Постанова № 61792373, 30.06.2015, Вараський міський суд Рівненської області (до 25.04.2025 - Кузнецовський міський суд Рівненської області)

Дата ухвалення
30.06.2015
Номер справи
565/366/15-а
Номер документу
61792373
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 565/366/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 червня 2015 року м.Кузнецовськ

о 18 годині 30 хвилин

Кузнецовський міський суд Рівненської області в особі:

головуючого - судді Горегляд О.І.,

з участю:

- секретаря судового засідання - Ковбасюк А.О.,

- позивачки - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії за віком, -

В С Т А Н О В И В:

19 березня 2015 року ОСОБА_1 звернулась в суд із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області (далі по тексту УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області) з наступними вимогами: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку її пенсії згідно даних довідки Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС ДПА у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року у розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати; та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії за віком на підставі Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % заробітної плати, починаючи з 20 вересня 2014 року, з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період часу з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року відповідно до довідки Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС ДПА у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року. Заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що при обчисленні її пенсії за віком УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області не було враховано здійснені Кузнецовською обєднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС ДПА у Рівненській області під час проходження державної служби нарахування та виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період часу з 01 серпня 2008 року до 31 липня 2011 року. Згідно з доводами позивачки такі дії відповідача є неправомірними, оскільки заробітна плата включає в себе вищеназвані виплати, які повинні враховуватись при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». При цьому ОСОБА_1 покликається на ст.ст.1, 2, 33, 37 Закону України «Про оплату праці», ч.7 ст.33, ст.35 Закону України «Про державну службу», ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.95 КЗпП України, ст.1, ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.п.2.3.3., 2.3 п.2, п.п.2.2.7., 2.7 п.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до Закону України «Про оплату праці», затвердженої наказом Державного комітету статистики України №5 від 13 січня 2004 року, п.п.3 п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» №268 від 09 березня 2006 року, п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31 травня 2000 року, листи Пенсійного фонду України №14399/03-20 від 13 липня 2011 року і №2929/03-30 від 08 лютого 2012 року. Позивачка зазначила, що на момент оформлення пенсії, слідуючи постанові окружного адміністративного суду м.Київ від 13 серпня 2010 року по справі №2а-4753/09/2670 і постанові правління Пенсійного фонду України №5-1 від 14 лютого 2011 року, нова форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», передбачала відображення «інших виплат», які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачуються страхові внески, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. ОСОБА_1 вказала, що за таких обставин, вона як законослухняна громадянка була переконана, що податковий орган включив у довідку всі отримані нею складові заробітної плати, а відповідач, який, окрім цієї довідки, має дані персоніфікованого обліку, нарахував і виплачує пенсію у повному розмірі відповідно до положень чинного законодавства України. Позивачка стверджує, що про порушення своїх прав, здійснення відповідачем нарахування та виплату пенсії у меншому розмірі, ніж передбачено діючим законодавством України, в тому числі ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), вона дізналася в січні 2015 року на зустрічі з пенсіонерами місцевого осередку асоціації ветеранів податкової служби, тому 06 лютого 2015 року звернулася до УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області із заявою про перерахунок і виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період часу з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року, надавши довідки Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС ДПА у Рівненській області №92/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року. Проте УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області листом №434/П-6 від 20 лютого 2015 року відмовило їй в проведенні перерахунку пенсії. Згідно з доводами ОСОБА_1 відповідно до ст.ст.22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню і, виходячи з ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи. Вказаними правовими нормами позивачка доводить необхідність проведення перерахунку її пенсії у розмірі 90 % заробітної плати з врахуванням збільшення на 1 % заробітку за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, встановленому ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, діючій на час призначення пенсії). При вирішенні даної справи ОСОБА_1 просить суд врахувати правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 20 лютого 2012 року і в постанові від 10 грудня 2013 року по справі №21-348а13, та правову позицію Вищого адміністративного суду України, викладену в ухвалі від 21 червня 2012 року по справі №К-47009/09.

