Постанова № 61782650, 03.10.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2016
Номер справи
812/846/16
Номер документу
61782650
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

12.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 жовтня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/846/16

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, управління Державної казначейської служби України в Старобільському районі Луганської області, про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції,-

ВСТАНОВИВ:

12 вересня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (далі - Відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, управління Державної казначейської служби України в Старобільському районі Луганської області, про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції в розмірі 29211,05 грн.

13 вересня 2016 року від Позивача до суду надійшов уточнений адміністративний позов (а.с. 54-56).

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що з 15 червня 1995 року проходив службу в ОВС України. У період з 12.06.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області.

За період з 12.06.2014 по 31.12.2014 винагорода за участь в антитерористичній операції Позивачу не нараховувалась.

З урахуванням уточнених позовних вимог, Позивач просить стягнути з Відповідача винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з жовтня по грудень 2014 року в загальному розмірі 28933,31 грн.

Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 17), надав заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 24).

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, про що подав заперечення (а.с. 20-21).

В обґрунтування зазначив, що наказом АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 176 Позивач був включений до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з 01.10.2014. Однак оскільки зазначений наказ виданий вже по закінченню бюджетного періоду, тому Відповідач був позбавлений можливості зареєструвати кредиторську заборгованість щодо виплати коштів за участь в АТО за спірний період. Щодо зазначення сум стягнення з урахуванням індексації, зазначив, що відповідно до аналізу норм Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» та наказу МВС від 31.12.2007 № 499 індексація не входить до грошового забезпечення і не повинна враховуватись при нарахуванні винагороди. Просив у задоволенні позовних вимог Позивача відмовити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с. 19), в заперечення серед іншого просив розглянути справу без участі представника Сєвєродонецького МВ ГУМВС України в Луганській області (а.с. 21).

Представники третіх осіб в судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином (а.с. 72, 75), причини не прибуття суду не повідомив.

Ухвалою суду від 03 жовтня 2016 року вирішено розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Згідно з пунктом 15 частини першої статті 3 КАС України, публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (пункт 2 частини другої статті 17 КАС України).

Позивач ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), з 15.06.1995 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ (а.с. 28).

Відповідно до інформації, зазначеній в довідці від 11.08.2016 № 2262/111/19-2016, ОСОБА_1 наказом АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158, з 12.06.2014 був включений до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення. Наказом АТЦ при СБУ від 17.11.2015 № 321 з 07.11.2015 Позивач був виключений зі складу сил та засобів, які залучалися та брали безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення (а.с. 60).

Зазначена інформація кореспондується з інформацією, зазначеною у довідці про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 01.07.2015 № ВДЗ/6546/А (а.с. 25).

Згідно зі статтею 1 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі Закон № 108), заробітна плата виплачується працівникові власником або уповноваженим органом, та виплата заробітної плати проводиться за місцем роботи (статті 24 цього Закону). Крім того, відповідно до пункту 27 постанови Пленуму Верховного суду України від 24.12.1999 № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» судам необхідно враховувати, що згідно зі статтею 21 Кодексу законів про працю України належним відповідачем у справі за позовом про оплату праці є та юридична особа (підприємство, установа, організація), з якою позивачем укладено трудовий договір.

Оскільки Позивач безпосередньо перебував у трудових відносинах та отримував заробітну плату в Старобільському районному відділі ГУМВС України у Луганській області, саме цей орган внутрішніх справ є належним відповідачем у справі.

Згідно із інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Старобільський районний відділ ГУМВС України у Луганській області з 09.11.2015 перебуває у стані припинення за рішенням засновників (а.с. 77-78).

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» (далі Постанова № 158) військовослужбовцям у 2014 році виплачувалась винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях.

Відповідно до пункту 2 Постанова № 158 за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

Статтею 43 Конституції України, зокрема, передбачено, що право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до пункту 2 наказу від 23.07.2014 № 719 «Про виплату винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям), льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України» винагорода виплачується за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників), начальників органів внутрішніх справ.

