Справа № 569/8982/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2016 року
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Панас О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії , -
встановив:
До Рівненського міського суду звернувся з адміністративним позовомОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії .
В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що він перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує з 25.08.2005 року пенсію по інвалідності ІІ групи, яку було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 87 відсотків від сум його заробітної плати на які нараховувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було підвищено оплату праці державним службовцям з 01.12.2015 року. В звязку з чим, він, звернувся до відповідача із заявою від 15.06.2016 року про перерахунок пенсії по інвалідності ІІ групи та надав довідку департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року № 04-9-30/453 про заробітну плату на відповідній посаді з врахуванням підвищення посадових окладів.
Листом від 29.06.2016 року № 474/10, відповідач відмовив йому в проведенні перерахунку пенсії, із посиланням на те, що, відповідно до п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, з 01.06.2015 року пенсії, в порядку та на умовах, визначених названим Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються. У звязку із набранням чинності постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013, з 01.12.2015 пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» щодо порядку проведення перерахунку пенсій державним службовцям у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям виключено, а до пункту 5 цієї Постанови внесено зміни в частині затвердження форми довідки про заробітну плату виключено для призначення пенсії державним службовцям.
Вважає, що приймаючи рішення про відмову перерахувати його пенсію по інвалідності ІІ групи призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» Відповідач діяв не на підставі чинного законодавства, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законами України.
Просить визнати дії відповідача протиправними та зобовязати здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ІІ групи, ОСОБА_1, з 01 лютого 2016 року, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» ( в редакції Закону України від 16.01.2003 № 432-ІV, що була чинна на момент призначення йому пенсії по інвалідності ІІ групи) із розрахунку 87 % від суми заробітної плати, вказаної в довідці департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 № 04-9-30/453.
Позивач подав до суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутність в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити. Згідно поданої до суду заяви, представник відповідача просив розглянути справу в порядку письмового провадження, заперечення проти адміністративного позову підтримує повністю. Враховуючи те, що сторони заявили клопотання про слухання справи у їх відсутності, суд в порядку ч.3 ст.122 КАС України здійснює судовий розгляд справи у порядку письмового провадження. Дослідивши позовні вимоги та заперечення відповідача, повно і всебічно зясувавши всі докази і обставини в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевірши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково.
Згідно ст. 46 Конституції Українипенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак є підставою для задоволення адміністративного позову.
Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсіюпо інвалідності ІІ групи, яку було призначено відповідно до Закону України «Про державну службу» . Розмір пенсії позивача складає 87 відсотків від заробітної плати.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року , збільшено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям Рівненської обласної державної адміністрації, в якому працювава позивач на момент виходу на пенсію.
15 червня 2016 року позивач звернувся до відповідача із з письмовою заявою про перерахунок пенсії та надав довідку департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 року № 04-9-30/453 про заробітну плату на відповідній посаді з врахуванням підвищення посадових окладів.
Відповідно до письмової відповіді відповідача від 29.06.2016 року № 474/10, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно, зокрема, до Закону України«Про державну службу» і з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезначеним законом, не призначаються, раніше призначені не перераховуються.
Відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію - за посадою директора департаменту фінансів Головного фінансового управління Рівненської обласної державної адміністрації, № 04-9-30/453 від 13.06.2016 р., з 01.12.2015 року сума заробітної плати становить 10757,93 грн.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»(в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Закономвідповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу»передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії»із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Відповідно доп. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.
Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу»стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 213-VІІІта №1166-VIIне зазнали змін.
Прикінцеві положення№ 213-VІІІ стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»та Постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 звернувся до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної йому пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»- перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42і частиною п'ятою статті 48цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Отже,позивач набув право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу»на підставі наданої довідки про заробітну плату Департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації, № 04-9-30/453 від 13.06.2016 р., з 01.06.2016 року.
Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії по інвалідності ІІ групи, відповідно до Закону України «Про державну службу», з 01.06.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Таким чином, слід визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії по інвалідності ІІ групи, відповідно до Закону України «Про державну службу», з 01.06.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі та зобовязати здійснити такий перерахунок та виплату з 01.06.2016 року.
Згідно ч.1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У відповідності до ч.1ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору у сумі 551,20 грн..
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 64, 92 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії по інвалідності ІІ групи ОСОБА_1, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобовязати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ІІ групи, ОСОБА_1, з 01 червня 2016 року, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» ( в редакції Закону України, що була чинна на момент призначення йому пенсії по інвалідності ІІ групи) виходячи із 87 % від суми заробітної плати, згідно довідки Департаменту фінансів Рівненської обласної державної адміністрації від 13.06.2016 № 04-9-30/453.
Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
В задоволенні решти вимог- відмовити
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О.В.Панас