ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2016 року м. Київ К/800/53859/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України
в складі: Стародуб О.П. (доповідач), Олексієнко М.М., Пасічник С.С.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.08.2013р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2013р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и л а:
У серпні 2013 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом про зобов'язання надати належну довідку про складові її заробітної плати, вказавши фактично отриману нею винагороду за вислугу років в розмірі 40 % від посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21.08.2013р., яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2013р., позов задоволено.
З такими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодилося УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, подало касаційну скаргу, в якій посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати ухвалені судами рішення та прийняти нове про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та касаційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Виплата посадовим особам органів державної податкової служби винагороди за вислугу років залежно від стажу роботи передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997р. № 1013 «Про Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання».
Згідно частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Пунктом 1 частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.
В ході розгляду справи судами встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
З 23.02.1993р. по 01.09.2009р. позивач проходила службу на посаді головного державного податкового інспектора Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області.
Згідно виписки з протоколу від 30.07.1998р. №9 засідання комісії з установлення трудового стажу, що надає право на одержання винагороди за вислугу років позивачу встановлено надбавку за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу (а.с. 20).
01.09.2009р. Красноармійською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області ГУ Міндоходів у Донецькій області за заявою позивача було видано довідку №103 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в якій зазначено розмір надбавки за вислугу років у розмірі 25 % (за стаж державної служби 16 років) (а.с. 19).
Відповідно до довідки Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області ГУ Міндоходів у Донецькій області від 26.04.2013р. №224 на момент виходу позивача на пенсію фактично отримувана сума винагороди за вислугу років складала 40 % від посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання, тобто 486,80 грн. (а.с. 23).
Позивач звернулась до УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області із заявою про перерахунок пенсії.
Листом УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області від 08.05.2013р. позивача повідомлено, що згідно Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться на підставі подання заяви встановленого зразка та оригіналу документів про стаж або заробіток. У матеріалах її пенсійної справи оригінал довідки про заробітну плату від 26.04.2013р. №224 за період роботи в Красноармійській ОДПІ відсутній. Для проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про зарабітну плату від 26.04.2013р. №224 за період роботи в Красноармійській ОДПІ необхідно надати заяву встановленого зразка та довідку встановленого зразка, з визнанням адміністрацією установи раніше виданих довідок встановленого зразка (а.с. 24).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що відповідачем протиправно зазначено в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії позивачу надбавку за вислугу років у розмірі 25 %, оскільки на момент виходу на пенсію позивач отримувала вказану винагороду у розмірі 40 % від посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання.
З такими висновками судів колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи касаційної скарги висновки судів не спростовують і є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що під час проходження державної служби позивач отримувала надбавку за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу з урахуванням доплати за спеціальне звання, на яку нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і яка має бути включена в довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», а тому суди обгрунтовано прийняли рішення про задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що судами правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 210, 220, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,-
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області відхилити, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.08.2013р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2013р. у даній справі - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.
Судді: О.П. Стародуб
М.М. Олексієнко
С.С. Пасічник