ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" вересня 2016 р.Справа № 922/2706/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Аріт К.В.
при секретарі судового засідання Горбачовій О.В.
розглянувши справу
за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області, м. Харків до Комунального підприємства "Вода" Валківської районної ради Харківської області, м. Валки Харківської області про стягнення 47132,42 гривень за участю представників:
позивача - ОСОБА_1, довіреність №01/01-25/08-18 від 04.01.2016 р.;
відповідача - не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
12.08.2016 р. позивач, Державна екологічна інспекція у Харківській області, звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою про стягнення з Комунального підприємства "Вода" Валківської районної ради Харківської області (відповідача) 47132,42 гривень шкоди за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Крім того, позивач просив суд покласти судові витрати по сплаті судового збору на відповідача.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 15.08.2016 р. було прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду. Провадження у справі було порушено та призначено до розгляду у судовому засіданні на 30.08.2016 р.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 30.08.2016 р. розгляд справи відкладено на 27.09.2016 р. о 12:45 год.
Позивач в судове засідання 27.09.2016 р. з'явився, заявлені позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та у наданих 25.08.2016 р. письмових поясненнях.
Відповідач в судове засідання 27.09.2016 р. не з'явився, відзив на позов та інші витребувані судом документи не надав, про причини неявки у судове засідання суд не повідомив.
Господарський суд вважає, що застосовуючи відповідно до ч.1 ст.4 Господарського процесуального кодексу України, ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989р. Європейського суду з прав людини у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Зважаючи на викладене, за висновками суду в матеріалах господарської справи №922/2706/16 достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору та які є необхідними для прийняття повного і обґрунтованого судового рішення.
Згідно із статтею 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 27.09.2016 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно дослідивши надані докази, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, господарським судом встановлено наступне.
За змістом ч.1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, яке затверджено Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011р., Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до п. 6 вказаного Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (дозволи, ліцензії, сертифікати, висновки, рішення, ліміти, квоти, погодження, свідоцтва).
Згідно з п.1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого Наказом №464 від 10.09.2008р. Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, під актом перевірки слід розуміти документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Відповідно до ст.48 Водного кодексу України (ВК України) спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Статтею 44 Водного кодексу України встановлено обов'язок водокористувачів здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього середовища", ст.ст. 4,6,7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Харківській області (надалі Держекоінспекція) від 14.07.2015 р. за вих. № 77/01-04 (т.с. І а.с. 11) у період з 15.07.2015 рік по 29.07.2015 рік проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності Комунального підприємства "Вода" Банківської районної ради.
Так, за результатами вищезазначеної перевірки було складено відповідний Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами за вих. № 77/01-04/03-09 від 29.07.2015 р., який підписаний директором КП "Вода" ОСОБА_2 без будь - яких претензій та зауважень (т.с.І а.с.12-21). Із вказаного Акту перевірки вбачається, що спеціалізація підприємства - є надання збір, очищення та постачання води.
Також, перевіркою встановлено та зазначеним вище Актом зафіксовано, що на балансі відповідача - КП "Вода" знаходяться очисні споруди, які передано на баланс відповідача згідно рішення від 15.08.2008 р. №534-V XXIX сесії V скликання Валківської районної ради Харківської області "Про затвердження акту приймання-передачі очисних споруд".
В ході обстеження двох каскадів біоставків, по три ставки в кожному (обсяг кожного з ставків окремо складає 5000 м3) встановлено, що вони експлуатуються, земляне обвалування цілісне, витоку стічних вод з біоставків не зафіксовано. Три ставки в одному з каскадів заповнені повністю. Після біоставків стічні води надходять до двох резервуарів, після чого стічні води скидаються в р. Карамушка (басейн р. Мжа), рибогосподарської категорії на підставі дозволу на спеціальне водокористування Укр. № 6428 А/Хар. від 13.05.2013 р., дійсний до 13.05.2016 року.
Контроль за якістю стічних вод здійснюється КП "Санепідсервіс" (атестат про акредитацію від 25.02.2015 р. №2Н1207). Відповідно до представлених аналізів стічних вод скинутих за 2014 рік та 2 квартали 2015 року в р. Карамушка не забезпечується нормативна очистка стічних вод, про що свідчать наявні в матеріалах справи: протокол дослідження стічних вод від 11.03.2014 р. № 207 (акт відбору від 04.03.2014 р. (т.с. І а.с. 24); протокол дослідження стічних вод від 19.06.2014 р. № 665 (акт відбору від 12.06.2014р.) (т.с. І а.с. 25); протокол дослідження стічних вод від 29.09.2014 р. № 1472/ГСЛ (акт відбору від 24.09.2014 р.) (т.с. І а.с. 26); протокол дослідження стічних вод від 28.11.2014 р. № 6934 (акт відбору від 20.11.2014 р.) (т.с. І а.с. 27); протокол дослідження стічних вод від 03.03.2015 р. № 3751 (акт відбору №25.02.2015р.) (т.с. І а.с. 28); протокол дослідження стічних вод від 16.06.2015 р. № 10979) (т.с. І а.с. 29).
