Справа №295/11286/16-а
Категорія 87
2-а/295/394/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.09.2016 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі судді Зосименка О.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.07.2011 року, виходячи з 80 % суми заробітної плати держслужбовця з урахуванням у її складі суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за обраний період - 24 останні календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначила, що пенсія їй була призначена в меншому ніж потрібно розмірі, а саме при її нарахуванні відповідачем не враховано виплачену їй матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та суму індексації, що призвело до зниження розміру її пенсії.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач подав заперечення проти позову, у яких просив відмовити в задоволенні позову.
Суддя за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію за віком, як державний службовець з 01.07.2011 року в розмірі 80% від заробітку. 17.08.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії в розмірі 80%, як державному службовцю, з включенням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до листа Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 22.08.2016 року за № 288/к-8 позивачу роз'яснено, що врахувати вказані виплати для перерахунку розміру пенсії немає підстав.
Зі змісту довідки Виконавчого комітету Житомирської міської ради №130 від 12.12.2014 р. про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що за 2009-20011 рр. позивач отримувала інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань , індексація заробітної плати) -17 323 грн.23 коп), на які було нараховано виплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і які не були включені до складу заробітної плати при визначенні розміру пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно зі ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 33 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Із положень ст.2, ч.1 ст.4, ст.5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ від 03.07.1991 року вбачається, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі оплата праці; підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка; та те, що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Аналіз наведених положень законодавства України дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація входять до системи оплати праці державного службовця.
Дані правові позиції викладені, викладені, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 04.03.2014, 14.05.2013 та 28.05.2013 року (справи №№ 21-3а14, 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Оскільки інші виплати - матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, повинні були враховуватися при призначенні та обчисленні розміру пенсії, суд дійшов висновку, що до спірних правовідносин щодо визначення порядку включення виплат підлягають застосуванню нормативно-правові акті в редакції на момент виникнення у позивача права на включення таких виплат при обчисленні розміру пенсії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» в редакції на момент виникнення у позивача права на включення таких виплат при обчисленні розміру пенсії вказано, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ст. 99 КАС України встановлюється шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав та інтересів особи.
Враховуючи, що позов заявлено 25.08.2016 року та зважаючи, на те, що сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а відтак позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково, починаючи із 25.02.2015 року.
Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст. 6, 17-19, 94, 104, 183-2, 256, 267 КАС України, суд,-
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати, з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за обраний період - 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, починаючи з 25.02.2016 року, з урахуванням виплачених коштів.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя О.М. Зосименко