ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" вересня 2016 р.Справа № 916/1427/16Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.В. Поліщук,
суддів В.В. Бєляновського, В.Б. Туренко,
при секретарі судового засідання А.В.Земляк,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1,
від відповідача: ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одеський припортовий завод"
на рішення господарського суду Одеської області від 03.08.2016р.
у справі № 916/1427/16
за позовом Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Южненської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України"
до Публічного акціонерного товариства "Одеський припортовий завод"
про стягнення 1 691 588,63 грн.,
встановив:
Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Южненської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України звернулося до Публічного акціонерного товариства "Одеський припортовий завод" з позовом, та з урахуванням уточнень позовних вимог просило стягнути 1 691 588,63 грн., що складає суму донарахування ПДВ у розмірі 20% за сплаченими рахунками на виконання договору №110-П-ЮЖФ-15 від 30.12.2015р. про забезпечення доступу портового оператора до причалів.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач послався на положення ст.ст. 525, 526, 610 ЦК України, ст.193 ГК України та зазначив, що відповідач сплатив рахунки, виставлені позивачем за договором про забезпечення доступу портового оператору до причалів, без урахування ПДВ. Проте, листом від 06.04.2016р. №7668/6/99-99-19-03-02-15 Державної фіскальної служби України роз'яснено, що послуги із забезпечення доступу портового оператора до причалу для виконання навантажувально-розвантажувальних робіт з транзитним вантажем не є такими, що безпосередньо пов'язані з перевезенням вантажів транзитом через митну територію України, а тому операції платників податку з їх постачання звільненню від оподаткування не підлягають і оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків. У зв'язку з викладеним, позивач відкоригував виставлені відповідачу рахунки для оплати послуг із забезпечення доступу портового оператора до причалів та донарахував відповідачу ПДВ за надані послуги, проте відповідач відмовився здійснювати оплату скоригованих рахунків в частині донарахованої суми ПДВ.
У відзиві на позов відповідач просив відмовити позивачу в задоволенні позову.
Рішенням господарського суду Одеської області від 03.08.2016р. позов задоволено, стягнуто з відповідача на користь позивача 1 691 588,63 грн. донарахованих сум ПДВ за договором №110-П-ЮЖФ-15 від 30.12.2015р. про забезпечення доступу портового оператору до причалів. Рішення суду мотивоване тим, що забезпечення доступу портового оператора до причалу, що перебуває у господарському віданні адміністрації морських портів України є законодавчо самостійною та відокремленою послугою від здійснення Портовим оператором наватажувально-розвантажувальних робіт транзитного або іншого вантажу, зокрема, з огляду на те, що вказані послуги регулюються різними нормативно правовими актами та здійснюються на підставі договорів, які є різними по своїй правовій природі, з огляду на що нарахування ПДВ на вказану спеціалізовану послугу з урахуванням діючого законодавства України є обов'язковим.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати, у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які господарський суд визнав встановленими. В обґрунтування доводів, викладених в апеляційній скарзі, скаржник послався на те, що позивач та відповідач відносяться до учасників транзиту, тобто, є учасниками з переміщення транзитного вантажу, а послуги, надані відповідачем, сприяли переміщенню зазначеного вантажу транзитом до кінцевого місця споживання за межами території України. Отже, надані послуги є такими, що були безпосередньо пов`язані з транзитним вантажем та, відповідно, з постачанням послуг, пов`язаних з таким перевезенням (переміщенням), а тому згідно з п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України звільняються від сплати ПДВ.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.
30.12.2015р. між Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" (далі-Адміністрація) та Публічним акціонерним товариством "Одеський припортовий завод" (далі- Портовий оператор) укладено договір про забезпечення доступу портового оператору до причалів №110-П-ЮЖФ-15 (т.1 а.с. 12-19).
Відповідно до п. 1.1 договору Адміністрація зобовязується надати спеціалізовану послугу із забезпечення доступу Портового оператора до причалів: №№1 та 2 - для перевантаження карбаміду, №3 - для перевантаження аміаку, № 4 - для перевантаження метанолу (далі - Послуга), що перебувають у господарському віданні Адміністрації, а Портовий оператор зобовязується сплатити Адміністрації за доступ до причалів.
Послуга надається з метою забезпечення виконання Портовим оператором наватажувально-розвантажувальних робіт власними засобами із використанням причалів у межах їх паспортних довжини та ширини.
