Постанова № 61766063, 03.10.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2016
Номер справи
806/550/16
Номер документу
61766063
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

ПОСТАНОВА

іменем України

"03" жовтня 2016 р. Справа № 806/550/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Шевчук С.М.,

за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,

позивача ОСОБА_3

представника відповідача Марченко О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" травня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним бездіяльності відділу Держземагентства у Брусилівському районі щодо не розгляду проекту землеустрою, поданого ним 21 березня 2016 р. та зобов'язання Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області розглянути проект землеустрою, поданий ним 21 березня 2016 р. та прийняти рішення згідно чинного законодавства.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 травня 2016 р. визнано протиправною бездіяльність Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області, яка виразилася у неприйнятті рішення за поданим 21 березня 2016 р. ОСОБА_3 проектом відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства загальною площею 128,6143 га за межами населених пунктів Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області.

Зобов'язано Відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області розглянути поданий 21 березня 2016 р. ОСОБА_3 проект відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства загальною площею 128,6143 га за межами населених пунктів Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області та прийняти рішення відповідно до законодавства.

В апеляційній скарзі Відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що стороною у спірних правовідносинах є не позивач замовник документації, а її розробник, що і визначає його права та компетенцію.

Встановлено, що 21 серпня 2015 р. ОСОБА_3 звернувся до Відділу Держземагентства у Брусилівському районі з заявою про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду для ведення фермерського господарства загальною площею 128,6143 за межами населеного пункту Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області (а.с.7).

За результатами розгляду документації із землеустрою 03 вересня 2015 р. Відділом Держгеокадастру в Брусилівському районі складено висновок №260, яким не погоджено ОСОБА_3 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства загальною площею 128,6143 га. за межами населених пунктів Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області, у зв'язку з наявними в проекті недоліками та надано строк для їх усунення (а.с. 8-9).

09 лютого 2016 р. ОСОБА_3 подав відповідачу на погодження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства загальною площею 128,6143 га за рахунок земель запасу та резерву, що розташовані за межами населених пунктів Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області з усунутими недоліками, про що свідчить наявна в матеріалах справи заява (а.с. 10).

22 лютого 2016 р. відповідач листом №Г-11/0-11/6-16 повідомив позивача про те, що ним не були усунені зауваження та пропозиції, наведені у висновку №260 та вказано на нові недоліки про оформленні документації (а.с.11).

21 березня 2016 р. позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства загальною площею 128,143 га за рахунок земель запасу та резерву, що розташовані за межами населених пунктів Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області з усунутими недоліками (а.с.12).

Відповідач листом від 01 квітня 2016 р. за № 27/41-16 повідомив позивача про те, що ним у проекті не були усунуті зауваження та пропозиції, які наведені у висновку № 260 від 03 вересня 2015 р. та у листі від 22 лютого 2016 р. Крім того, визначено ще один перелік недоліків проекту, про який не зазначалось у попередньому висновку та листі (а.с.13).

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що лист Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області від 01 квітня 2016 р. №27/41-6 не можна розцінювати, як рішення про погодження або відмову у затвердженні проекту землеустрою, оскільки даним листом відповідач лише повернув на доопрацювання проект землеустрою.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду виходячи з наступного.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України від 22 травня 2003 р. № 858-IV "Про землеустрій" та нормами Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 р. № 2768-III з послідуючими змінами та доповненнями.

У відповідності до ст.ст. 22, 25 Закону України "Про землеустрій", землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.

Документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.

Згідно зі ст.ст. 26,27 Закону України "Про землеустрій" розробниками документації із землеустрою, зокрема, є юридичні та фізичні особи, що володіють відповідним технічним та технологічним забезпеченням, мають ліцензію на проведення робіт із землеустрою і є відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.

Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.

Замовники документації із землеустрою мають право здійснювати контроль за виконанням робіт із землеустрою в порядку, встановленому законом.

Замовники документації із землеустрою за рахунок власних коштів мають право на вибір розробника та укладання з ним договору, якщо інше не передбачено законодавством України.

Частиною 1 статті 50 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.

Так, відповідно до ч.2 ст.50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19 Конституції України,).

Згідно з ч.1 ст.3 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

У відповідності до ч.8 ст.118, ч.4 ст.123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки як у власність, так і в користування, погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Таким органом, згідно п.1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 р. №445, є Держземагентство та його територіальні органи.

Відповідно до ч.1 ст.186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Згідно з частинами 4-8 вказаної статті Земельного кодексу України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

У разі, якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати:

додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій";

надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;

проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.

У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).

Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

Із системного аналізу наведених правових норм слідує, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до відповідного органу подає його розробник. У свою чергу, уповноважений орган, розглянувши проект розробника в установлений строк, зобов'язаний повідомити розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

В розумінні Закону України "Про землеустрій" розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою (ч.2 ст.26 цього Закону).

Водночас, згідно з ч.1 ст.26 Закону України "Про землеустрій", замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.

За змістом частин 3-4 цієї ж статті Закону України "Про землеустрій" взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором. Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що подання замовником до відповідного органу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження не породжує для такого органу обов'язку щодо прийняття ним, за результатами звернення замовника, одного з рішень, передбачених ст.186-1 Земельного кодексу України. Належним суб'єктом подання проекту землеустрою на погодження у даному випадку є саме розробник такого проекту, а не замовник - землекористувач.

Судом з'ясовано, що розробником проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_3 загальною площею 128,6143 га., що розташовані за межами населених пунктів Водотиївської сільської ради Брусилівського району Житомирської області, є Дочірнє підприємством "Терра" Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліський край". Фізична особа ОСОБА_3 є замовником цього проекту. При цьому відповідна заява ОСОБА_3 на погодження проекту землеустрою подана від нього, як від фізичної особи-громадянина.

Доводи щодо права позивача на подання такого проекту до відповідача від імені юридичної особи - розробника, на які посилається в суді апеляційної інстанції ОСОБА_3, є безпідставними, оскільки таке право має використовуватись у правовідносинах із відповідачем на момент звернення до відповідного органу та підтверджуватись письмовими доказами. Натомість, заява ОСОБА_3 не містить посилання на вказані обставини, а виконана та підписана позивачем - фізичною особою.

З огляду на викладене, позов ОСОБА_3 є безпідставним і задоволенню не підлягає.

Вказане не є перешкодою для повторного звернення суб"єкта земельних правовідносин до суб"єкта владних повноважень із заявою, оформленою в законодавчому встановленому порядку.

З урахуванням зазначених обставин, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" травня 2016 р. скасувати, прийняти нову постанову про відмову ОСОБА_3 в позові повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Ю.Бучик

судді: Г.І. Майор

С.М. Шевчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "03" жовтня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу: Відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області вул.Лермонтова, 3,смт.Брусилів,Житомирська область,12601

- ,