходячи з 90% від суми заробітної плати зазначеної у довідці про збільшення заробітної плати за № 7 від 04.02.2016 року.

Листом №106/М-11 від 24.03.2016 року ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Тернополі відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02.03.2015 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України ", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до частини першої статі 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюються частинами тринадцятою та вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону).

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною, у постанові від 10 грудня 2013 року по справі № 21-420а13 та у постанові від 06 жовтня 2015 року по справі № 21-2432а15.

Відповідно до статті 64 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Суд критично оцінює посилання представника відповідача на неможливість проведення перерахунку пенсії позивача у звязку з вимогами п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УІІІ від 02.03.2015р. згідно яких у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про прокуратуру", та ін., оскільки на момент призначення пенсії позивач мав право на перерахунок пенсії у звязку з збільшенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, а тому відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на положення прийнятого закону №213-VІІІ від 02.03.2015 року є порушенням прав позивача закріплених Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена 2003 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії , що діяла на момент призначення пенсії.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, право позивача на перерахунок пенсії, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, повинно залишатися незмінним.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відмова Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у перерахунку пенсії позивачу, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеному у довідці прокуратури Тернопільської області №7 від 04.02.2016 року є неправомірною, а тому позовні вимоги підлягають до часткового задоволення як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем, шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року та зобовязання відповідача провести з 22.03.2016 року (дати звернення позивача до відповідача з відповідною заявою) перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року, відповідно даних довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 04.02.2016 року №7.

Однак суд зауважує, що як вбачається з довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 04.02.2016 року №7, до загального розміру заробітної плати працівника за відповідною посадою входить сума щомісячної премії в розмірі 12934,92 гривень.

На витребувану ухвалою суду від 16.08.2016 року інформацію, прокуратура Тернопільської області надала наступні пояснення: сума щомісячної премії нараховується працівникам прокуратури в межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 процентів посадових окладів та економії фонду оплати праці, розпряженням керівника органу прокуратури (пп.2 п.2 постанови КМУ від 31.05.2012 оку №505.) При цьому розмір премії визначається щомісячно відповідно до обєктивної оцінки роботи працівника та його особистого вкладу в загальні результати роботи у відсотках до місячної заробітної плати.

Наказом прокурора Тернопільської області від 23.12.2015 року №1299-к премія працюючим працівникам за рудень 2015 року була встановлена в розмірі 150 процентів, одному з 19 працівників за сумлінне виконання обовязків, особистий вклад у результати роботи, розмір грудневої премії збільшено на 35 процентів (до 185), відтак прокуратурою виведено середній розмір премії за рудень місяць 2015 року 151%.

Отже пенсійна виплата це грошова виплата учасникові недержавного пенсійного забезпечення або його спадкоємцям, що здійснюється за рахунок накопичених у недержавному пенсійному фонді та облікованих на індивідуальному пенсійному рахунку грошових коштів у випадках, передбачених Законом України «Про недержавне пенсійне забезпечення», котра (виплата) носить сталий характер щодо періоду та виплачуваної суми особі, отримувачу грошової виплати.

Аналізуючи правову природу розміру щомісячної премії, зазначеної в довідці прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 04.02.2016 року №7, суд констатує мінливий (непостійний) характер даної виплати, розмір котрого потенційно підлягає щомісячному коливанню від 10% і без верхньої межі виплати, під умовою обєктивної оцінки роботи працівника прокуратури та його особистого внеску в загальні результати роботи установи.

А відтак, оскільки позивач претендує на отримання перманентної (постійної) виплати певного сталого проценту (90%), і даний розмір виплати просить вирахувати з включенням саме суми щомісячної премії, визначної в довідці прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 04.02.2016 року №7, котра (сума щомісячної премії), в свою чергу, не носить перманентного (сталого) характеру, а є змінною під умовою обєктивної оцінки роботи працівника прокуратури Тернопільської області, та його особистого внеску в загальні результати роботи установи, суд вважає, що здійснення перерахунку пенсії позивача, з урахуванням саме визначної в довідці, від 04.02.2016 року №7, суми щомісячної премії, не відповідає принципу розумності та справедливості.

Разом з тим суд наголошує, що із визначної в довідці від 04.02.2016 року №7, суми щомісячної премії, також сплачено страхові внески.

Згідно п. п.2 та 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року - розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.

А тому, на думку суду, при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, слід врахувати розмір щомісячної премії, на яку нараховуються страхові внески за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, яка обчислюється за правилами п.2 та 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11. 1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року.

Не підлягають до задоволення вимоги позивача в частині зобовязання відповідача здійснити виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з середньомісячного заробітку 90%, оскільки відповідачем заперечується саме право позивача на здійснення перерахунку без вказівки проценту виплати, а відтак дані вимоги (щодо розміру проценту виплати) є передчасними і може бути предметом судового розгляду виключно після відмови відповідача виконати рішення суду уже після здійснення самого перерахунку пенсії позивача.

Згідно ч. 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Так як рішення ухвалено на користь позивача, позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань сплачений ним при подачі позову судовий збір в розмірі 551,20грн.

Керуючись ч.2 ст.11, ст.ст. 17, 50, 72, 86, 99, 100, 158, 160, 162, 163, 186, 244-2 ч.1 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення до деяких нормативно-правових актів», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного ОСОБА_3 Пенсійного фонду України Тернопільської області про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане ОСОБА_3 Пенсійного фонду України Тернопільської області провести з 22.03.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року, відповідно даних довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 04.02.2016 року №7, за виключенням суми щомісячної премії.

При проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, врахувати розмір щомісячної премії, на яку нараховуються страхові внески за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, яка обчислюється за правилами п.2 та 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, в редакції закону від 12.07.2001 року.

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного ОСОБА_3 Пенсійного фонду України Тернопільської області 551, 20 гривень судового збору на користь ОСОБА_1.

Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення , якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

Головуючий В.М.Братасюк