Справа №451/789/16-а
Провадження № 2-а/451/21/16
ПОСТАНОВА
іменем України
28 вересня 2016 року
Радехівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Семенишин О.З.,
секретаря Табен Л.В.
з участю позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2,
представника відповідача Слободяна В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Радехів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янка - Бузького об'єднання управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання незаконним та скасування рішення УПФУ в Радехівському районі №316/03-38 від 27.01.2016 року про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язання до вчинення дій, -
в с т а н о в и в :
12 липня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кам'янка - Бузького об'єднання управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання незаконним та скасування рішення УПФУ в Радехівському районі №316/03-38 від 27.01.2016 року про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язання до вчинення дій.
В позовній заяві зазначає, що 20.01.2016 року, він ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, після досягнення пенсійного віку на пільгових умовах (55 років), звернувся до Управління пенсійного фонду України в Радехівському районі із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, які гарантуються йому законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як учаснику АТО. До заяви додав копію трудової книжки, копію військового квитка, копію довідки про безпосередню участь в АТО, копію посвідчення учасника бойових дій від 10.12.2015 року, копію диплома про здобуття вищої освіти. 27.01.2016 року Управління пенсійного фонду України в Радехівському районі прийняло рішення № 316/03-38, яким відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, мотивуючи свою відмову відсутністю виду пенсійного забезпечення, як дострокова пенсія учасникам антитерористичної операції. Позивач вважає дії та рішення управління пенсійного фонду України в Радехівському районі незаконними, такими, що порушують його права та повинні бути скасовані з наступних причин. Відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 05.11.1981 року трудовий стаж позивача був розпочатий 05.11.1981 році та його загальний строк становить більше 25 років. Зазначені у трудовій книжці відомості є повними, містять в особі вичерпну інформацію про роботу позивача, що не осторюється відповідачем. До трудового стажу також враховується військова служба позивача в зоні АТО та служби у військовій частині а2562 в м.Золочів Львівської області, що підтверджується копіями витягів з наказів начальника штабу військової частини №в3948 від 19.08.2015 року, 25.09.2015 року, 28.09.2015 року. Управління пенсійного фонду України в Радехівському районі всупереч Конституції України, нормі Закону відмовляє позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, спотворюючи формулювання закону, зазначаючи, що законодавством не встановлена пільгова пенсія для учасників АТО. Просить постановити рішення, яким визнати незаконним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Радехівському районі №316/03-38 від 27.01.2016 року про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1; зобов'язати Кам"янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1. ІНФОРМАЦІЯ_1, з 20.01.2016 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. З Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач та його представник вимоги позову в судовому засіданні підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити. Звертали увагу суду на те, що стаж позивача складає 35 років, та станом на звернення до Управління пенсійного фонду в Радехівському районі у нього було посвідчення учасника бойових дій від 10 грудня 2015 року та нагрудний знак учасника бойових дій, тому відмова відповідача є безпідставною.
Представник відповідача заперечив щодо задоволення вимог, з підстав зазначених в письмовому запереченні. Зокрема звертав увагу суду, що рішенням управління ПФУ в Радехівському районі Львівської області №316/03-38 від 20.01.2016 року правомірно відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з тим, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період (період проведення антитерористичної операції) не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію. Також посилався на абзац 6 пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, яким передбачено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років. Згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення" від 20.08.2014 №413, особам, які брали безпосередню участь у антитерористичній операції, забезпеченні її проведення командирами (начальниками) військових частин (органу, підрозділу) чи іншого керівника установи, закладу надаються довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції. Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління ПФ України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (в чинній редакції) передбачено, що документами, які засвідчують особливий статус особи, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі в бойових діях. Перелік держав і періоди бойових дій на їх території визначені Постановою КМ України «Про організаційні заходи та застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 08 лютого 1994 року № 63. На їх думку, особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період, не віднесені до зазначеної в пункті 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» категорії осіб. Представлена позивачем довідка не відповідає вимогам чинного законодавства, що аналогічну позицію по цьому висвітлено в листі Міністерства соціальної політики України №700/039/9715 від 1.07.2015 року (копія додається), а згідно абз.8 ч.2 ст.103 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надає разом з Пенсійним фондом роз'яснення з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій відповідно до цього Закону. Окремо зазначають, що для врегулювання питання призначення дострокових пенсій учасникам антитерористичної операції на законодавчому рівні у Верховній Раді України 7.10.2015 року зареєстровано законопроект №3252 "Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників проведення антитерористичної операції", який на даний час прийнято Верховною Радою України в першому читанні та на сьогоднішній день очікує на друге читання. Просив постановити рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо захисту порушеного права на призначення пенсії позивачу, як учаснику бойових дій (учасник АТО) із зниженням пенсійного віку.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 є учасником бойових дій, відповідно до посвідчення виданого 10 грудня 2015 року та нагрудного знаку учасника бойових дій (а.с.8).
