КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 373/1352/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Опанасюк І. О.
Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2016 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я.М., Степанюка А. Г.,
за участю секретаря Видмеденко О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії та зобов`язання проведення перерахунку та виплати пенсії, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 22.08.2016, -
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з позовом про проведення перерахунку пенсії державного службовця та просив зобов`язати Переяслав-Хмельницьке об`єднань управління пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% від розміру заробітної плати вказаної у довідці з моменту підвищення заробітної плати працюючого начальника відділу.
Постановою Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 22.08.2016 адміністративний позов залишено без задоволення.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
В засідання з'явилися апелянт, представник апелянта, підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити. Представник відповідача просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % від розміру середньої заробітної плати для державних службовців.
29.07.2016 року ОСОБА_2 звернулася із заявою з проханням здійснити їй перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку Переяслав-Хмельницького управління Державної казначейської служби України Київської області № 28 від 28.07.2016.
Листом № 73/М-01 від 02.08.2016 було відмовлено у перерахунку пенсії.
Відмова мотивована тим, що з 01.05.2016 скасовані норми щодо пенсійного забезпечення деяких категорій осіб, у тому числі державних службовців.
Вважаючи протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Посилання УПФУ на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII є протиправним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Також судова колегія приймає доводи апеляційної скарги, що у даному випадку слід застосувати норми закону, які діяли на момент призначення пенсії. Тобто, дія нового Закону України «Про державну службу» від 10.12.2016 року поширюється виключно на тих осіб, пенсія яким призначена після набрання законної сили цим законом.
Оскільки предметом позову є перерахунок пенсії позивачу, то застосування до спірних правовідносин п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ є безпідставним.
Така правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 28.07.2016 року К/800/10756/16.
Згідно ст.22 Конституції України права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Положеннями частини першої статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу (частина перша ст. 40).
Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку: іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.
З аналізу вищенаведеного колегія суддів приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З довідки Переяслав-Хмельницького управління Державної казначейської служби України Київської області № 28 від 28.07.2016 вбачається, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі і на матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим службовцям згідно з довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, враховуючи матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постановах від 20.02.2012 року № 21-430а11, від 14.05.2013 року № 21-125а13, від 28.05.2013 року № 21-97а13.
Крім того, колегія суддів наголошує, що при здійсненні перерахунку пенсії УПФУ слід застосовувати норму, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Враховуючи викладене, судом першої інстанції зроблено неправильний висновок про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу, а тому постанову слід скасувати.
За таких обставин, апеляційна інстанція вбачає підстави для скасування постанови суду та ухвалення нової про часткове задоволення позову.
Крім того, оскільки апеляційну скаргу задоволено, на користь апелянта слід стягнути судові витрати за подачу позовної заяви та апеляційної скарги.
За подачу адміністративного позову до суду першої інстанції було сплачено 551,21 грн. (квитанція від 10.08.2016 року № 15706864-1); за подачу апеляційної скарги - 606,32 грн. (квитанція від 05.09.2016 року № 37). Таким чином, на користь апелянта слід стягнути судові витрати в розмірі 1157,53 грн.
Керуючись ст.ст. 8, 160, 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 року № 7 колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 22.08.2016 у справі - задовольнити.
Постанову Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 22.08.2016 - скасувати та прийняти нову.
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії та зобов`язання проведення перерахунку та виплати пенсії - задовольнити.
Визнати протиправним рішення Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну служб» у від 16.12.1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Зобов'язати Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.12.2015 року відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року у розмірі 90 % від заробітної плати, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з довідкою Переяслав-Хмельницького управління Державної казначейської служби України Київської області № 28 від 28.07.2016.
Стягнути з Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління пенсійного фонду України в Київській області (ЄДРПОУ 37757652, вул. Б. Хмельницького,28, м. Переяслав-Хмельницький, 08400) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 08400) судовий збір за подачу адміністративного позову та апеляційної скарги в розмірі 1157 (одна тисяча сто п'ятдесят сім) грн. 53 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
А. Г. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено 04.10.2016.
Головуючий суддя Кузьменко В. В.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.