З системного аналізу наведених вище правових положень Постанови № 158 та Наказу № 719, з урахуванням змістового навантаження розділових знаків у контексті пункту 2 Постанови № 158, суд дійшов висновку, що спірна винагорода обчислюється у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір не повинен бути меншим ніж 3000 грн. При цьому, враховуючи положення Наказу № 719, обчислення цієї винагороди здійснюється з дня фактичного початку участі в операціях і заходах до дня завершення такої участі, тобто винагорода виплачується військовослужбовцям за відповідні місяці із дня фактичної участі в операціях до дня завершення такої участі.

Згідно до вимог статті 2 Закону № 108 в структуру заробітної плати входять: основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

На підставі викладеного, сума винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях встановлених пунктом 2 Постанови № 158 входить до структури заробітної плати.

Позивачем обрахунок винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції здійснюється на підставі грошового забезпечення до складу якого ним включається суми нічних та індексації (а.с. 55 зворотній бік).

Щодо включення до грошового забезпечення, з якого Позивачем обраховується винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції, включаючи да нього , суд зазначає наступне.

Пунктом 3 наказу МВС України від 13.12.2007 № 49 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за № 205/14896, яким затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція), установлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до Додатку № 26 Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що доплата за службу в нічний час входить до складу додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1.14. Інструкції індексація грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу МВС здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством.

Згідно статті 1 Закону України 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто індексація грошового забезпечення є засобом підвищення грошового доходу осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх, однак ні до щомісячних, ні до одноразових видів грошового забезпечення не входить.

Таким чином, до суми грошового забезпечення, з якого повинна обчислюватись винагорода за безпосередню участь в АТО доплата за роботу в нічній час включається, а суми індексації до включення не належать.

З інформації, зазначеній в довідці від 23.06.2016 № 3828/111/43-2016, виданій Позивачу головою ліквідаційної комісії Старобільського РВ ГУМВС України, судом встановлено, що грошове забезпечення Позивача у червні 2014 року складало 3712,52 грн (3692,70 грн грошове забезпечення, 19,82 грн - нічні), у липні 2014 року 4099,59 грн (4073,16 грн грошове забезпечення, 26,43 грн - нічні), у серпні 2014 року 4099,59 грн (4073,16 грн грошове забезпечення, 26,43 грн - нічні), у вересні 2014 року 6166,15 грн (4117,92 грн грошове забезпечення, 31,18 грн нічні, 17,05 грн індексація, 2000,00 грн матеріальна допомога на оздоровлення), у жовтні 2014 року 4621,96 грн (4587,90 грн грошове забезпечення, 17,01 грн нічні, 17,05 грн індексація), у листопаді 2014 року 4667,51 грн (4587,90 грн грошове забезпечення, 16,27 грн нічні, 63,34 грн індексація), у грудні 2014 року 5215,14 грн (5102,64 грн грошове забезпечення, 18,71 грн нічні, 93,79 грн індексація) (а.с. 27).

Враховуючи, що відповідно до наказу АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 Позивача залучено до безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Луганської області з 12.06.2014, а тому винагорода Позивачу за участь в Антитерористичної операції повинна була сплачуватись саме з вказаного періоду.

Згідно інформації, зазначеній у довідці Старобільського районного відділу ГУМВС України у Луганській області від 06.07.2016 № 4026/111/43-2016 Позивач в період з 08.09.2014 по 09.09.2014 перебував у черговій відпустці (а.с. 30).

Позивачем в уточненому адміністративного позові від 13.09.2015 б/н виконано розрахунок позовних вимог з урахуванням розміру грошового забезпечення та тривалості його участі в АТО (а.с. 55 зворотній бік).