У судовому засіданні ОСОБА_1 повністю підтримала вказані позовні вимоги, заявлені до УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії за віком, та просила суд їх задоволити з врахуванням обставин, наведених у позовній заяві. З пояснень, наданих позивачкою у судовому засіданні, слідує, що під час нарахування їй пенсії відповідачем не були враховані всі види оплати праці, які включаються до заробітку для обчислення пенсії. Зокрема, як вказала ОСОБА_1, УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області всупереч закону не включило до заробітку для обчислення пенсії матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, які були нараховані і виплачені їй під час проходження державної служби в Кузнецовській обєднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС ДПА у Рівненській області за період часу з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року. Позивачка вважає такі дії відповідача неправомірними та просить суд зобовязати УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області провести перерахунок і виплату пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України «Про державну службу» у розмірі 90 % заробітної плати, починаючи з 20 вересня 2014 року, з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період часу з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року відповідно до довідки Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС ДПА у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року.

06 квітня 2015 року УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області подало в суд письмові заперечення проти вказаного адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії за віком. У письмових запереченнях відповідач підтвердив факт призначення позивачці пенсії за віком на підставі Закону України «Про державну службу» з 03 листопада 2008 року. При цьому, покликаючись на постанову Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області зазначило, що чинним законодавством не регламентовано врахування при обчисленні пенсії матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, сум виплат, повязаних із індексацією заробітної плати працівників, будь-яких видів грошової допомоги чи винагороди, оскільки, на думку відповідача, вони не є складовими заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсій державного службовця. Згідно з доводами УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області одноразова грошова допомога на оздоровлення, одноразова матеріальна допомога для покращення соціально-побутових умов, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №268 від 09 березня 2006 року, та індексація заробітної плати, яка встановлена ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року, є одноразовими, а також заохочувальними та компенсаційними виплатами, і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», тому не можуть враховуватись при обчисленні пенсії державному службовцю. Відповідач вказав, що у відповідності до вимог Інструкції із статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України №5 від 13 січня 2004 року, до фонду оплати праці, в якості інших заохочувальних та компенсаційних виплат, входить матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівникам, а матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у звязку із сімейними обставинами, на оплату лікування, тощо, відноситься до виплат, що не належать до фонду оплати праці. Заперечення УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області проти позовних вимог ОСОБА_1 також ґрунтуються на тому, що в даному випадку немає підстав для застосування ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», оскільки ці норми права регулюють інші види пенсійних виплат, а посилання позивачки на ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є необґрунтованим, оскільки згідно з п.16 Прикінцевих положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» положення цього закону застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років. З цих мотивів відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

Представник відповідача УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області і представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області у судове засідання не зявилися, будучи належним чином повідомленими про час, дату і місце розгляду справи.

25 червня 2015 року і 30 червня 2015 року від представника відповідача ОСОБА_2 в суд надійшли клопотання про розгляд даної адміністративної справи без її участі. Зміст вказаних клопотань свідчить, що представник УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області повністю не визнає позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними, зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії за віком та просить суд відмовити в задоволенні зазначеного адміністративного позову.

