Справа: 164/1654/16-ц
п/с 2/164/317/2016
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2016 року смт. Маневичі
Маневицький районний суд Волинської області в складі головуючого судді Ониско Р.В., при секретарі Шолом С.І., в присутності прокурора Власюк М.С., відповідача ОСОБА_1, розглянувши у залі суду у смт. .Маневичі у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом першого заступника керівника Маневицької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Комарівської сільської ради до ОСОБА_1, про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, суд
В С Т А Н О В И В:
До Маневицького районного суду Волинської області звернувся перший заступник керівника Маневицької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Комарівської сільської ради з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. В обґрунтування вимог вказав, що Маневицькою місцевою прокуратурою вивчено матеріали, що надійшли із державного підприємства «Поліське лісове господарство» (далі ДП «Поліське ЛГ») з приводу вчинення без відповідного дозволу - лісорубного квитка (ордера) незаконної рубки лісу гр. ОСОБА_1 З матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 04.03.2015 року приблизно о 16 год. 00 хв. перебуваючи в кв. 47 вид.25 Куклинського лісництва ДП «Поліське ЛГ», що неподалік с. Новосілки Маневицького району, не маючи відповідно визначених законодавством документів та дозволів, лісорубного квитка вчинив незаконну порубку шести сироростучих дерев породи сосна звичайна, діаметрами в комлевій частині: два дерева по 30 см., 2 дерева- 32 см., 2 дерева -36 см., внаслідок чого спричинено матеріальну шкоду на суму 17210 грн. 66 коп. Відповідно до інформації ДП «Поліське ЛГ» № 147 від 22.04.2015 у кварталі №47 виділ 25 Куклинського лісництва планові рубки не проводилися, лісорубні квитки (ордера) не видавалися. У результаті даного порушення розмір шкоди, заподіяної лісу незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, згідно відомості, складає 17210 грн. 66 коп. Вказана сума шкоди обчислена відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008, якою затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу. По даному факту, 05.03.2015 повідомлено Маневицький РВ УМВС України у Волинській області, за результатом розгляду, відомості внесено до ЄРДР №12015030160000101 від 05.03.2015, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 246 КК України. За результатом досудового розслідування, враховуючи, що внаслідок протиправних дій ОСОБА_1., що виразились в незаконній порубці лісових культур істотна шкода не настала, 27 квітня 2015 року слідчим Маневицького РВ УМВС України у Волинській області винесено постанову про закриття кримінального провадження у звязку з відсутністю складу кримінального правопорушення. Поряд з
тим, оскільки в діях ОСОБА_1 вбачалися ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення, матеріали скеровано на адресу ДП «Поліського ЛГ». Постановою № 000023 від 11.05.2015 в.о інженера із охорони та захисту лісу ДП «Поліське ЛГ» ОСОБА_2, гр. ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді 85, 00 грн. (восьмидесяти пяти ) грн.. ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні визнав повністю, що підтверджується його поясненням. Відповідачем постанова № 000023 від 11.05.2015 про притягнення до адміністративної відповідальності у передбаченому законом порядку не оскаржена.
В судовому засіданні прокурор Власюк М.С. позовні вимоги підтримала.
До суду подано заяву головою Комарівської сільської ради Маневицького району ОСОБА_3 про розгляд справи без їх представника.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 позов визнав і пояснив, що дійсно він вчинив незаконне зрізання дерева сосна, за що був притягнений до адміністративної відповідальності. Коштів для відшкодування шкоди у нього не має, просить зменшити суму відшкодування.
Суд заслухавши прокурора, пояснення відповідача ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 ЦПК України з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Згідно зі ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Однією з форм представництва інтересів держави є, зокрема, звернення до суду з позовом.
Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини є невідємною умовою сталого економічного та соціального розвитку України, а тому збитки спричинені порушенням природоохоронного законодавства, завдають шкоди інтересам держави.
Відповідно до вимог ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 105 ЛК України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Статтею 107 ЛК України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобовязані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70% грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Оскільки дане порушення вчинене у кв. № 47 вид. 25 Куклинського лісництва ДП «Поліське ЛГ», що знаходиться на території Комарівської сільської ради Маневицького району за межами населеного пункту, тому і одержувачем вищевказаної суми збитків буде спецфонд місцевого бюджету даної сільської ради.
Окрім цього, Закон України «Про судовий збір» не звільняє позивача від сплати судового збору, а недостатнє його фінансування з Державного бюджету України та відсутність коштів, призначених для сплати судового збору, як наслідок, унеможливлює захист порушених інтересів держави в суді.
Вказана сільська рада заходів судового захисту щодо стягнення з відповідача шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не здійснювала і у неї відсутні кошторисні призначення на сплату судового збору, про що листом від 01.07.2016 р. повідомив Маневицьку місцеву прокуратуру Комарівський сільський голова.
За таких обставин у прокуратури є визначені ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» підстави для представництва інтересів держави в особі Комарівської сільської ради Маневицького району в суді.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 04.03.2015 року приблизно о 16 год. 00 хв. перебуваючи в кв. 47 вид.25 Куклинського лісництва ДП «Поліське ЛГ», що неподалік с. Новосілки Маневицького району, не маючи відповідно визначених законодавством документів та дозволів, лісорубного квитка вчинив незаконну порубку шести сироростучих дерев породи сосна звичайна, діаметрами в комлевій частині: два дерева по 30 см., 2 дерева- 32 см., 2 дерева -36 см., внаслідок чого спричинено матеріальну шкоду на суму 17 210 грн. 66 коп. Вказана сума шкоди обчислена відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008, якою затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу.
Керуючись ст. ст. 105, 107 Лісового кодексу України, ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст. 69 1 Бюджетного кодексу України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», Постановою Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 та ст. 10, 11, 60, 107, 213-215 ЦПК України,
В И Р І Ш И В
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь спеціального фонду місцевого бюджету Комарівської сільської ради (р/р № 33113331700300, одержувач УК у Маневицькому районі (с. Комарове), банк ГУДКСУ у Волинській області, ЗКПО 37950857, МФО 803014, код платежу 24062100) 17 210, 66 грн( сімнадцять тисяч двісті десять гривень 66 копійок) шкоди, заподіяної лісу, незаконним вирубуванням шести дерев породи сосна звичайна сироростуча.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід прокуратури Волинської області 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень) судового збору, зарахувавши його на р/р 35216072004945 ДКС України (МФО 820172, КБК 22030001), що сплачений прокуратурою при подачі позовної заяви.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Волинської області через Маневицький районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Маневицького районного суду
Волинської області ОСОБА_4.