Постанова № 61759697, 04.10.2016, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
04.10.2016
Номер справи
712/6163/16-а
Номер документу
61759697
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/6163/16-а

Провадження № 2-а/712/206/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2016 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого/судді - Троян Т.Є.

при секретарі - Шмагайло Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що у відповідності до наказу від 24 грудня 2012 року його було звільнено зі служби в МНС за пунктом 99 підпунктом «4» Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту. 05.04.2016 року він звернувся до відповідача із заявою, у якій просив надати йому довідку на право на 50-відсоткову знижку плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами.

Листом від 19.04.2016 року №05-1728/01-17 у наданні вказаної довідки позивачу було відмовлено

Вважає таку відмову безпідставною з наступних підстав. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 120 Кодексу цивільного захисту України особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей надається знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення.

Відповідно до свідоцтва про хворобу №87 від 23.01.2013 року, виданого Центральною лікарсько-експертною комісією МНС України позивач за сукупністю захворювань був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. З 21.02.2013 року встановлена II гр. інвалідності. При цьому зазначено, що захворювання повязані з проходженням служби. Тому позивач вважає, що існують всі підставі для отримання ним передбачених пільг, які можуть бути отримані лише після отримання відповідної довідки у відповідача.

Вказував, що оскільки на момент звільнення зі служби діяли Закон України «Про пожежну безпеку» та Закон України «Про правові засади цивільного захисту» відповідно до яких він мав право на одержання 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та плати за комунальні послуги, які втратили чинність з набуттям 01.07.2013 року Кодексу цивільного захисту України не може допускатися звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, що також зазначено в рішенні Конституційного суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій.

Таким чином, вважає, що відмова Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області у наданні довідки на знижку у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення є противоправною.

Просить задовольнити позов, яким визнати протиправною відмову Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області у наданні довідки на знижку у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах і встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення; зобов'язати відповідача надати ОСОБА_1 довідку на право на знижку у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах і встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення відповідно до статті 120 Кодексу цивільного захисту України, за формою, наведеною у листі Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 23.09.2013 року №03-10311/214.

В судовому засіданні позивач та його представник адвокат ОСОБА_2 підтримали позов, просили задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні проти позову заперечувала. Просила залишити позов без розгляду, оскільки з моменту отримання позивачем першої відповіді Управління ДСНС Україниу Черкаській області від 09.12.2014 року №02-5930/01-17 минуло більш як шість місяців, що свідчить про сплив терміну, встановленого ст.99, 100 КАС Українидля звернення до суду. По суті позову пояснила, що позивача було звільнено зі служби у звязку із скороченням штатів з 26.12.2012 року. Для встановлення пільг відповідно до Кодексу цивільного захисту України, про які просить позивач необхідна сукупність умов, а саме: особа повинна бути звільнена зі служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за станом здоров'я або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обовязків, та членам їх сімей. Надання знижки не передбачено особам рядового і начальницького складу, які звільнені зі служби у звязку із скороченням штатів. Відтак, просила відмовити у задоволенні позову.

Суд, дослідивши матеріали справи,вислухавши пояснення сторін, вважає, що адміністративний позовне підлягає задоволенню виходячи з наступного.

3 01 липня 2013 року введено в дію Кодекс цивільного захисту України № 5403-VI від 02.10.2012р. та відповідно до ч.2 розділу ХІІ прикінцеві та перехідні положення Кодексу цивільного захисту України втратили чинність Закон України «Про пожежну безпеку» та Закон України «Про правові засади цивільного захисту».

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 120 Кодексу цивільного захисту України знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, надається, зокрема, особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей.

Отже, чинне станом на час розгляду справи законодавство передбачає надання відповідних пільг особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що згідно витягу з наказу №141 від 24 грудня 2012 року ТУ МНС України у Черкаській області позивач був звільнений із служби за пунктом 99 підпунктом «4» (у звязку із скороченням штатів) Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Позивач є пенсіонером МНС України, пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 від 09.04.2013 року.