30 червня 2015 року третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Кузнецовською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області подано в суд письмові пояснення щодо обґрунтованості позовних вимог ОСОБА_1, заявлених нею до УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії за віком. У вказаних письмових поясненнях Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області наведені розяснення складу інших виплат, які включені в довідку Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається відповідно до Закону України «Про державну службу», за період часу з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року, видану начальнику відділу оподаткування юридичних осіб ОСОБА_1 Згідно з відомостями Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області до складу інших виплат позивачки входить індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за період з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року в розмірі 30203 (тридцять тисяч двісті три) грн. 00 коп., в тому числі: матеріальна допомога на оздоровлення 15484 (п'ятнадцять тисяч чотириста вісімдесят чотири) грн. 21 коп.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 11607 (одинадцять тисяч шістсот сім) грн. 43 коп.; та індексація заробітної плати 3111 (три тисячі сто одинадцять) грн. 36 коп. Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, підтверджено, що дані виплати мають системний характер, включені до складу заробітної плати та на них нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши письмові докази та надавши оцінку всім доказам справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 до УПФ в м.Кузнецовськ Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії за віком обґрунтований в частині вимог про визнання неправомірною відмову відповідача в перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1, як державного службовця, на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року, вказаних у довідці Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року, починаючи з 01 лютого 2015 року, і зобовязання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за віком позивачки, як державного службовця, на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року, вказаних у довідці Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року, починаючи з 01 лютого 2015 року, та підлягає задоволенню в цій частині.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, як державному службовцю зі стажем роботи на державній службі понад 10 років (22 роки 5 місяців і 6 днів), призначено пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати з 03 листопада 2008 року. Дана обставина не спростована відповідачем і третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, та підтверджується матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 №118642 (протоколом №748 від 24 листопада 2008 року, розпорядженням №118642 від 18 грудня 2008 року). Надані для УПФ в м.Кузнецовськ Рівненської області станом на дату звернення позивачки із заявою про призначення пенсії за віком 03 листопада 2008 року (№748 від 03 листопада 2008 року) довідки Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Державної податкової адміністрації в Рівненській області про заробіток ОСОБА_1 №4871/79 від 03 листопада 2008 року, №4872/78 від 03 листопада 2008 року, №4873/77 від 03 листопада 2008 року, №4874/76 від 03 листопада 2008 року, №4875/75 від 03 листопада 2008 року, №4877/74 від 03 листопада 2008 року і №74/05-21 від 03 листопада 2008 року не містять даних про розмір нарахованої і виплаченої позивачці за місцем роботи допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати. Розмір пенсії позивачки обчислено із середньомісячного заробітку в сумі 3433 (три тисячі чотириста тридцять три) грн. 93 коп.

У заяві від 30 серпня 2011 року (№270 від 30 серпня 2011 року) ОСОБА_1 просила відповідача зробити їй перерахунок пенсії з більш високого заробітку з додаванням трудового стажу. Розпорядженням №118642 від 19 грудня 2011 року УПФ в м.Кузнецовськ Рівненської області здійснило перерахунок пенсії за віком для позивачки, як державному службовцю зі стажем роботи на державній службі понад 10 років (25 років 3 місяці і 4 дні), на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати з 30 серпня 2011 року. При цьому, як свідчать матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 №118642, відповідачу була надана довідка Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Державної податкової адміністрації в Рівненській області про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», №4855/05-21 від 29 серпня 2011 року, у якій вказані відомості про отримання позивачкою за період часу з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) в сукупному розмірі 26864 (двадцять шість тисяч вісімсот шістдесят чотири) грн. 38 коп. Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено із середньомісячного заробітку в сумі 4055 (чотири тисячі пятдесят пять) грн. 79 коп.

Розпорядженням №118642 від 29 грудня 2011 року УПФ в м.Кузнецовськ Рівненської області проведено перерахунок пенсії за віком для позивачки, як державному службовцю зі стажем роботи на державній службі понад 10 років (25 років 3 місяці і 4 дні), на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати з 30 серпня 2011 року. Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено із середньомісячного заробітку в сумі 4072 (чотири тисячі сімдесят дві) грн. 46 коп.

06 лютого 2015 року позивачка звернулася до відповідача із письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії від 06 лютого 2015 року. ОСОБА_1 просила УПФ в м.Кузнецовськ Рівненської області здійснити нарахування пенсії з розрахунку 90 % заробітної плати з моменту перерахунку призначеної їй пенсії за віком (30 серпня 2011 року) згідно із Законом України «Про державну службу», включивши винагороду за вислугу років в розмірі 40 %, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати згідно даних довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». При цьому позивачка надала відповідачу довідки Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області №92/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року і №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року.

З вказаної довідки Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», слідує, що за період часу з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року ОСОБА_1 отримала інші виплати індексацію заробітної плати та матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань в сукупному розмірі 30203 (тридцять тисяч двісті три) грн. Вказана довідка підтверджує також те, що на всі виплати, включені у цю довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Розглянувши заяву позивачки від 06 лютого 2015 року, УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області відмовило в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, зазначивши у листі №435/Р-5 від 20 лютого 2015 року, що чинним законодавством не регламентовано врахування при обчисленні пенсії матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, сум виплат, повязаних із індексацією заробітної плати працівників, будь-яких видів грошової допомоги чи винагороди, оскільки вони не є складовими заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії державного службовця. На думку відповідача, врахування цих виплат при обчисленні пенсії суперечить положенням ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу». У вказаному листі №435/Р-5 від 20 лютого 2015 року УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області підтвердило, що позивачці призначена пенсія із розрахунку 90 % заробітної плати із врахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років станом на 29 серпня 2011 року, премій і надбавок за 60 місяців із серпня 2006 року до липня 2011 року та коригувань даних виплат.