Таким чином, розмір винагороди за безпосередню участь в АТО, яка підлягає стягненню на користь Позивача за 2014 рік повинен становити за червень 2014 року (з 12.06.2014) 2351,26 грн (3712,52 грн - грошове забезпечення за червень 2014 року : 30 = 123,75 грн (за одну добу) х 19 діб); за липень 2014 року 4099,59 грн (грошове забезпечення за липень 2014 року 4073,16 грн + 26,43 грн - нічні); за серпень 2014 року 4089,43 грн (грошове забезпечення за серпень 2014 року 4073,16 грн + 16,27 грн - нічні); за вересень 2014 року 3872,49 грн (грошове забезпечення за вересень 2014 року - 4117,92 грн + 31,18 грн нічні 17,05 грн індексація 2000,00 грн матеріальна допомога на оздоровлення = 4149,10 грн : 30 = 138,30 грн х 28 діб (2 доби перебував у відпустці з 08.09.2014 по 09.09.2014); за жовтень 2014 року 4604,91 грн (сума грошового забезпечення за жовтень 2014 року 4587,90 грн + 17,01 грн нічні 17,05 грн - індексація); за листопад 2014 року 4604,17 грн (сума грошового забезпечення за листопад 2014 року 4587,90 грн + 16,27 грн нічні 63,34 грн - індексація); за грудень 2014 року 5121,35 грн (сума грошового забезпечення за грудень 2014 року 5102,64 грн + 18,71 грн нічні 93,79 грн - індексація).

З урахуванням викладеного, суд вважає обґрунтованою суму винагороди в розмірі 28238,62 грн.

Суд критично оцінює посилання Відповідача на видачу наказу АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 176 по закінченню бюджетного періоду, та зазначає наступне.

Згідно із частинами першою, другою статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно частини першої статті 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

При розгляді справи «Кечко проти України» (заява № 63134/00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Таким чином, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

З огляду на вищевикладене, не виплата Відповідачем Позивачу винагороди не ґрунтується на вимогах закону та є протиправною.

З урахуванням наведеного, суд вважає позовні вимоги про стягнення з Відповідача винагороди за безпосередню участь в Антитерористичної операції в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення обґрунтованими, однак, у зв'язку з тим, що Позивач залучений до участі в АТО з 12.06.2014, а в період з 08.09.2014 по 09.09.2014 перебував у черговій відпустці; а також враховуючи, що до розміру грошового забезпечення Позивача, на підставі якого обраховується винагорода, суми індексації не включаються, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог та необхідності стягнення на користь ОСОБА_1 винагороди за безпосередню участі в антитерористичній операції за період з 12.06.2014 по 31.12.2014 у розмірі 28238,62 грн.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» розподіл судових витрат між сторонами відповідно до вимог статті 94 КАС України не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, управління Державної казначейської служби України в Старобільському районі Луганської області, про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції задовольнити частково.

Стягнути зі Старобільського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (код ЄДРПОУ 08670935, місцезнаходження: 92700, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Фрунзе, буд. 20) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: 92740, Луганська область, Старобільський район, с. Чмирівка, вул. Овальна, буд. 19) винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період червень грудень 2014 року включно у загальному розмірі 28238 (двадцять вісім тисяч двісті тридцять вісім) гривень 62 копійок, в тому числі за червень 2014 року 2351 (дві тисячі триста пятдесят одна) гривня 26 копійок, за липень 2014 року 4099 (чотири тисячі девяносто девять) гривень 59 копійок, за серпень 2014 року 4099 (чотири тисячі девяносто девять) гривень 59 копійок, за вересень 2014 року 4089 (чотири тисячі вісімдесят девять) гривень 43 копійки, за жовтень 2014 року 3872 (три тисячі вісімсот сімдесят дві) гривні 49 копійок, за листопад 2014 року 4604 (чотири тисячі шістсот чотири) гривні 91 копійка, за грудень 2014 року 5121 (пять тисяч сто двадцять одна) гривня 35 копійок; з відрахуванням податків та обовязкових платежів до бюджетів всіх рівнів.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя ОСОБА_2