Постанова № 61786808, 08.09.2016, Онуфріївський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
08.09.2016
Номер справи
399/570/16-а
Номер документу
61786808
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 399/570/16-а

Провадження № 2а/399/7/16

08.09.16

ПОСТАНОВА

Іменем України

8 вересня 2016 року селище Онуфріївка

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Лях М.М., за участі секретаря судового засідання Гриценко Т.М., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Дяченко Л.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Онуфріївка в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просила суд визнати дії Світловодського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії в зв'язку з збільшенням розмірів заробітних плат працюючим державним службовцям протиправними. Зобов'язати Світловодське об'єднане Управління пенсійного фонду України Кіровоградської області провести позивачу перерахунок пенсії з 1 травня 2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату від 22 червня 2016 року № 1677/09-25, із збереженням 90% для розрахунку пенсії від заробітку та безвідкладно здійснити поточні виплати та виплати, з урахуванням отриманих вже сум за період з травня 2016 року. Крім того просила зобов'язати Світловодське об'єднане Управління пенсійного фонду України Кіровоградської області, в період до врегулювання Кабінетом Міністрів України питання порядку та умов перерахунку пенсій державним службовцям, пенсії яким призначено за раніше діючим законодавством України, при наступному підвищенні розмірів заробітної плати працюючим державним службовцям проводити позивачу перерахунок пенсії з місяця, з якого буде підвищено розмір заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію, наданої Світловодським об'єднаним Управлінням пенсійного фонду України Кіровоградської області, із збереженням 90% для розрахунку пенсії від заробітку та безвідкладно здійснювати виплату пенсії.

Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в Світловодському об'єднаному УПФ України Кіровоградської області та отримує пенсію по інвалідності, яку їй призначено з 21.11.2009 року па підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 р. в розмірі 90% від заробітної плати.

У зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та із врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, наданої об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 22.06.2016 року №1677/09-25. 29.06.2016 року вона звернулась до Світловодського об'єднаного УПФ України Кіровоградської області із заявою про перерахунок її пенсії. Проте, Світловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області відмовило їй у перерахунку раніше призначеної пенсії, з посиланням на те, що проведення перерахунків пенсій, призначених згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям чинним законодавством не передбачено.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, та просила позов задовольнити.

Представник відповідача Дяченко Л.Г. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити в задоволені позову, посилаючись на заперечення на адміністративний позов.

Заслухавши осіб, які беруть участь у справі та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивач з 21.11.2009 року перебуває на обліку в Світловодському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області, як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Законів України ''Про державну службу".

29.06.2016 року позивач звернулась до Світловодського об'єднаного УПФ України Кіровоградської області із заявою про перерахунок її пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та із врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, наданої об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 22.06.2016 року №1677/09-25, що підтверджується заявою та довідкою /а.с. 13,15/.

04.07.2016 року Світловодським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку, мотивуючи це тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» і т.д. А також, статтею 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015р. № 889-VІІІ урегульовано питання щодо пенсійного забезпечення державних службовців, та не передбачено перерахунки раніше призначених пенсій /а.с.14/.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно ч. 3ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування.

Відповідно до статей 22 та 64 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження і обмеження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, тобто право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначаються Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу»(з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон №3723-XII).

Так, статтею 37 Закону № 3723-XII урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно статті 37-1 Закону №3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).

Згідно п. 4 Постанови №865 (у редакції до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 Постанови № 865 (у редакції до внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Отже, Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч статті 37-1 Закону №3723-XII також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Європейський суд з прав людини в рішенні «Кечко проти України» від 08.11.2005 року зазначив, що якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно правової позиції Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Згідно довідки Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 1677/09-25 від 22.06.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям і яка видана ОСОБА_1, заробітна плата за посадою начальника управління, з якої їй призначено пенсію, з 01.05.2016 року становить 7736,00 грн. /а.с. 15/

З врахуванням вищезазначеного, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу була призначена з 21.11.2009 року, а із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернулася 29.06.2016 р.

Відповідно до частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.07.2016р.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача в своєму запереченні на п. 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, оскільки відповідно до п. 5 «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

З аналізу законодавчих норм, вбачається, що вказана норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

З урахуванням викладеного, після з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд приходить до висновку, що оскільки Світловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області неправомірно відмовило позивачу в проведенні перерахунку її пенсії, тому позовні вимоги слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення шляхом визнання протиправними дій Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» з розрахунку 90% від середнього заробітку, згідно довідки Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 1677/09-25 від 22.06.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям і яка видана ОСОБА_1, починаючи з 01.07.2016 року.

Не підлягає задоволенню вимога позивача щодо зобов'язання Світловодське об'єднане Управління пенсійного фонду України Кіровоградської області, в період до врегулювання Кабінетом Міністрів України питання порядку та умов перерахунку пенсій державним службовцям, пенсії яким призначено за раніше діючим законодавством України, при наступному підвищенні розмірів заробітної плати працюючим державним службовцям проводити позивачу перерахунок пенсії з місяця, з якого буде підвищено розмір заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату із збереженням 90% для розрахунку пенсії від заробітку та безвідкладно здійснювати виплату пенсії з наступних підстав.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1 ст. 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Таким чином адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для відновлення порушеного права в зв'язку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.

Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів осіб.

Крім того, відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.163-165 КАС України, суд, -

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Світловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії по інвалідності відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», з розрахунку 90 % від середнього заробітку, згідно довідки Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 1677/09-25 від 22.06.2016 року про заробітну плату, починаючи з 01.07.2016 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь спеціального фонду Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Світловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 40388620) судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Онуфріївський районний суд Кіровоградської області.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.

Суддя М.М. Лях