Згідно свідоцтва про хворобу №87 від 23 січня 2013 року, виданого Центральною лікарсько-експертною комісією МНС України позивач має ряд захворювань, які повязані з проходженням служби.

Відповідно до Довідки до акта огляду МСЕК №088332 від 21.02.2013 року встановлена II група інвалідності.

05 квітня 2016 року позивач звернувся до Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій із заявою про надання довідки на знижку у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення відповідно до ст.120 пункту 3 Кодексу цивільного захисту.

Листом від 19 квітня 2016 року №05-1728/01-17 відповідач повідомив, що вичерпна відповідь з цього приводу була надана 09.12.2014 року. Як вбачається зі змісту відповіді від 09.12.2014 року №02-5930/01-17 позивачу повідомлено, що пільга йому не передбачена, оскільки причина інвалідності МСЕК визначена як така, що настала під час проходження служби (для застосування ст.120 Кодексу необхідно, щоб інвалідность була встановлена під час виконання службових обовязків).

На думку Позивача, дії Відповідача щодо ненадання йому вказаної довідки є протиправними. Крім того, враховуючи зміст ст.120 Кодексу цивільного захисту України, яка не передбачає пільг для осіб звільнених у звязку із скороченням штату, він просить застосувати ст.22 Закону України «Про пожежну безпеку» та ст.59 Закону України «Про правові засади цивільного захисту», які надають, на думку позивача, йому такі пільги як особі, яка стала інвалідом під час проходження служби.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Згідно з частинами 6 та 7 статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку», який був чинним до 01 липня 2013 року, особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надавалася 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо в межах норм, встановлених законодавством, за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом цієї особи за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону, за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 59 та Закону України «Про правові засади цивільного захисту» особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та членам їх сімей, які перебувають на їх утриманні, батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, які загинули (померли), пропали безвісти або стали інвалідами при проходженні служби, надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електричну, теплову енергію та інші послуги) в межах норм, передбачених законодавством.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року у праві за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень частини 6 ст. 23 Закону України «Про пожежну безпеку» та ч.7 ст. 22 Закону України «Про пожежну безпеку», в мотивувальній частині якого зазначено, що Україна як соціальна держава взяла на себе зобов'язання щодо соціального захисту громадянина, забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, тощо. Позбавлення членів сім'ї працівника міліції чи особового складу державної пожежної охорони права на житлово-комунальні пільги, якими вони користувались протягом усього періоду перебування останнього на службі в міліції чи державній пожежній охороні, у разі його звільнення за віком, через хворобу чи за вислугою років означало б не лише суттєве обмеження прав особи, звуження їх змісту та обсягу, а й дискримінацію непрацездатних, приниження людини, зневаження її честі й гідності, повагу до яких закріплено на конституційному рівню.

Як вже зазначалося, з 1 липня 2013 року було введено в дію Кодекс цивільного захисту від 2 жовтня 2012 року N 5403-VI, згідно з пунктом 2 Розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» якого, з дня введення в дія якого втратили чинність Закон України «Про правові засади цивільного захисту», та Закон України «Про пожежну безпеку».

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено сторонами в судовому засіданні, позивач не звертався за зазначеними пільгами до вступу в дію Кодексу цивільного захисту.

Таким чином, позивачем не було реалізоване його право на звернення до відповідача за отриманням вказаної пільги на підставі Закону України «Про пожежну безпеку» та Закону України «Про правові засади цивільного захисту», під час дії цих нормативно-правових актів (до 01.07.2013 року).

В подальшому звернення позивача від 25.12.2014 року, 05.04.2016 року, з яким він звертався до відповідача стосовно надання пільг обґрунтовані ст.120 Кодексу цивільного захисту України.

За таких обставин, суд не знаходить підстав для задоволення позову, оскільки ст.120 Кодексу цивільного захисту України, не передбачає пільг щодо оплати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електричну, теплову енергію та інші послуги) для осіб звільнених у звязку із скороченням штату та які мають інвалідність у звязку із проходженням служби.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 17, 158-163, 167, КАС України, ст. 120 Кодексу цивільного захисту України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови, в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Головуючий: Т.Є. Троян