Пунктом 1.2. договору визначено, що технічні характеристики, загальний розмір, довжина та ширина, цільове призначення та режим експлуатації (використання) причалів зазначено у довіднику допустимих навантажень на причали, викопіювання з якого наведені у Додатку №1 до цього Договору та Обов'язкових постановах по морському порту "Южний".
Межі причалів, у який забезпечується доступ Портового оператора, наведені у Додатку №1 до Договору.
Згідно з п. 1.3. договору Адміністрацією Послуги зазначені в п.п.1.1 цього Договору не позбавляє Адміністрацію, права володіння, користування та розпорядження Причалами, до яких надано доступ.
Господарська діяльність Портового оператора здійснюється з обов'язковим дотриманням вимог Зводу звичаїв морського порту, Обов'язкових постанов по морському порту "Южний", Правил технічної експлуатації портових гідротехнічних споруд, інших документів щодо експлуатації (використання) та технічної експлуатації гідротехнічних споруд та вимог чинного законодавства України.
Використання Портовим оператором причалів для інших потреб, ніж передбачені в п.п. 1.1 Договору, та /або отримання інших послуг від Адміністрації є предметом іншого договору (п. 1.4. Договору).
Умовами п. 2.2.1. Договору Адміністрація має право вимагати здійснення своєчасної та повної оплати за Послугу відповідно до умов цього Договору.
Пунктом 2.2.2. Адміністрація має право отримувати плату за забезпечення доступу Портового оператора до причалів протягом всього строку дії Договору.
Згідно з п. 2.3.15 Договору Портовий оператор зобов'язаний здійснювати оплату за забезпечення доступу до причалів в порядку та на умовах визначених цим Договором та чинним законодавством України.
Нарахування плати за послуги із забезпечення доступу Портового оператору до причалів, що перебувають у господарському віданні Адміністрації, здійснюється за тарифами відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України №541 від 18.12.2015р. та розпорядження КМУ №1331-р від 14.12.2015р. Для нарахування плати Портовий оператор надає Адміністрації протягом 2 робочих днів після завершення обробки суднової партії інформацію та документи, передбачені Додатком № 2 до договору. Адміністрація здійснює виставлення рахунку по кожній судновій партії протягом 3 робочих днів з дати отримання від Портового оператора інформації та документів, передбачених Додатком № 2 до договору (п. 3.1. Договору)
Умовами п. 3.3. Договору визначено, що нарахування ПДВ здійснюється згідно з чинним податковим законодавством України.
Відповідно до п. 3.4. Договору оплата рахунків здійснюється Портовим оператором протягом 15 банківських днів з дати виставлення Адміністрацією рахунку на оплату послуг.
Акт наданих послуг складається на підставі документів, згідно з чинним законодавством України в частині доступу Портового оператора до причалу ДП „АМПУ (п. 3.5. Договору).
Пунктом 7.1 Договору сторони погодили, що Договір набирає чинності з 01.01.2016р. і діє до 31.12.2016р. включно.
Всі права та обов'язки Адміністрації, які передбачені цим Договором, виконуються Южненською філією державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація морського порту "Южний"), в т.ч. ведення бухгалтерського обліку, проведення розрахунків, підписання первинних документів тощо (п. 8.2.Договору).
Відповідно до укладеного договору позивач в січні-березні 2016р. надав відповідачу спеціалізовану послугу із забезпечення доступу Портового оператора до причалів №3 та №4 для перевантаження аміаку та метанолу, у зв'язку з чим Адміністрацією на підставі тарифів, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 18.12.2015 №541 були виставлені ПАТ „ОПЗ наступні рахунки на загальну суму 8 708 712,69 грн. без врахування ПДВ.
Відповідні рахунки №№А10213 від 16.02.2016р.,А10214 від 16.02.2016р., А10231 від 17.02.2016р., А10245 від 22.02.2016р., А10200 від 11.02.2016р., А10188 від 07.02.2016р., А10160 від 03.02.2016р., А10016 від 11.01.2016р., А10176 від 05.02.2016р., А10021 від 12.01.2016р., А10181 від 08.02.2016р., А10130 від 31.01.2016р., А10128 від 29.01.2016р., А10059 від 20.01.2016р., А10044 від 22.01.2016р., А10065 від 25.01.2016р., А10427 від 29.03.2016р., А10433 від 29.03.2016р., А10406 від 18.03.2016р., А10424 від 24.03.2016р., А10418 від 24.03.2016р., А10340 від 04.03.2016р., А10342 від 09.03.2016р., А10386 від 16.03.2016р., А10378 від 12.03.2016р., А10454 від 31.03.2016р., А10341 від 09.03.2016р., А10282 від 29.02.2016р., А10321 від 03.03.2016р., А10271 від 24.02.2016р., А10284 від 29.02.2016р. були відповідачем оплачені в повному об'ємі.
