ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
УХВАЛА
іменем України
"03" жовтня 2016 р. Справа № 806/740/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,
сторін та їх представників,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" липня 2016 р. у справі за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення пені ,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2016 року Товариство з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" (далі- ТДВ "Коростенський комбінат хлібопродуктів", позивач) звернулось з позовом до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності щодо несвоєчасного подання до органу Державної казначейської служби України висновку про суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість Товариству з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" за листопад 2015року, стягнення заборгованості з бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 553589,00 грн. та пені в сумі 36072,77 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04.07.2016 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області щодо несвоєчасного подання до органу Державної казначейської служби України висновку про суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість Товариству з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" за листопад 2015року.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 01.06.2016року за заявою позивача провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення заборгованості з бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 553589,00грн. закрито у зв"язку із надходженням на рахунок позивача відповідних коштів з бюджетного відшкодування.
Податковий орган оскаржив дану постанову з підстав неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а саме ст.86 КАС України, п.200.12, п.200.13 ст.200 Податкового кодексу України.
Вимоги апеляційної скарги мотивує тим, що на сьогоднішній день відсутні методика, механізм та порядок нарахування пені за прострочення отримання заборгованості з бюджету з відшкодування ПДВ, адже у обліковій картці платника податку відсутній відповідний рахунок.
Крім того, податковий орган вважає, що вимога позивача про визнання бездіяльності Коростенської ОДПІ протиправною є встановленням юридичного факту, а відтак, справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується наступне.
18.12.2015року позивачем, як платником податку на додану вартість було подано до Коростенської ОДПІ в електронній формі податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2015року, в рядку 23.2 якої заявлено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню з цього податку в розмірі 553589,00грн.
Контролюючим органом 06.01.2016року проведено камеральну перевірку даних, заявлених у вказаній податковій декларації з податку на додану вартість. За результатами перевірки податковим органом підтверджено правомірність визначення платником суми податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню.
Відповідно до пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Всупереч вказаним вимогам податкового законодавства податковим органом, відповідачем по даній справі, такий висновок був підготовлений та направлений до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області лише 24 травня 2016року.
Кошти бюджетного відшкодування за листопад 2015 року на рахунок у банку позивача фактично перераховані в сумі 553589,00грн. 27.05.2016 р.
Відтак, з урахуванням строків вказаних у п.п.200.18.3 п.200.18. ст. 200 Податкового кодексу України, повернення бюджетного відшкодування з ПДВ за листопад 2015 року мало бути здійснено 04.02.16р.
Згідно з пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Таким чином, не відшкодовані платнику податку протягом встановленого строку суми, вважаються бюджетною заборгованістю, за стягненням яких платник податку має право в будь-який момент після виникнення такої бюджетної заборгованості звернутися до суду та нарахувати пеню на суму такої заборгованості.
Отже, обгрунтованим є висновок суду першої інстанції про те, що несвоєчасно відшкодовані позивачу як платнику податку на додану вартість відображені в декларації з цього податку за листопад 2015року бюджетного відшкодування на рахунок платника в банку в сумі 553589,00грн. є заборгованістю з бюджету, на яку з 04.02.2016р. по 05.05.2016року нараховується пеня в розмірі 36072,77грн.
За наведених обставин та правових норм, судом першої інстанції вірно розраховано суму пені, яка підлягає стягненню на користь позивача за період 04.02.16р. по 05.05.16р. у розмірі 36072,77грн.
Колегія суддів звертає увагу на те, що вказана правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 03 червня 2014 по справі № 21-131а14.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконання, що висновки суду першої інстанції є обґрунтованим, а доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянтів на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" липня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Л.О. Зарудяна
Т.В. Іваненко
Повний текст cудового рішення виготовлено "04" жовтня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з додатковою відповідальністю "Коростенський комбінат хлібопродуктів" вул. Жовтнева,60,м.Коростень,Житомирська область,11500
3- відповідачу/відповідачам: Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області вул. Коротуна, 3,Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500 Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області вул. 1-го Травня,24,м.Житомир,10008
- ,