Під час перевірки відділом інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції було здійснено відбір проб стічних вод на скиді їх з резервуарів (встановлені після біоставків) до р. Карамушка, акти відбору проб вод: від 15.07.2015 р. №40/87-89; від 21.07.2015 р. №45/100-102, від 27.07.2015 р. №48/109-111.
За результатами досліджень вказаних вище проб вод, Держекоінспекцією встановлено перевищення вмісту забруднюючих речовин (згідно дозволу на спеціальне водокористування Укр.№ 6428 А/Хар. від 13.05.2013р.) по таких показниках: азоту амонійному, ХСК, БСК5, фосфатам, СПАР, сульфатам, завислим речовинам, фенолам, нафтопродуктам, що відображено у протоколах вимірювань показників складу та властивостей проб вод: від 21.07.2015 р. №40/87-89 (т.с. І а.с. 30-32); від 27.07.2015 р. №45/100-102 (т.с. І а.с.33-35); від 03.08.2015 р. №48/109-11 (т.с. І а.с. 36-38).
З урахуванням вищевказаних обставин, а також з наявних в матеріалах господарської справи доказів вбачається, що відповідач - КП "Вода" у період з 04.03.2014р. по 20.11.2014р. та з 25.02.2015р. по 27.07.2015 р. здійснювало скид з очисних споруд до р. Карамушка забруднених «недостатньо очищених» стічних вод, що є порушенням ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", вимог ст.ст. 44, 48 Водного кодексу України.
Так, позивачем під час розгляду даної справи та у позовній заяві наголошено про те, що обсяг стічних вод скинутих відповідачем - КП "Вода" до р. Карамушка в період з 04.03.2014р. по 20.11.2014р. складає 47315,67 м3 та в період з 25.02.2015р. по 27.07.2015 р. складає 28350,51 м3, відповідно до Журналу обліку водоспоживання за формою № ПОД-12.
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства у сфері охорони та раціонального використання природних ресурсів, виявлених під час здійснення позапланової перевірки директору КП "Вода" ОСОБА_2, Держекоінспекцією виданий Припис від 04.08.2015р. за вих. № 08/03-09 (т.с. І а.с. 22-23), яким було зобовязано забезпечити нормативну очистку стічних вод, на скиді їх до р. Карамушка (п. 2 вказаного Припису).
У звязку з виявленими порушеннями, Держекоінспекції з урахуванням норм передбачених "Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за № 767/16783 (із змінами), розраховано суму шкоди заподіяну Державі внаслідок наднормативного скиду стічних вод в загальному розмірі 47132,42 грн. та предявлено претензії № 65 від 09.06.2016р. на суму 26194,90 грн. та № 66 від 09.06.2016р. на суму 20937,52 грн. щодо відшкодування шкоди в добровільному порядку.
Проте, вказані вище претензії та розрахунки шкоди з боку відповідача залишились не сплаченими.
Положеннями ст.ст.68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі, зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушень. Збитки, заподіяні внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягають компенсації в повному обсязі.
Статтею 111 Водного кодексу України теж передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Згідно з ст.110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Оскільки відповідач, здійснюючи наднормативний скид стічних вод до р.Карамушка, та порушуючи вимоги ст.38 Закону України "Про охорону навколишнього середовища", а також вимог ст.ст. 44,48 Водного Кодексу України, діяв неправомірно, тому повинен бути притягнутий до господарсько-правової відповідальності за вчинене ним правопорушення, тобто - відшкодувати завдані ним збитки.
Факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства у вигляді наднормативного скиду стічних вод до р. Карамушка підтверджується матеріалами справи, відповідачем у встановленому порядку не спростований.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому статтями 32, 33 ГПК України порядку обставини, які повідомлені позивачем не спростував, відзив на позов не надав, господарський суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються наявними в матеріалах справи № 922/2706/16 доказами, такі, що не спростовані відповідачем та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплати судового збору за майновий характер спору в розмірі 1378,00 грн., покладаються на відповідача, з вини якого виник даний спір, який доведено до суду.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 44, 48, 49, 110, 111 Водного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 22, 43, 44, 49, 75, ст.ст.82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Вода" Валківської районної ради (63002, Харківська область, Валківський район, м.Валки, вул.Жовтнева, 3, код ЄДРПОУ: 34473807) на користь держави на в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м.Харків, пл.Свободи, 5, Держпром, 1 під'їзд, 2 поверх) (р/р 33110331700117, Валківське УК, м.Валки, код ЄДРПОУ: 37447324, банк одержувача ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності») - шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 47132,42 гривень.
Стягнути з Комунального підприємства "Вода" Валківської районної ради (63002, Харківська область, Валківський район, м.Валки, вул.Жовтнева, З, код ЄДРПОУ: 34473807) на користь Державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м.Харків, пл.Свободи, 5, Держпром, 1 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ: 37999518, р/р 35214005081164, УК ДКСУ у м.Києві, МФО 820172) - 1378,00 гривень судового збору.
Накази видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України, після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 03.10.2016 р.
Суддя ОСОБА_3