При цьому, з урахуванням індивідуального листа Державної фіскальної служби України від 06.04.2016р. №7668/6/99-99-19-03-02-15 позивачем було донараховано ПДВ та складено відповідні акти коригування здачі-приймання послуг до вже виставлених рахунків та виставлено відповідачу відкориговані рахунки з урахуванням сум ПДВ на загальну суму 1 741 742, 56 грн., а саме: №А10245/1, №А10231/1, №А10214/1, №А10213/1, №А10200/1, №А10188/1, №А10160/1, №А10016/1, №А10176/1, №А10021/1, №А10181/1, №А10130/1, №А10128/1, №А10059/1, № А10044/1, №А10065/1, № А10427/1, №А10433/1, №А10406/1, №А10424/1, № А10418/1, № А10340/1, №А10342/1, №А10386/1, №А10378/1, №А10454/1, №А10341/1, №А10282/1, №А10321/1, №А10271/1,№А10284/1.
Позивач з цього приводу 26.04.2016р. направив відповідачу листа №2314/03/115-16, до якого додав вказані рахунки та акти - коригування здачі-приймання послуг до рахунків. В листі позивач просив здійснити оплату донарахованої суми ПДВ до 12.05.2016р. (т.1 а.с.93).
На вказаний лист відповідач надав письмову відповідь №2117 від 24.05.2016р., повідомивши про те, що в повному обсязі виконав вимоги договору №110-П-ЮЖФ-15 від 30.12.2015р., сплативши виставлені Адміністрацією рахунки згідно тарифів, встановлених наказом Міністерства інфраструктури України №541 від 18.12.2015р. В листі відповідач вказав на необґрунтованість донарахування ПДВ на суму вартості послуг із забезпечення доступу портового оператора до причалів та відсутність підстав для її оплати (т.1 а.с. 94-95).
За таких обставин, посилаючись на виникнення у відповідача заборгованості по портовим зборам у звязку з донарахуванням ПДВ на підставі розяснення листа Державної фіскальної служби України №7668/6/99-99-19-03-02-15 від 06.04.2016р., у звязку з відмовою оплачувати виставлені рахунки, позивач звернувся до суду з відповідним позовом про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Одеський припортовий завод" заборгованості в сумі 1741 742,56 грн.
В процесі розгляду справи в суді першої інстанції відповідач частково сплатив донараховані суми ПДВ за актами коригування від 18.04.2016р. до рахунків (№А10378 від 12.03.2016р. у розмірі 8458,18 грн., №А10176 від 05.02.2016р. у розмірі 8549,65 грн., №А10282 від 29.02.2016р. у розмірі 9072,38грн., №А10427 від 29.03.2016р. у розмірі 10490,21 грн., №А10016 від 11.01.2016р. у розмірі 13583,51 грн.), у зв'язку з чим позивач зменшив розмір позовних вимог до 1691588,63 грн. та просив суд їх задовольнити.
Відповідно до ст.306 Господарського кодексу України перевезенням вантажів у цьому Кодексі визнається господарська діяльність, пов'язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами. Суб'єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі. Перевезення вантажів здійснюють вантажний залізничний транспорт, автомобільний вантажний транспорт, морський вантажний транспорт та вантажний внутрішній флот, авіаційний вантажний транспорт, трубопровідний транспорт, космічний транспорт, інші види транспорту.
Статтею 913 Цивільного кодексу України визначено, що перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти може здійснюватися кількома видами транспорту за єдиним транспортним документом (пряме змішане сполучення).