Судом встановлено, що така відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1, призначеної на підставі Закону України «Про державну службу», не відповідає вимогам закону та не ґрунтується на фактичних даних про заробіток позивачки, що підлягає врахуванню при обчисленні пенсії державного службовця.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення та перерахунку пенсії позивачці) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно з ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Слідуючи вимогам ст.2 Закону України «Про оплату праці», структуру заробітної плати складають: основна заробітна плата (винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткова заробітна плата (винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій); інші заохочувальні та компенсаційні виплати (виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми).

Відповідно до ч.ч.2, 6, 7 ст.33 Закону Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст.35 Закону України «Про державну службу» визначено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Підпунктом 3 п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №268 від 09 березня 2006 року надано право керівникам органів, зазначених у п.1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

Згідно з ч.6 ст.95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Статтею 33 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

У відповідності до ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення).

З наведених підстав, суд прийшов до висновку, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року, вказані у довідці Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року, входять до структури заробітної плати позивачки.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Слідуючи вимогам ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, та суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат (доходу), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Довідка Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», свідчить, що на всі виплати, включені в цю довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Достовірність видачі вказаної довідки Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області про заробітну плату №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року, надану для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1, та відповідність її змісту первинним документам (книгам та особовим рахункам нарахування заробітної плати за 2006-2011 роки) підтверджується довідкою УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області №58 від 25 лютого 2015 року.

Аналіз вказаних обставин дає підстави суду зробити висновок про протиправність дій відповідача щодо неврахування ним при обчисленні (перерахунку) пенсії за віком позивачки, призначеної на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати, нарахованої та виплаченої їй за місцем роботи матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року, на які було фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

В даному випадку ОСОБА_1 звернулася до УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії та подала необхідні довідки, в тому числі довідку Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», 06 лютого 2015 року, тобто до 15 числа вказаного місяця. За таких обставин, виходячи з вимог ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії за віком позивачки як державного службовця, має бути проведений відповідачем на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року, вказаних у довідці Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року, починаючи з 01 лютого 2015 року. Позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій УПФ України в м.Кузнецовськ Рівненської області неправомірними та зобовязання відповідача провести відповідний перерахунок і виплату пенсії за віком, починаючи з 20 вересня 2014 року до 31 січня 2015 року включно, є необґрунтованими, тому задоволенню не підлягають.

На підставі наведених обставин, керуючись ч.1 ст.2, ч.1 ст.8, ч.ч.1, 2 ст.11, ч.ч.1, 2, 6 ст.71, ч.4 ст.128, ч.1 ст.158, ст.159, ч.ч.1-3 ст.160, ст.ст.161-163, ч.ч.1, 2 ст.186, п.1 ч.1 ст.256 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії за віком задоволити частково.

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області в перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1, як державного службовця, на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року, вказаних у довідці Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року, починаючи з 01 лютого 2015 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1, як державного службовця, на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2006 року до 31 липня 2011 року, вказаних у довідці Кузнецовської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області №93/17-18-05-21 від 26 січня 2015 року, починаючи з 01 лютого 2015 року.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії за віком відмовити в задоволенні за їх безпідставністю.

Постанова суду в частині присудження ОСОБА_1 пенсійних виплат у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.

Управлінню Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області подати до Кузнецовського міського суду Рівненської області звіт про виконання даної постанови в місячний строк в частині негайного виконання з дня одержання її копії, а в іншій частині постанови з дня набрання законної сили.

На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області може бути подана апеляційна скарга з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів позивачкою з дня отримання її копії, а відповідачем з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Головуючий суддя О.І.Горегляд