Постанова № 61761312, 30.09.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
30.09.2016
Номер справи
522/9953/16-а
Номер документу
61761312
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/9953/16-а

Провадження № 2-а/522/599/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого - судді Чернявської Л.М.

при секретарі Прус О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в місті Одесі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, про визнання протиправним рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

02 червня 2016 року позивачка звернулась до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси про визнання протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії.

Мотивує вимоги тим, що вона звернулась до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси з заявою про перерахунок пенсій на підставі довідки про складові заробітної плати з урахуванням отриманих матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, проте 16 травня 2016 року Управлінням пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси було відмовлено у перерахунку їй пенсії.

Уточнивши позовні вимоги, позивачка просить: визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси № 112 від 16 травня 2016 р. «Про відмову у перерахунку пенсії», яким відмовлено у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити їй розрахунок та виплату пенсії починаючи з 12 листопада 2015 року у розмірі 83% з урахуванням інших виплат, згідно з довідкою про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 04.05.2016 р. № 8492/05 без зміни базового місяця індексації пенсії - жовтень 2009 року, а також стягнути судовий збір.

Сторони в судове засідання не з'явились, про день, місце та час розгляду справи були повідомлені належним чином.

Представник позивачки звернулась до суду з заявою про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги просить задовольнити повністю.

Представник управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси надав суду заперечення проти позову, в яких зазначає, що застосувати при обчисленні пенсії "інші виплати " за довідкою від 04.05.2016 року № 8492/05 не є можливим, оскільки відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу". Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Дослідивши матеріали справи в межах заявлених вимог і на підставі поданих доказів, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси з 14 жовтня 1994 року та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу».

Листом Управління пенсійного фонду України у Приморському районі міста Одеси від 24 травня 2016 року № 261/Т-11 відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1, за підсумками розгляду її заяв від 12.05.2016 року та від 13.05.2016 року та доданих до неї документів.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначену структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 цього Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі і інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до Законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці немайнових працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача, щодо відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсії, оскільки посилання на дію постанови КМУ є неспроможними.

Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки перевагу було надано положенням законів «Про державну службу», «Про оплату праці», які до спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону «Про загальне пенсне забезпечення» та стаття 66 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Правові основи проведення індексації, а також об'єкти індексації визначено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 (зі змінами) (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Так, пунктом 2 Порядку визначено, що індексації підлягає, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії

Пунктом 10-1 Порядку встановлено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.

Тому базовий місяць індексації пенсії - жовтень 2009 року повинен бути незмінним, адже перерахунок пенсії за рішенням суду по своїй правовій природі не є збільшенням грошових доходів населення, а є поновленням порушеного права на отримання пенсії з урахуванням всіх отримуваних сум доходів з яких були сплачені страхові внески.

Окрім того, згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Таким чином, соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, дії відповідача про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є неправомірними, тому необхідно зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 04.05.2016 р. № 8492/05 без зміни базового місяця індексації пенсії - жовтень 2009 року.

При цьому, перерахунок пенсії суд зобов'язує відповідача здійснити з 16 листопада 2015 року, з урахуванням процесуального строку звернення до суду (ст.99 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Керуючись ст.ст. 94, 99, 158 -163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси № 112 від 16 травня 2016 р. «Про відмову у перерахунку пенсії», яким відмовлено у проведенні донарахування до пенсії ОСОБА_1 інших виплат при проведенні останнього перерахунку пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії починаючи з 16 листопада 2015 року у розмірі 83% з урахуванням інших виплат, згідно з довідкою про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 04.05.2016 р. № 8492/05 без зміни базового місяця індексації пенсії - жовтень 2009 року.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Приморський районний суд міста Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Л. М. Чернявська

30.09.2016