Приписами ст. 918 ЦК України визначено, що завантаження (вивантаження) вантажу здійснюється організацією, підприємством транспорту або відправником (одержувачем) у порядку, встановленому договором, із додержанням правил, встановлених транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про транзит вантажів" транзит вантажів є перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України; транзитні послуги (роботи) - це безпосередньо пов'язана з транзитом вантажів підприємницька діяльність учасників транзиту, що здійснюється в межах договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо; учасники транзиту - вантажовласники та суб'єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти та інші), які у встановленому порядку надають (виконують) транзитні послуги (роботи).
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про транзит вантажів" транзит вантажів може здійснюватися у прямому або змішаному (комбінованому) сполученні. У прямому сполученні транзит вантажів передбачає їх транспортування одним видом транспорту без перевантаження на інший. У змішаному сполученні транзит вантажів може бути пов'язаний з їх перевантаженням з одного виду транспорту на інший, переробкою, сортуванням, пакуванням, обмірюванням, накопиченням, формуванням або подрібненням партій транзитного вантажу, тимчасовим зберіганням тощо. Такі операції здійснюються в зонах митного контролю виключно за вибором вантажовласника (уповноваженої ним особи).
Статтею 6 вказаного Закону визначено, що транзит вантажів супроводжується товарно-транспортною накладною, складеною мовою міжнародного спілкування. Залежно від обраного виду транспорту такою накладною може бути авіаційна вантажна накладна (Air Waybill), міжнародна автомобільна накладна (CMR), накладна УМВС (СМГС), накладна ЦІМ (СІМ), накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), коносамент (Bill of Lading).
Матеріали справи свідчать про те, що рахунки які були виставлені відповідачу сплачувалися останнім на підставі актів про надання послуг. Відповідні акти про надання послуг складалися на виконання умов договору, які підтверджують факт надання позивачем відповідачу послуги із забезпечення доступу Портового оператора до причалу з метою перевантаження транзитного вантажу. Кількість перевантаженого транзитного вантажу підтверджується вантажними документами, а саме коносаментами.
В свою чергу, для організації та здійснення транзиту вантажів через територію України між відповідачем та УДП "Укрхімтрансаміак" було укладено договір про надання послуг по прийняттю, охолодженню, зберіганню і відвантаженню на судна транзитного аміаку, що надходить по аміакопроводу від підприємств Росії. Відповідно до умов вказаного договору відповідач здійснює приймання, охолодження, зберігання та відвантаження на судна транзитного рідкого аміаку російського та українського походження (т.1 а.с. 184-188).
Отже, відповідач на підставі договору про забезпечення доступу Портового оператору до причалів №110-П-ЮЖФ-15 здійснює переміщення транзитного вантажу (рідкого аміаку), який надходить до причалу Портового оператора для подальшого перевезення транзитного вантажу через митну територію України до кінцевого місця споживання за межами території України.
Згідно з п.197.8 статті 197 Податкового кодексу України операції, звільнені від оподаткування податком на додану вартість; зокрема, звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням).
В судовому засіданні апеляційної інстанції позивач підтвердив, що відповідач використовував причали саме для перевантаження транзитного аміаку на іноземні судна, тобто це була одна із складових транзитного перевезення.
Таким чином, судова колегія, оцінивши докази в їх сукупності, дійшла висновку, що операції з постачання послуг, з перевезення (переміщення) вантажів транзитом через митну територію України, а також постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням) підлягають звільненню від оподаткування податком на додану вартість.
Посилання позивача на лист Державної фіскальної служби України 06.04.2016р. №7668/6/99-99-19-03-02-15 не заслуговує на увагу, оскільки цей лист не є нормою права, а тому не може встановлювати підстави або порядок застосування пільг з оподаткування, а є думкою контролюючого органу з конкретних правовідносин.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства "Одеський припортовий завод" підлягає задоволенню, рішення господарського суду Одеської області від 03.08.2016р. у справі № 916/1427/16 скасуванню з прийняттям рішення про відмову в задоволенні позову. Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на позивача згідно із ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 99,103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення господарського суду Одеської області від 03.08.2016р. у справі №916/1427/16 скасувати, в позові відмовити.
Стягнути з рахунку Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Южненської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" на користь Публічного акціонерного товариства "Одеський припортовий завод" судовий збір за апеляційний перегляд справи в сумі 27 911,20 грн.
Доручити господарському суду Одеської області видати відповідний наказ.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови складено 03.10.2016
Головуючий суддяЛ.В. Поліщук
СуддяВ.В. Бєляновський
СуддяВ.Б. Туренко