Копія
Справа № 822/1197/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі: представника позивача представника відповідачаОСОБА_3 ОСОБА_4розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому до Публічного акціонерного товариства "Хмельницький цукровий завод" про надання дозволу напогашення податкового боргу за рахунок майна, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Хмельницький цукровий завод" про надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача в сумі 868 255 грн. 19 коп. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування вимог зазначає про те, що станом на час звернення до суду у відповідача існує податковий борг в сумі 868 255 грн. 19 коп., який виник у зв'язку із несплатою узгоджених податкових зобов'язань. Зважаючи на використання податковим органом усіх передбачених законом заходів для погашення податкового боргу, які не дали результатів, позивач звернувся до суду з цим позовом.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримує.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнає. Надав до суду письмові заперечення, де зазначає, що засновниками ПАТ "Хмельницький цукровий завод" прийняте рішення про припинення юридичної особи, а надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна підприємства унеможливить проведення ліквідаційної процедури, передбаченої чинним законодавством. Просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство "Хмельницький цукровий завод" зареєстроване як юридична особа і перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м. Хмельницькому.
Станом на час звернення до суду за відповідачем рахується податковий борг по земельному податку в сумі 868 255 грн. 19 коп., який виник у зв'язку із неповною сплатою узгоджених податкових зобов'язань. Існування податкового боргу підтверджується постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.04.2015 року у справі №822/1263/15, довідкою по стан розрахунків з бюджетами станом на 22.06.2016 року.
Актом Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому №9 від 03.08.2015 року описане майно відповідача, яке перебуває у його власності, на суму 4 812 658 грн.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 07.08.2015 року за відповідачем зареєстроване публічне обтяження - податкова застава.
Державна податкова інспекція у м. Хмельницькому з метою погашення податкового боргу направляла інкасові доручення в установи банків, в яких розміщені рахунки відповідача. Зазначені інкасові доручення були повернуті банками без виконання у зв'язку із відсутністю коштів на рахунках підприємства.
Разом з тим, 25.12.2015 року загальними зборами ПАТ "Хмельницький цукровий завод" прийняте рішення про ліквідацію підприємства.
Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ПАТ "Хмельницький цукровий завод" з 28 грудня 2015 року перебуває у стані припинення за рішенням засновників.
За заявою ДПІ у м. Хмельницькому кредиторські вимоги податкового органу по існуючому податковому боргу були розглянуті ліквідаційною комісією ПАТ "Хмельницький цукровий завод", визнані та включені до реєстру вимог кредиторів до третьої черги на суму 3 662 516 грн.
Відповідно до підпункту 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
З наведеної норми вбачається, що зміст цього способу забезпечення полягає у наданні повноважень органу стягнення за певних умов здійснити погашення грошового зобов'язання платника податків за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Порядок погашення грошових зобов'язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов'язаної з банкрутством, визначений статтею 97 Податкового кодексу України. Норми цієї статті є спеціальними по відношенню до загальних норм Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 97.1 статті 97 Податкового кодексу України під ліквідацією платника податків розуміється ліквідація платника податків як юридичної особи або державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрація у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства.
Ліквідація ПАТ "Хмельницький цукровий завод" відповідає цим ознакам, а отже норми вказаної статті розповсюджуються на нього.
Підпунктом 97.4.1 пункту 97.4 статті 97 Податкового кодексу України встановлено, що особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків, стосовно платника податків, який ліквідується, є ліквідаційна комісія або інший орган, що проводить ліквідацію згідно із законодавством України.
Відповідно до статті 111 Цивільного кодексу України у разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів, ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи. З наведеного випливає, що у цьому випадку особою, відповідальною за погашення податкового боргу (у тому числі шляхом реалізації майна боржника) є ліквідаційна комісія, а не податковий орган, як це зазначено у підпункті 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.
Отже, з моменту внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про рішення власника чи уповноваженого ним органу про ліквідацію платника податків, податковий орган не може здійснювати погашення податкового боргу такого платника за рахунок його майна, що знаходиться у податковій заставі, до того часу як будуть задоволені кредиторські вимоги кредиторів попередніх черг.
Окрім зміни особи, яка є відповідальною за погашення податкового боргу платника податків, що ліквідується, з реєстрацією рішення про ліквідацію особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців встановлюється спеціальна черговість погашення вимог кредиторів, у тому числі щодо податкового боргу.
Так, згідно з пунктом 97.2 статті 97 Податкового кодексу України у разі якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію платника податків, не пов'язану з банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України.
Відповідно до пункту 1 статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: 1) у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; 2) у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності; 3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів); 4) у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.
У матеріалах справи знаходяться відомості про інших кредиторів, які відпостяться до першої і другої черг, зокрема виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань - перша черга, УПФУ у м. Хмельницькому, Хмельницький міський центр зайнятості та Хмельницька виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - друга черга.
Таким чином, погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що ліквідується, відбуватиметься у третю чергу, і використати майно платника податків для погашення податкового боргу можливо або при відсутності кредиторів попередніх черг, або після повного погашення заборгованості перед кредиторами першої та другої черги.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 04 серпня 2015 року у справі № К/800/52092/13.
Зважаючи на те, що вимоги податкового органу вже визнані ліквідаційною комісією ПАТ "Хмельницький цукровий завод" та включені до реєстру вимог кредиторів в третю чергу, надання дозволу, про який просить позивач, призведе до порушення черговості задоволення вимог кредиторів всупереч вимогам закону.
Тому, на думку суду, в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст.158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 23 вересня 2016 року 11.00
Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1