Головуючий в І інстанції Потапенко А.В.
Єдиний унікальний № 374/209/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2016 року м.Ржищів
Суддя Ржищівського міського суду Київської області Потапенко А.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з указаним вище позовом, в якому просила визнати дії Управління ПФУ в Кагарлицькому районі Київської області щодо відмови в переведенні на пенсію відповідно до ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування " протиправними та зобов'язати УПФ України у Кагарлицькому районі Київської області перевести її на пенсію згідно ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" відповідно до призначеного їй розміру від серпня 2011 року, зобов'язати Управління ПФУ в Кагарлицькому районі Київської області провести перерахунок пенсії з 1 грудня 2015 року у розмірі 80 % від середньомісячного доходу відповідно до довідки, виданої Виконавчим комітетом Ржищівської міської ради. Також просила стягнути з відповідача понесені нею судові витрати.
На підставі ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Представник відповідача в установлений ч. 3 ст. 183-2 КАСУ строк подав заперечення проти позову, де вказував, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в УПФУ у Кагарлицькому районі з 5 травня 2001 року та отримувала пенсію згідно ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування". Починаючи з 30 жовтня 2015 року ОСОБА_1 було переведено на пенсію за віком до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Управління ПФУ в Кагарлицькому районі вважає, що для переведення ОСОБА_1 на пенсію за вказаним законом немає підстав, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VІІІ від 02.03.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Тому вважають, що норми, які скасовані законодавством, не можуть використовуватись для призначення пенсії чи для переведення пенсії з одного виду на інший. Просили відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1
Згідно ст.ст. 122 ч. 4, 128 ч. 4 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у справі доказів.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, вивчивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги за якими відкрито скорочене провадження підлягають задоволенню частково з наступних підстав:
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини, громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.
Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом установлено, що ОСОБА_1 з серпня 2011 року призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01 грудня 2015 року та постановою Кабінету Міністрів України №292 від 06 квітня 2016 року "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, встановлено, що заробітна плата завідувача відділу освіти з якої призначено пенсію, з 1 грудня 2015 року становить 4 846 грн 76 коп.
У зв'язку із підвищенням заробітної плати державного службовця 26 серпня 2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області із заявою на переведення на пенсію по ЗУ "про службу в органах місцевого самоврядування" з метою здійснення подальшого перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням окладів державних службовців.
Своїм листом № 37/щ-2 від 6 вересня 2016 року УПФ України у Кагарлицькому районі відмовило їй у задоволенні заяви з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2005 № 213-VІІІ, згідно якого скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування", тому підстав для переведення ОСОБА_1 на пенсію за вказаним Законом немає (а.с. 28).
Згідно зі статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, яка була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановами КМУ №865 від 31 травня 2000 року та №581 від 23 квітня 2003 року.
Пунктом 4 постанови КМУ №865 від 31 травня 2000 року із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно з Законом України "Про державну службу" мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 року.
Відповідно до п. 5 вказаної Постанови № 865 (у редакції від 25 березня 2014 р.), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Положеннями ст.. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав свобод.
Посилання представника відповідача на пункт 5 розділу 111 "Прикінцевих положень" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 № 213 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, згідно якого дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що він починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності. Тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Такої правової позиції притримується і Європейський Суд з прав людини, яка викладена у пункті 23 рішення "Кечко проти України" від 8 листопада 2005 року, а саме, що якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
За правовою позицією ЄСПЛ, викладеною у рішенні у справі "Суханов та Ільченко проти України" від 26 вересня 2014 року, за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу.
Так, якщо суть вимоги пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя -наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, та обставина, що Кабінет Міністрів України не визначив порядку перерахунку пенсії звужує права позивача на перерахунок пенсії і не може бути підставою для відмови у її перерахунку.
Частиною 4 ст.45 Закону №1058-IV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії- з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Оскільки ОСОБА_1 звернулася із заявою до відповідача 26 серпня 2016 року, то переведення, перерахунок та виплату пенсії позивачу слід провести з 01 вересня 2016 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01 вересня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати на посаді за останнім місцем роботи на державній службі у розмірі 80 % відповідно до довідки виконавчого комітету Ржищівської міської ради Київської області.
Відмова відповідача у переведенні позивача на пенсію згідно ЗУ "про службу в органах місцевого самоврядування" та здійсненні перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 14, 71, 158-163, 183-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1, - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області щодо відмови в переведенні на пенсію відповідно до ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області перевести ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області здійснити ОСОБА_1 з 01 вересня 2016 року перерахунок та виплату раніше призначеної їй пенсії державного службовця у розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим державним службовцям з 1 грудня 2015 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013, та довідки Виконавчого комітету Ржищівської міської ради Київської області № 90 від 16 серпня 2016 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області на користь ОСОБА_1 на відшкодування судового збору кошти у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
В решті позовних вимог, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Ржищівський міський суд Київської області в 10-денний строк з моменту отримання копії постанови.
Суддя