Головуючий у 1 інстанції - Юр'єва К.С.
ОСОБА_1 - ОСОБА_2
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2016 року справа №234/9981/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача ОСОБА_2, суддів Сухарька М.Г., Ястребової Л.В.,
секретар судового засідання Терзі Д.А.,
за участю позивача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 02 серпня 2016 року у справі №234/9981/16-а за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в наданні їй та її неповнолітнім діям щомісячної адресної грошової допомоги, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за заявою від 13.05.2016 року;
зобовязати УПСЗН Краматорської міської ради здійснити нарахування та поновити виплату щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання за заявою від 13.05.2016 року.
В обґрунтування зазначила, що в 2015 році разом з дітьми взята на облік відповідачем як внутрішньо переміщена особа, яка перемітилась з тимчасово окупованої території України, що підтверджується довідкою УПСЗН Краматорської міської ради від 12.05.2015 року,яка має штамп ДМС України. Строк дії довідки був продовжений до 12.05.2016 року.
24.12.2015 року позивач народила третю дитину в звязку з чим відповідачем попередня довідка вилучена та надано її дублікат із зазначеною народженою дитиною.
13.05.2016 року звернулася з заявою до відповідача про відсутність змін, що впливають на призначення адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, та призначення допомоги.
03.06.2016 року отримала відповідь-відмову на наступний шестимісячний термін з підстав відсутності на довідці штампу ДМС.
Такі дії відповідача є протиправними, оскільки довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, підстави для скасування дії дублікату довідки від 12.05.2015 р. відсутні, на час відмови відповідача в наданні їй адресної грошової допомоги КМУ не були приведені у відповідність нормативно правові акти, які регулюють спірні правовідносини.
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 02 серпня 2016 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії УПСЗН Краматорської міської ради щодо відмови ОСОБА_3 в наданні щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до її заяви від 13.05.2016 року.
Зобовязано відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви від 13.05.2016 року з 13.05.2016 року по 20.06.2016 року.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань УПСЗН Краматорської міської ради на користь держави судовий збір в сумі 551,20 грн.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування фактичних обставин справи, просив скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування зазначив, що на час звернення позивача до УПСЗН 13.05.2016 року її довідка була недійсною в звязку з відсутністю на зворотному боці відмітки територіального підрозділу ДМС про реєстрацію місця проживання переміщених осіб.
На теперішній час управлінням прийнято рішення про призначення допомоги позивачу на підставі її заяви від 21.06.2016 року з 21.06.2016 року по 20.12.2016 року. Тобто, позивач реалізовала своє право на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеній особі.
Крім цього, суд першої інстанції неправильно стягнув з відповідача судовий збір, оскільки управління не має додаткових надходжень та додаткового фінансування.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_3 є громадянкою України, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8)
Позивач у квітні 2015 року в звязку з проведенням антитерористичної операції перемістилася у м. Краматорськ, де взята на облік до УПСЗН Краматорської міської ради як особа, що перемістилася з району проведення антитерористичної операції, в звязку з чим ОСОБА_3 видано довідку від 12.05.2015 року №1426/46243. (а.с.11)
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01.2010.2014 року № 505 (далі - Постанова № 505) позивачу призначена грошова допомога, яку вона отримувала до 12.05.2016 року (строк довідки від 12.05.2015 року №1426/46243 продовжено до зазначеної дати)
В звязку з народженням дитини ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2, позивач звернулась до відповідача з метою повідомити про цей факт, на підставі чого її довідка від 12.05.2015 року №1426/46243 вилучена та видано її дублікат (а.с.12).
Позивач 13 травня 2016 року звернулась до відповідача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги їй внутрішньо переміщеній особі та дітям для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Листом від 23.05.2016 року за №01-08/1339 позивачу відмовлено у наданні зазначеної допомоги з підстав відсутності на зворотному боці довідки відмітки територіального підрозділу ДМС про реєстрацію місця проживання (а.с.17).
