Постанова № 61766102, 03.10.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2016
Номер справи
806/602/16
Номер документу
61766102
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сичова О.П.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

ПОСТАНОВА

іменем України

"03" жовтня 2016 р. Справа № 806/602/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Шевчук С.М.,

за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,

позивача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Луцького міськрайонного суду Волинської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" червня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Луцького міськрайонного суду Волинської області про зобов'язання надати публічну інформацію ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року зобов'язано Луцький міськрайонний суд Волинської області надати ОСОБА_3 публічну інформацію - копії декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік суддів Луцького міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_5, ОСОБА_6 і ОСОБА_4 і членів їх сімей.

В апеляційній скарзі Луцький міськрайонний суд Волинської області просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру містить інформацію про персональні дані як декларанта, так і членів сім'ї декларанта, є інформацією з обмеженим доступом, а тому оприлюдненню підлягають не самі декларації, а певні відомості, зазначені у декларації, що не є інформацією з обмеженим доступом. Крім того вказує, що права позивача не порушені, оскільки ОСОБА_3 ознайомився із запитуваною ним інформацією безпосередньо на сайті відповідача та мав змогу самостійно її завантажити та роздрукувати для власних потреб.

Апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Встановлено, що ОСОБА_3 звернувся до Луцького міськрайонного суду Волинської області із письмовими запитами №ІС-002/2016-01-30, №ІС-003/2016-01-30, №ІС-004/2016-01-30 про надання публічної інформації, а саме: у встановлений законодавством строк надіслати копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік суддів Луцького міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_5, ОСОБА_6 і ОСОБА_4 і членів їх сімей (а.с.9-10)

Листами від 08.02.2016 (а.с.10 зворот, 11-13) відповідач надав відповіді, якими відмовив у наданні інформації з тих підстав, що у декларації містяться відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків, а також щодо місця проживання та реєстрації декларанта, місцезнаходження об'єктів, які є інформацією з обмеженим доступом і оприлюдненню не підлягають. Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру містять інформацію про персональні дані як декларанта, так і членів сім'ї декларанта, що є інформацією з обмеженим доступом, поширення якої дозволяється лише із згодою цих осіб. Тому оприлюдненню підлягають не самі декларації, а певні відомості зазначені у декларації, що не являється інформацією з обмеженим доступом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що відмова відповідача у наданні позивачу запитуваної інформації є протиправною, так як Луцький міськрайонний суд Волинської області повинен надати ОСОБА_3 копії запитуваних декларацій суддів.

Колегія суддів не погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.

Статтею 40 Конституції України встановлено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Частиною другою статті 34 Конституції України встановлено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про інформацію» інформація - є будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Як встановлено, ч.1 ст. 7 цього закону, право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.

Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом (ч. 2 ст. 7 цього закону).

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VI (зі змінами та доповненнями), відповідно до ст.1 якого публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з ч.1 ст.2 зазначеного Закону, його метою є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

Відповідно до ст.3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про доступ до публічної інформацію" доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.

Відповідно до ч. 1, ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна інформація, таємна інформація, службова інформація.

Згідно ч. 6 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оформленої за формою і в порядку, що встановлені Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", крім відомостей, зазначених у пункті 7 примітки додатка до цього Закону.

Згідно пункту 7 примітки додатка Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України та членів його сім'ї, а також реєстрації місця проживання, дати народження декларанта та членів його сім'ї, місцезнаходження об'єктів, які наводяться в декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, є інформацією з обмеженим доступом та оприлюдненню не підлягають.

Як встановлено ч. 2 ст. 32 Конституції України, не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Пунктами 2, 3 Порядку зберігання документів і використання відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, та відомостей щодо відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2012 року № 16, передбачають, що «Декларації зберігаються у кадрових підрозділах відповідних органів державної влади або органів місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права в особових справах осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку. Відомості, зазначені у деклараціях осіб, перелічених у частині другій статті 12 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", надаються у разі надходження відповідного запиту в порядку, встановленому Законом України "Про доступ до публічної інформації».

З аналізу наведених норм вбачається, що відомості, які містяться в декларації (окрім відомостей щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта, а також реєстрації місця проживання, дати народження, місцезнаходження об'єктів, які наводяться в декларації) є інформацією з відкритим доступом.

Відповідно до ч.7 ст. 6 Закону № 2939-VI обмеженому доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений. Отже, сама по собі декларація надана бути не може. Належним наданням відповіді на запит позивача є надання інформації, яка міститься в декларації, крім тієї, що зазначена в абзаці другому ст. 12 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції". Оскільки позивач просить надати саме копії декларацій, а не інформацію з відкритим доступом, його позов задоволенню не підлягає.

Колегія суддів також зазначає, що в постанові Верховного Суду України від 21.06.2016 року в справі № 826/14553/13-а викладено обставини в аналогічній справі за адміністративним позовом особи про отримання завірених копій декларацій про майно, доходи, витрати і зобов"язання фінансового характеру за 2011-2012 роки суддів Конституційного Суду України.

Відтак, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню із ухваленням нового про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Вказане не перешкоджає позивачеві у зверненні до відповідача з інформаційним запитом про отримання інформації, доступ до якої необмежений.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Луцького міськрайонного суду Волинської області задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" червня 2016 р. скасувати, прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Г.І. Майор

С.М. Шевчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "04" жовтня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10029

3- відповідачу: Луцький міськрайонний суд Волинської області вул. Лесі Українки, 24,м.Луцьк,Волинська область,43016

- ,