Постанова № 61766632, 29.09.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2016
Номер справи
809/535/16
Номер документу
61766632
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" вересня 2016 р. Справа № 809/535/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Лучко О.О.

за участю секретаря Волочій Л.І.

за участю сторін:

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області

про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

18.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року та зобовязати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області видати довідку.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві, суду пояснив, що перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Зазначив, що відповідно до ст.43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку йому пенсії, він у березні 2016 року на адресу відповідача направив заяву, в якій просив останнього видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року. Однак, у квітні отримав відповідь від відповідача, згідно якої йому відмовлено у видачі довідки. Такі дії відповідача вважає протиправними. На підставі наведеного позов просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, викладених у письмовому запереченні, суду пояснив, що Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Вказав, що відповідно до абз.2 п.2 рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 року за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений в ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. У звязки з цим, вищенаведені положення ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом України №900-VІІІ, а саме після 29.12.2015 року. Водночас, постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, набрала чинності 02.12.2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України №900-VІІІ, тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Інших актів, якими б змінювалися розміри грошового забезпечення поліцейських, не видавалося. Крім того, вищезазначену постанову Кабінету Міністрів України не можна розглядати як акт, яким було змінено розміри і види грошового забезпечення поліцейських (як цього вимагає положення ст.63 Закону України №900-VІІІ), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше, до цього такої категорії працюючих взагалі не існувало. А отже, на даний час для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу ОВС, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», законних підстав немає. Крім того, зазначив, що позивач працював у відділі Державної служби охорони, яка на сьогоднішній день є окремою юридичною особою. В задоволенні позову просив відмовити.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно виписки з наказу начальника управління внутрішніх справ Івано-Франківської області №43 від 28.12.1998 року прапорщика міліції ОСОБА_1, міліціонера відділення міліції по охороні установ «Укрсоцбанку» батальйону міліції ВДСО при Івано-Франківському МУ УМВС звільнено з 25.12.1998 року в запас Збройних сил по ст.63 п. «б» Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ (через хворобу) (а.с. 40).

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи позивачу призначено пенсію за вислугу років: в календарному обчисленні 18 років, в пільговому обчисленні 20 років.

04.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року.

Листом №1Ш-41/108/29/04-2016 від 27.04.2016 року Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області відмовило позивачу у наданні довідки з тих підстав, що положення ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом України №900-VІІІ, тобто після 29.12.2015 року. Водночас, постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, набрала чинності 02.12.2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України №900-VІІІ, тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Інших актів, якими б змінювалися розміри грошового забезпечення поліцейських, не видавалося. Крім того, вищезазначену постанову Кабінету Міністрів України відповідач не розглядає як акт, яким було змінено розміри і види грошового забезпечення поліцейських (як цього вимагає положення ст.63 Закону України №900-VІІІ), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше, до цього такої категорії працюючих взагалі не існувало. А тому вважає, що відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу ОВС, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При вирішенні даного спору, суд виходив з наступного нормативного регулювання спірних правовідносин.

Відповідно до абз.2 п.15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Національну поліцію №580-VІІІ від 02.07.2015 року (далі Закон України №580-VІІІ), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

В ст.102 Закон України №580-VІІІ передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Відповідно до ч.3, 4 ст.63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції визначено розміри посадових окладів поліцейських та встановлено, що їх грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988, з дотриманням вимог порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Водночас Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Відповідно до пунктів 1-3 визначеного Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 25.12.1998 року був звільнений з посади міліціонера відділення міліції по охороні установ «Укрсоцбанку» відділу Державної служби охорони при Івано-Франківському МУ УМВС.

А 7 листопада 2015 року відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» та постанови Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2015 р. № 834 «Питання функціонування органів поліції охорони як територіальних органів Національної поліції та ліквідації деяких територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», було створено Департамент поліції охорони, а також управління поліції охорони в Івано-Франківській області, і відділи поліції охорони в інших областях, як територіальні органи Національної поліції.

Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України №1139 від 25.12.2015 року органи поліції охорони, утворені як територіальні органи Національної поліції, є правонаступниками Департаменту державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ та відповідних державних установ Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ, що ліквідовуються у встановленому порядку законодавством порядку.

Оскільки позивач не звертався до управління поліції охорони в Івано-Франківській області, як правонаступника відділу Державної служби охорони, з відповідною заявою про видачу довідки, а звернувся до управління Національної поліції в Івано-Франківській області, яке в даному випадку не уповноважене видавати таку довідку позивачеві, то в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно із ч.2 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 04.10.2016 року.