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706 (далі-Закон №1706) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
На підставі абз.1 ч.1 ст.4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Частиною другої статті 4 цього Закону визначено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно ч.1 ст.5 Закону №1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 01.10.2014 року №509 (далі - Порядок № 509).
На підставі абз.1 п.9 Порядку № 509 (в редакції, чинній в грудні 2015 року, коли ОСОБА_3 звернулася до УПСЗН з питанням зміни складу сім»ї в звязку з народженням дитини) у разі зміни місця проживання або змін у складі сім'ї у зв'язку з народженням дитини (або іншими обставинами) заявник звертається за виданням довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання, а раніше видана йому довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до абзацу першого та четвертого п.7-1 Порядку №509 (в редакції, чинній на час відмови позивачу у призначенні адресної допомоги) уповноважений орган щодня формує та направляє в електронній формі відповідному територіальному підрозділу ДМС перелік осіб, яким видана довідка.
Довідка не є дійсною без проставлення на її зворотному боці зазначеної відмітки.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505 (далі - Порядок № 505), визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 1 статті 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 24.12.2015 року № 921 (далі - Закон №921) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було вилучено з переліку документів, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, визначених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 року № 1382.
Пунктом 4 частини 2 розділу І Закону № 921 доповнена частина 1 статті 4 Закону №1706, яка наголошує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Тобто, з часу набрання чинності Законом № 921, а саме з 13.01.2016 року, проставляння територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не передбачено законом, оскільки саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та надання адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.
Крім цього, вносячи зміни Законом №921, законодавець виключив пункт 5 частини 2 статті 9 Закону №1706, норма якого передбачала обов'язок внутрішньо переміщеної особи один раз на шість місяців з'являтися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики.
Також, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 року №888 повноваження з реєстрації місця проживання та місця перебування віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування, а не органів ДМС України (Закон набрав чинності 29.12.2015 року).
Пунктом 2 розділу ІІ Перехідних положень Закону № 921 визначено необхідність Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
На час відмови відповідача в наданні позивачу адресної грошової допомоги Кабінетом Міністрів України його нормативно-правові акти не були приведені у відповідність із внесеними до Закону змінами.
Відсутність постанови Кабінету Міністрів України, яка б визначала спосіб реалізації Закону №1706 зі змінами, внесеними Законом №921, унеможливлювало на час звернення ОСОБА_3 до відповідача вирішити питання про призначення адресної допомоги позитивно на її користь.
Однак, 11 червня 2016 року набрала чинності постанова КМУ від 8 червня 2016 р. №352 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №509», відповідно до якої, довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону № 1706.
Крім цього, довідка, видана ОСОБА_3 від 12.05.2015 року №1426/46243 , не скасовувалася з підстав, визначених ст.12 Закону №1706.
Оскільки відповідно до ст.4 Закону №1706 довідка від 12.05.2015 року, видана ОСОБА_3 в травні 2016 року вже діяла безстроково, обставини її скасування з підстав, визначених ст.12 Закону №1706, відсутні, тому суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про зобовязання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щомісячну адресну грошову допомогу переміщеній особі з 13.05.2016 року по 20.06.2016 року.
Судова колегія не приймає доводи апелянта щодо неправильного стягнення судового збору, оскільки відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Оскільки спір вирішено на користь фізичної особи позивача ОСОБА_3, відповідач УПСЗН Краматорської міської ради не має пільг по сплаті судового збору відповідно до ЗУ «Про судовий збір», тому суд першої інстанції правильно стягнув на користь позивача підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань УПСЗН Краматорської міської ради.
Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 02 серпня 2016 року у справі №234/9981/16-а залишити без задоволення.
Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 02 серпня 2016 року у справі №234/9981/16-а залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала складена 04 жовтня 2016 року.
ОСОБА_1 ОСОБА_2
Судді Л.В. Ястребова
ОСОБА_6