Суд встановив, що позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської області з 19 серпня 2015 року по 25 вересня 2015 року (а.с.15).
На день звернення до Управління Пенсійного фонду у Радехівському районі він досяг 55 років, тому й звернувся до відповідача про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, однак 20.01.2016 року відповідач відмовив у призначенні пенсії, оскільки копія наданої довідки, яка подана позивачем не відповідає вимогам встановленим Постановою Кабінету Міністрів України.
Згідно ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 ст.2 цього ж Закону до видів військової служби віднесено військову службу за призивом під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до пункту 19 ч.1 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.
Порядок надання статусу учасника бойових дій цими особам, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно пункту 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (із змінами та доповненнями), статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.
Пунктом 6 цього ж Порядку, для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.
Вказане свідчить про те, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень), форма довідки, затверджена додатком №1.
У довідці наданій позивачем відповідачу, яка завірена відповідно підписом командира ОСОБА_5 та печаткою військової частини польової пошти В3948 Міністерства оборони України містяться дані про те, що позивач брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської області з 19 серпня 2015 року по 25 вересня 2015 року (а.с.15).
Заперечуючи право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідач зазначив те, що подана позивачем довідка не відповідає вимогам законодавства, оскільки така повинна бути видана військовим комісаріатом, відповідно до п.2.1 Порядку від 25.11.2005 року №22-1 (із змінами), а не командиром військової частини польової пошти.
Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 року 413 від 20.08.2014 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Згідно п.6 цього Порядку для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ. Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток N 2).
Однак, слід зазначити, що останні зміни до даної постанови вносились в травні 2013 року, тобто дана постанова не враховує вимоги Постанови Кабінету Міністрів України №413 від 20.08.2014 року (із змінами та доповненнями), яка визначила форму довідки для підтвердження безпосередньої участі осіб в антитерористичній операції, інших довідок командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів для підтвердження такої участі, не видають, та не керуються при видачі довідок постановою КМ 1993 року, що регулює підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Стаж позивача не є менше 25 років, вік 55 років досягнуто (а.с.7, 9-11).
Окрім того, відповідно до ст.8 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження військовослужбовцями служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України» зараховується в т.ч. до стажу роботи на пільгових умовах.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФУ 25.11.2005 року (п.2.1) за документи, які посвідчують особливий статус особи, приймаються посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період участі у бойових діях (при призначенні пенсії згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону).
При цьому, суд зауважує, що форма такої довідки в даному нормативно-правовому акті не передбачена.
Наведене свідчить про те, що посвідчення учасника бойових дій є документом позивача, що підтверджують особливий статус та надає право користування пільгами, встановленими зазначеним Законом.
Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника бойових дій та надає право користування пільгами, встановленими законами, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, є посвідчення "Учасник бойових дій". Різного роду довідки про період участі у бойових діях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника бойових дій.
Вказане свідчить про те, що при наявності виданого посвідчення, позивачу яке є чинним та не скасованим, наданої довідки про підтвердження безпосередньої участі у антитерористичній операції в районах її проведення, доводи відповідача про необхідність надання довідки за іншою формою, є не вірними, а відмова у призначенні пенсії позивачу - неправомірною.
За вимогами ст.ст.15,80-83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім випадку, коли пенсії за віком призначаються з дня досягнення відповідного пенсійного віку.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що також позовні вимоги в частині зобов'язання призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку з досягнення ним цього віку (із зниженням), є обгрунтованими.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 69, 70, 71, 104, 159, 161-163, 167, 171-2 КАС України, -
п о с т а н о в и в :
позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати незаконною та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України у Радехівському районі №316/03-38 від 27.01.2016 року про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах.
Зобов'язати Кам'янка - Бузького об'єднання управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 20 січня 2016 року, відповідно до п.1 ч.3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського Апеляційного Адміністративного суду через Радехівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з проголошення.
ГоловуючийСеменишин О. З.