243/4447/16-а
Справа № 2а/243/110/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2016 р. Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Гусинський М.О.,
при секретарі Мірошниченко В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі № 12 суду у м. Слов'янську в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Словянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
01.06.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Слов'янського міськрайонного суду із позовом в порядку адміністративного провадження до Словянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльність протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої вимоги наступним: вона є пенсіонером за віком і перебуває на обліку у відповідача, до лютого місяця поточного року вона отримувала пенсію шляхом зарахування коштів на рахунок, відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк», але з березня поточного року по теперішній час відповідач без зазначення причин припинив їй виплати пенсії, а на початку квітня працівник відповідача повідомив її за телефоном про те, що для відновлення виплат пенсії їй потрібно відкрити рахунок у відділенні ВАТ «ДОБУ» та підтвердити своє місце проживання і після цього у черговий раз з'явитися до відповідного підрозділу Пенсійного фонду.
Вважає таку бездіяльність протиправною та такою, що порушує її конституційні права, та права, передбачені Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003р. (ст.ст. 4,5,8.47); «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993р. (ст. 2); «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669 із наступними змінами.
Згідно п. 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014р. (із змінами) виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інші соціальні виплати від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному КМ України.
07.11.2014р. КМ України прийнято постанову № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської областей, пунктом 2 якого встановлено, що у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету ПФ та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.
Відповідно до п. 8 «Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської областей» особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до «Порядку оформлення та видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014р. № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи. Строк дії виданої їй довідки не вказаний, з чого можна зробити висновок, що він фактично не обмежений.
Згідно з п.6 «Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках», затвердженим постановою КМУ від 30.08.1999р. № 1596, одержувачі пенсій та грошової допомоги самостійно обирають уповноважений банк, де відкривають поточний рахунок.
Вона обрала у якості уповноваженого банку ПАТ КБ «Приватбанк», надала реквізити розрахунку відповідачу і до лютого 2016р. справно отримувала свою пенсію у відсутність будь-яких зауважень від будь-яких органів.
Просить суд визнати протиправною бездіяльність Словянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати їй пенсії з березня 2016року; Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити їй нарахування та виплату пенсії за віком та сплатити заборгованість за період, починаючи з березня 2016 року, на рахунок в повноваженому банку, обраному раніше позивачем (ПАТ КБ «Приватбанк»); Звернути постанову до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць - 1180,17 грн.; Зобов'язати відповідача у встановлений судом строк подати до суду звіт про виконання судового рішення; Судові витрати покласти на відповідача.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, але надала суду заяву про розгляд справи зі її відсутністю.
Представник відповідача Словянського ОУПФУ Радчинська Т.В. в судове засідання не з'явилася, але надала заяву про розгляд справи без його участі, просила у задоволенні позовних вимог відмовити, надала письмові заперечення.
З письмових заперечень начальника Словянського ОУПФУ від 22.07.2016р. слідує, що Слов'янське ОУПФУ позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає та заперечує проти їх задоволення з наступного: у лютому 2016р. до Словянського ОУПФУ надійшов Лист ГУ ПФУ в Донецькій області від 29.02.2016р. за вих № 875/02-3/34 разом з інформацією, що надала СБУ для опрацювання. За результатом проведеної роботи пенсійні виплати громадянам, відповідно до наданого списку, призупинені до з'ясування та надання позивачкою необхідних документів. На період з березня 2016р. по теперішній час ОСОБА_1 не зверталася до Словянського ОУПФУ із заявою про поновлення пенсійних виплат, документів що підтверджують місце її мешкання на підконтрольній території (довідку переселенця із відміткою УПтСЗН) не надавала, що свідчить про те, що ОСОБА_1, маючи достатньо можливостей для звернення до Словянського ОУПФУ за відновленням пенсійних виплат, але не скористалася цим правом, тому у задоволені позовних вимог просить відмовити.
Розглядаючи справу суд виходив із наступних вимог законодавства України:
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 138 КАС України, факти, що входять до предмету доказування - це обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні рішення у справі.
Сторони в процесі повинні подати докази на підтвердження обставин, на які вони посилаються, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Однак, в адміністративних справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта власних повноважень встановлена презумпція його вини. Презумпція вини покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Обов'язок суб'єкта владних повноважень довести правомірність свого рішення в суді посилює його відповідальність при прийнятті рішень, вчиненні інших дій чи допущенні бездіяльності. Але з презумпції вини суб'єкта владних повноважень не випливає його автоматичний програш у справі, якщо він жодним чином не відреагував на позов або просто його не визнав. Презумпція вини не є абсолютною і не може, як у судовому процесі прецедентної системи права, де відсутність заперечення позову та нез'явлення відповідача у судове засідання розцінюватися судом як визнання позову і тягнути за собою задоволення позову.
Отже, застосування принципу презумпції винуватості суб'єкта владних повноважень не обумовлює його автоматичного програшного становища у справі. Невиконання обов'язку відповідача довести правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, не звільняє суд від обов'язку ухвалити справедливе рішення.
Позивач сама у позовній заяві зазначає, що відповідно до п. 8 «Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської областей» особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до «Порядку оформлення та видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи.
З довідки УСЗН Словянської м/р № 08-16/3915 від 16.09.2016р. слідує, що 31 грудня 2015 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, було скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи відповідно до ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (а.с. 91).
Таким чином, у зв'язку із припиненням дії довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи стосовно ОСОБА_1, ОСОБА_1 відповідно до п. 8 «Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської областей» втратила право на нарахування та отримання від Словянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області пенсії, тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Словянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії є безпідставними та задоволенню не підлягають, а дії Словянського ОУПФУ стосовно припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 є законні та обґрунтовані.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17,18,69,71,94,98,128,158-163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Словянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Повний текст постанови виготовлено 30 вересня 2016 року.
Суддя Слов'янського міськрайонного суду М.О.Гусинський