Справа № 645/4397/16-а
Провадження № 2-а/645/225/16
Постанова
іменем України
30 вересня 2016 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Сілантьєвої Е. Є.,
за участю секретаря судових засідань - Момот О. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
15 вересня 2016 року до Фрунзенського районного суду м. Харкова звернулася ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова, в якому просила:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м.Харковаі щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії посадової особи місцевого самоврядування в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, яку одержує працююча посадова особа місцевого самоврядування за відповідною посадою, з якої їй призначено пенсію згідно із Законом України «Про державну службу» відповідно до довідки про заробітну плату, видану Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради від 27.07.2016 №215.
- скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м.Харкові від 05.08.2016 № 417, яким було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії.
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському райні м.Харкові здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 відсотків суми заробітньої плати, яку одержує працююча посадова особа місцевого самоврядування за відповідною посадою, з якої їй призначено пенсію згідно :з Законом України «Про державну службу» відповідно до довідки про заробітну плату, видану Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради від 27.07.2016 №215.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2вказує, що з 16.06.2006 року їй було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
04.08.2016 року звернувшись до відповідача з відповідною заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради про заробітну плату від 27.07.2016р. за № 215 і отримала рішення про відмову в такому перерахунку від 05.08.2016р. № 417. Вважаючи рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії протиправним звернулась з даним адміністративним позовом до суду.
Позивачка ОСОБА_2 у судовому засіданні, підтримала обставити викладені в позовній заяві, надала пояснення по справі, та просила суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача - Будьонна К.О., яка діяла на підставі довіреності, в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, надала письмові заперечення у справі, згідно яких просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, зазначила, що в своїй позовній заяві ОСОБА_2 просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії державного службовця, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців, згідно з постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» на підставі довідки Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 27.07.2016 № 215 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 році в розмірі 80 %. Ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, а саме пунктом 4 постанови визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Однак, пункт 4 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року виключено на підставі постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Тобто, на сьогодні не визначено порядок перерахунку призначених пенсій даній категорії осіб. Також зазначено, що відповідно до розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Управління вважає, якщо з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не призначаються, то, відповідно, і не перераховуються. Тому, відмовляючи в перерахунку пенсії, управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова діяло в межах чинного законодавства. В даному випадку не можна вважати, що Управління порушило право позивача на належне пенсійне забезпечення з 01.12.2015 р. (дата набуття чинності постанови КМУ № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів»). В управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова до 04.08.2016 року (дата подання позивачем заяви до Управління) була відсутня довідка про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Тільки момент звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії можливо вважати моментом набуття права позивача на перерахунок пенсії. В зв*язку з чим, в задоволенні позовних вимог сторона відповідача просить відмовити в повному обсязі (а.с.22-23).
Суд, вислухавши сторони по справі, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», суд вважає такою, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
04.08.2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова з відповідною заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та долучила до заяви довідку видану Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради від 27.07.2016 №215. З довідки вбачається, що позивач працювала на посаді заступника начальника відділу Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради та заробітна плата за вказаною посадою для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року становить 6526,80 грн.
05.08.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова прийнято рішення № 417 про відмову в перерахунку пенсії
Відповідно до ст. 37-1 «Про державну службу», умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, 09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 р.
Відповідно до пункту 3 вказаної постанови установлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено: додатками 1 - 37, 43 1, 43 2, 48 - 55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
Також, відповідно до вищевказаної постанови виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".
Приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідач посилався на норми закріплені в розділі ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вищевказане передбачає скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсію або щомісячне довічне грошове утримання після набуття законної сили Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Разом з тим, позивачу пенсія була призначена у 2006 році, у зв'язку з чим приписи п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до даних правовідносин не застосовуються.
Слід зазначити, що судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
Відповідачем не було доведено належним чином правомірність свого рішення, в той час як позивач довів обґрунтованість позову.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_2 пенсію державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцямвід 27.07.2016р. за № 215 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 році в розмірі 80%, суд вважає такою, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно з частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
1) у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
2) у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Отже, враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 04.08.2016року, такий перерахунок підлягає проведенню починаючи з 01 серпня 2016 року.
За таких обставин позов в цій частині підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 159, ч.1 п.2 ст.183-2 КАС України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 - задовольнити.
- визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_2 пенсію державного службовця з 01.08.2016 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 27.07.2016р. за № 215 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 році в розмірі 80%.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі Харківської області на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі скарги в десятиденний строк з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справ апеляційним судом.
Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті 30 вересня 2016 року, та проголошено вступну та резолютивну частини в присутності позивача та представника відповідача.
Повний текст постанови буде виготовлено до 3 жовтня 2016 року.
СУДДЯ -