19.09.2016 Справа № 756/6041/16-а
Справа № 756/6041/16-а
Провадження № 2-а/756/234/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2016 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Жука М.В.,
при секретарі Чеписі О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
У травні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з указаною позовною заявою, в якій просила: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку її пенсії в розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, розміру індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят - ювілейних дат, зазначених у довідках № 16-31/925, № 16-31/926 від 06.05.2009 року, № 17.1-719 від 16.03.2016 року; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, розміру індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят - ювілейних дат, зазначених у довідках № 16-31/925, № 16-31/926 від 06.05.2009 року, № 17.1-719 від 16.03.2016 року; зобов'язати відповідача здійснити виплату пенсії в розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, розміру індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят - ювілейних дат, зазначених у довідках № 16-31/925, № 16-31/926 від 06.05.2009 року, № 17.1-719 від 16.03.2016 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог, ОСОБА_1 зазначила, що з 07.05.2009 року перебуває на обліку в УПФ України у Оболонському районі м. Києва та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
Позивачка 07.04.2016 року звернулася до відповідача із заявою, в якій просила провести перерахунок її пенсії в розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, розміру індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят - ювілейних дат, зазначених у довідках № 16-31/925, № 16-31/926 від 06.05.2009 року, № 17.1-719 від 16.03.2016 року, з яких були сплачені страхові внески на державне пенсійне страхування, а з січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Оскільки листом Центрального об'єднаного УПФ України в місті Києві позивача повідомлено про відмову у проведенні перерахунку призначеної пенсії, ОСОБА_1 просить суд: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку її пенсії в розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, розміру індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят - ювілейних дат, зазначених у довідках № 16-31/925, № 16-31/926 від 06.05.2009 року, № 17.1-719 від 16.03.2016 року; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, розміру індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят - ювілейних дат, зазначених у довідках № 16-31/925, № 16-31/926 від 06.05.2009 року, № 17.1-719 від 16.03.2016 року; зобов'язати відповідача здійснити виплату пенсії в розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, розміру індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят - ювілейних дат, зазначених у довідках № 16-31/925, № 16-31/926 від 06.05.2009 року, № 17.1-719 від 16.03.2016 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити у повному обсязі з підстав наведених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав наведених у письмових запереченнях на позовну заяву.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Представником Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києва, правонаступником УПФ України у Оболонському районі м. Києва, надано заперечення в яких представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що позовні вимоги є безпідставними, посилаючись на наступне.
Відповідно до ст. 33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Пункт 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяці визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
До виплат, які включаються в заробіток для обчислення пенсії державного службовця, як це передбачено п. 3 та п. 4 вказаної Постанови, відносяться, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років (враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії), надбавка за звання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами, доплати за науковий ступінь, премії та інші надбавки, премії до державних свят. Ураховуючи вищевикладене, обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України здійснюється з урахуванням вищевказаних складових заробітної плати державного службовця. Такі виплати, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії і іншими надбавками не є. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 призначена пенсія ОСОБА_1 не підлягає перерахунку.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києва та отримує пенсію за віком, яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Після призначення пенсії позивач 07.04.2016 року звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії в розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням сум середньомісячної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, розміру індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят - ювілейних дат, зазначених у довідках № 16-31/925, № 16-31/926 від 06.05.2009 року, № 17.1-719 від 16.03.2016 року.
25.04.2016 року відповідачем надано відповідь на вищевказану заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, в якій відповідач зазначає, що включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, розміру індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят - ювілейних дат до складу заробітної плати державного службовця безпідставні та не передбачені законом, посилаючись на ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній з 01.01.2015 р.), Постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (зі змінами, чинними з 24.04.2014 р.), згідно яким при призначенні пенсії ОСОБА_1 проведений розрахунок пенсії державного службовця згідно довідок від 06.05.2009 року № 16-31/925, № 16-31/926. До заробітної плати для обчислення пенсії включено суми: 3 126,00 гри. (посадовий оклад), 145,00 грн. (надбавка за ранг), 1 308,40 грн. (надбавка за вислугу років), 4 575,26 грн. (надбавка за високі досягнення у праці, щомісячні премії, премії до державних свят) - дані виплати обраховані, виходячи з сум за 24 календарних місяців, поділених на 24). Основний розмір пенсії з 17.05.2009 року складає: 9 154,66 гри. х 90% = 8 239,194 грн. (основний розмір пенсії від середнього заробітку); розмір пенсії з обмеженням з 07.05.2019 року складає 5 976,00 грн.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У свою чергу, згідно до положень частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Положеннями частини першої ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Як убачається з положень ст. 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно до положень частини другої ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Положеннями частини шостої ст. 33 зазначеного вище Закону визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною сьомою ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно приписів ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, суд звертає увагу, що норми права, які містяться у положеннях Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не визначають заробітну плату, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії».
Крім того, виходячи з вимог ст. 40 зазначеного Закону, обов'язковою умовою є сплата страхових внесків з відповідної середньої заробітної плати (доходу) певної особи.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31 травня 2000 року.
Положеннями пункту 4 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу». Заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Таким чином, аналіз наведених норм права дає підстави дійти до висновку про те, що чинне законодавство, як загальне так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Крім того, беручи до уваги той факт, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами та матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям, як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Крім цього, з огляду на положення ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
При цьому, наведеною нормою права визначено, що Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до положень п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» № 1078 від 17 липня 2003 року індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Отже, суми індексації заробітної плати, на які також були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, підлягають врахуванню під час обчислення пенсії державного службовця.
Таким чином, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (середньомісячна матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, розмір індексації заробітної плати, грошова винагорода за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят - ювілейних дат), які виплачувались ОСОБА_1, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого в Державному бюджеті України, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсії державного службовця.
Відповідно ст. 37 Закону № 1166-VІІ «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент виходу позивача ОСОБА_2 на пенсію у березні 2014 року відсотковий розмір пенсії за вислугу років, яка призначається державним службовцям у разі реалізації ними такого права: пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідок № 16-31/925, № 16-31/926 від 06.05.2009 року, № 17.1-719 від 16.03.2016 року з урахуванням матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції на час виходу на пенсію, з розрахунку 90% середнього заробітку.
Разом із цим, недоведеною є вимога адміністративного позову ОСОБА_1 про урахування при обчисленні пенсії індексації заробітної плати, оскільки довідка № 17.1-719 від 16.03.2016 року не містить цього виду грошових виплат.
Крім того, безпідставною є вимога позову про урахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премій до державних, професійних свят - ювілейних дат, оскільки призначена відповідачем пенсія позивачці виплачується з урахуванням цих виплат.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку звернення до суду з адміністративним позовом.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу України», ст.ст. 69-71, 86 160-164, 167, 254 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про складові заробітної плати № 17.1-719 від 16.03.2016 року з урахуванням отриманих сум матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, починаючи з 06.05.2015 року з урахуванням фактично нарахованої та виплаченої їй пенсії згідно довідок про складові заробітної плати № 16-31/925 від 06.05.2009 року та № 16-31/926 від 06.05.2009 року, в обрахунок заробітної плати для обчислення пенсії включити також суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань указані в довідці про складові заробітної плати № 17.1-719 від 16.03.2016 року.
В решті вимог адміністративного позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 40376133) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1 102 грн. 42 коп. судового збору.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва в порядку і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому 254 КАС України.
Суддя